prof. Sergiusz Jóźwiak

Padaczka i rozwój dziecięcy – naukowcy znaleźli sposób na zmniejszenie negatywnych skutków choroby

Padaczka jest jedną z najczęstszych chorób neurologicznych. Przyjmuje się, że choruje na nią 1% społeczeństwa. Na świecie żyje z nią 50 mln osób, a w Polsce ok. 400 tys. osób.

Silne drgawki, utrata przytomności, przygryzienie języka oraz trudności w oddychaniu – taki obraz rysuje się w wyobraźni przeciętnego Polaka, zapytanego, czym dla niego jest padaczka.

Refundacja nowych leków II linii szansą dla pacjentów chorych na SM

Chorzy na stwardnienie rozsiane czekają na wyrównanie dostępu do nowoczesnych terapii w II linii leczenia. Po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu pacjenci mają możliwość leczenia jedynie dwoma lekami z drugiej linii, podczas gdy w pierwszej linii dostępnych jest dziewięć preparatów.

Chorych w walce z SM wspiera Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego oraz Fundacja „SM-Walcz o siebie”.

Co wiemy o chorobie Parkinsona?

Po 200 latach istnienia choroby Parkinsona, nadal nie wiemy jak jej uniknąć. Jednak perspektywy są obiecujące, już niedługo mogą powstać leki, które zatrzymają postępującą chorobę.

XXI wiek został okrzyknięty rokiem neurologii. O chorobie Parkinsona wiemy coraz więcej. To niewątpliwie sprzyja tworzeniu coraz lepszych strategii, które w przyszłości pozwolą na znalezienie leków, które będą mogły wpływać na tempo progresji,

Raport na temat emocjonalnego wpływu SM

Raport „Życie ze stwardnieniem rozsianym (SM) – perspektywa opiekuna” to porównanie doświadczeń 1050 opiekunów osób z SM. Badana grupa to osoby powyżej 18 lat z siedmiu krajów: Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Włoszech i Hiszpanii.

Raport ukazuje wpływ długotrwałej opieki nad osobami z SM na ich bliskich. Jest to pierwszy taki dokument zawierający analizę sytuacji opiekunów osób chorych na SM.

Stwardnienie rozsiane a rodzicielstwo

Stwardnienie rozsiane nie musi przekreślać planów związanych z założeniem rodziny. Jednak w obliczu choroby ważne jest odpowiednie przygotowanie do nowej roli. Jak to zrobić?

Stwardnienie rozsiane to jedna z najczęściej występujących, przewlekłych chorób neurologicznych. Najczęściej na SM zaczynają chorować osoby między 20. a 40. rokiem życia.

Izabela Czarnecka- Walicka, prezes Fundacji NeuroPozytywni:

W wielu przypadkach diagnoza SM zbiega się z momentem,

udar mózgu

Udar mózgu – czynniki i grupy ryzyka, życie po udarze

29 października to Światowy Dzień Udary Mózgu. Najnowsze badania Fundacji Udaru Mózgu pokazują, że wśród chorych, którzy przeszli udar mózgu, aż 1/4 to osoby poniżej 40 roku życia. W tym, aż 70 % pacjentów straciło, przynajmniej częściowo, sprawność fizyczną. Natomiast prawie 50 % źle ocenia dostęp do rehabilitacji.

Badanie zostało przeprowadzone pośród 400 ankietowanych,

Znaczenie kolorów - kolory w kuchni

Znaczenie kolorów: Kolory w kuchni wpływają na aptetyt

Kuchnia to serce domu, w którym toczy się życie rodzinne oraz miejsce, gdzie przyrządzane są posiłki dla bliskich i gości. Dobierając odpowiednie kolory możemy się w niej zrelaksować lub dodać sobie energii. Chcesz jeść mniej – użyj niebieskiego koloru. Chcesz zachęcić niejadka do jedzenia – wybierz pomarańczowy.

Migrena

Migrena jest to najczęściej występująca choroba neurologiczna. Wprawdzie nie powoduje ona żadnych poważnych zagrożeń dla zdrowia, ale może negatywnie wpływać na jakość życia.

Migrena jest chorobą powszechną i dotyka 3-10 proc. ludzi. Występuje częściej u kobiet (12-14 proc. populacji) niż u mężczyzn (6-8 proc.). Zgodnie z klasyfikacją IHS (ang. International Headache Society) rozróżniamy siedem postaci migreny, ale najczęściej spotykane są jej dwa rodzaje: migrena z aurą i migrena bez aury.

Fazy migreny

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe

Pojęcie niestrawności jest bardzo szerokie. Dlatego aby dobrać pacjentowi właściwe leki, trzeba wiedzieć, jakie dokładnie ma on objawy.

Dla prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego ważna jest wzajemna współpraca narządów, takich jak: przełyk, żołądek, jelito cienkie, jelito grube, wątroba i trzustka. Kiedy któryś z wyżej wymienionych organów nie pracuje tak jak powinien, dochodzi do zaburzenia wydzielania żółci, eznymów trawiennych i mamy do czynienia z niestrawnością.

Dobra pamięć. Technika jej nie sprzyja!

Dobra pamięć to czynnik, o który trzeba dbać. Jak? Rozmawiamy o tym z dr n. med. Rafałem Rolą, neurologiem z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Każdy z nas może mieć problemy z pamięcią?

Osłabienie pamięci wraz z wiekiem jest zjawiskiem fizjologicznym. Szacuje się, że około 30 proc. osób po 50. roku życia ma problemy z pamięcią i około 60 proc. powyżej 65. lat.
Czym to jest spowodowane?

Co lubi mózg

Coraz częściej problemy z pamięcią mają osoby aktywne zawodowo, po 40.-45. roku życia. Przyczynia się do tego stres, nadmiar obowiązków, nieregularne posiłki, a także mała aktywność fizyczna. Tymczasem o mózg trzeba dbać.

Lekarze szacują, że łagodne zaburzenia poznawcze dotykają kilku procent osób w wieku 48-59 lat, ale już kilkunastu procent powyżej 60. roku życia.

Guzy neuroendokrynne

Pani Teresa na guzy neuroendokrynne choruje od 10 lat. Chorobę wykryto u niej podczas operacji ginekologicznej w maju 2005 r.
„Wcześniej z powodu problemów żołądkowych odwiedziłam kilku lekarzy. Zdiagnozowano to jako zespół jelita drażliwego. Dokuczały mi też skoki ciśnienia i pojawiające się wypieki na twarzy – tu za przyczynę podawana była menopauza. Jak się potem okazało zupełnie niesłusznie” – wspomina Pani Teresa.

Dieta dla mózgu

Miewasz problemy z pamięcią i koncentracją? A może nie możesz skupić się na wykonywanym zadaniu. To oznacza, że czas odżywić mózg i odpocząć.

Masa mózgu wynosi około 2% masy całego ciała, a jednocześnie zużywa aż 20% kalorii dostarczanych w pożywieniu. Dlatego nasze samopoczucie i zdolności intelektualne w dużym stopniu zależą od tego, co jemy i pijemy.

Zaburzenia snu

Zaburzenia snu

Według badań WHO, co trzecia osoba może cierpieć z powodu zaburzeń snu, a po 65 r.ż. liczba chorych wzrasta do nawet 42 proc. Statystyki wyglądają przerażająco, wygląda na to że bezsenność jest jednym z największych problemów naszych czasów.

Stwardnienie rozsiane (SM) – warto wiedzieć

Stwardnienie rozsiane (SM) to choroba autoimmunologiczna. Oznacza to, że układ odpornościowy organizmu człowieka atakuje własną tkankę jako obce ciało. W SM system immunologiczny atakuje mielinę, czyli substancję osłaniającą komórki nerwowe oraz aksony – elementy neuronu.

Chorobę cechuje rozsianie – multiplex – w czasie i przestrzeni. Zmiany demielinizacyjne zachodzą w różnych częściach ośrodkowego układu nerwowego, w obrębie mózgowia i rdzenia kręgowego, czyli są rozsiane w przestrzeni. Przybywa ich z upływem lat – czyli są też rozsiane w czasie.

Mowa zdradza alzheimera

Mowa osób chorych na alzheimera różni się od mowy osób zdrowych – twierdzą polscy naukowcy i prezentują nowe, proste badanie.

Wrocławscy inżynierowie i lekarze odkryli, że słuchanie chorych na alzheimera ma znaczenie w wykrywaniu tej choroby.

Zazwyczaj tacy pacjenci nie odzywają się przez cały dzień albo wypowiadają tylko pojedyncze słowa. Komputerowy program do badania mowy i głosu to mikrofon, komputer oraz specjalne oprogramowanie.

Badanie jest bardzo proste – chory jest nagrywany. Mowa osób chorych jest inna niż u osób zdrowych – potwierdzają to dotychczasowe testy.

Cholinolityki grożą alzheimerem

Tabletki na alergię i depresję znacząco zwiększają ryzyko wystąpienia demencji. Część z nich jest dostępna bez recepty.

Chodzi o tzw. cholinolityki wykorzystywane do leczenia astmy i depresji, problemów z pęcherzem czy łagodzenia objawów alergii. Badania amerykańskich naukowców dowodzą, że stosowanie ich przez dłuższy czas znacząco podwyższa ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera oraz innych form demencji.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH