Kiedy bolą zatoki

Kiedy bolą zatoki

Zapalenia zatok nie należy bagatelizować. Najlepiej od razu leczyć pierwsze objawy choroby. Bo zlekceważone, mogą doprowadzić do poważnych powikłań albo zamienić się w stan przewlekły.

Zatoki przynosowe stanowią bardzo ważny element górnych dróg oddechowych. Są one ściśle powiązane z jamą nosa – zarówno anatomicznie, jak i funkcjonalnie. Dlatego wszystkie procesy chorobowe dotyczące nosa (infekcyjne – np. przeziębienie, i nieinfekcyjne – np. alergia wziewna) w mniejszym lub większym stopniu oddziałują na zatoki. Doprowadzają w ich obrębie do patologii. Z kolei lokalizacja zatok w obrębie czaszki decyduje o rozmieszczeniu i charakterze dolegliwości związanych z ich schorzeniami.

Co z tym katarem?

Czy to prawda, że katar bez względu na leczenie trwa tydzień?

Oczywiście nie jest to prawda. Katar to stan zapalny błony śluzowej połączony zwykle ze wzmożonym wydzielaniem gruczołów surowiczych i śluzowych. Może to być schorzenie o charakterze krótkotrwałym (tzw. ostry nieżyt nosa) lub długotrwałym, o wieloletnim niekiedy przebiegu (tzw. nieżyt przewlekły). Twierdzenie, że katar trwa 7 dni, odnosi się zwykle do ostrych infekcji wirusowych górnych dróg oddechowych (czyli przeziębienia), ale i w tych przypadkach trudno dokładnie przewidzieć czas trwania choroby.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH