Czy kawa jest zdrowa dla serca?

To, że kawa rozjaśnia umysł i łagodzi efekty spadków ciśnienia atmosferycznego było od dawna wiadome. Istniały jednak kontrowersje wokół twierdzenia, że kawa przyczynia się do zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Z czasem nauka przychyliła się do poglądu, iż układ krążenia ma się dobrze po kawie.

Zauważono, że kawa zmniejsza się ilość udarów mózgu i ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II.

udar mózgu

Udar mózgu – czynniki i grupy ryzyka, życie po udarze

29 października to Światowy Dzień Udary Mózgu. Najnowsze badania Fundacji Udaru Mózgu pokazują, że wśród chorych, którzy przeszli udar mózgu, aż 1/4 to osoby poniżej 40 roku życia. W tym, aż 70 % pacjentów straciło, przynajmniej częściowo, sprawność fizyczną. Natomiast prawie 50 % źle ocenia dostęp do rehabilitacji.

Badanie zostało przeprowadzone pośród 400 ankietowanych,

Co szósty z nas dozna udaru mózgu

Jedna na sześć osób dozna udaru mózgu w jakimś momencie życia. Tymczasem, jak twierdzą eksperci, większości udarów można uniknąć.

W 2010 r. z powodu udaru mózgu zmarło ok. 6 mln osób. Według prof. Danuty Ryglewicz, krajowego konsultanta ds. neurologii, w Polsce udar występuje co roku u 70-80 tys. osób, z czego ok. 30 proc. umiera w ciągu roku. 50 proc. tych, którzy przeżyją, staje się niesprawnych i wymaga stałej opieki innych osób.

Nowoczesne leczenie nadciśnienia tętniczego

Nowoczesne leczenie nadciśnienia tętniczego

Warto przekonywać pacjentów nie tylko do stosowania nowoczesnych leków, ale też do zmiany trybu życia. Bo tylko dzięki tym dwóm metodom postępowania uzyskamy pożądane efekty terapeutyczne. Nadciśnienie tętnicze (główny czynnik ryzyka zawału serca, udaru mózgu oraz niewydolności nerek) jest najczęstszym problemem, z jakim chorzy zgłaszają się do lekarzy. Mimo dostępności różnorodnych leków hipotensyjnych kontrola nadciśnienia tętniczego nie jest zadowalająca. W naszym kraju zaledwie 12 proc. pacjentów z tym schorzeniem jest leczonych skutecznie, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych 30 proc., a w wielu krajach europejskich około 20 proc.

Zatorowość płucna  – kolejne wyzwania

Zatorowość płucna – kolejne wyzwania

Zatorowość płucna to trzecia, po zawale serca i udarze mózgu, groźna choroba układu krążenia. Skrzepliny w jamach prawego serca są stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Trudno precyzyjnie oszacować częstość występowania zatorowości płucnej (ZP). Można przyjąć, że w krajach uprzemysłowionych roczna zachorowalność wynosi 0,5-1 na 1000 osób. Gwałtowna niedrożność tętnic płucnych spowodowana przez skrzepliny może prowadzić do nagłego zgonu lub zagrażającej życiu (choć potencjalnie odwracalnej) niewydolności prawej komory serca.

Łagodny rozrost stercza - Najpopularniejsza męska choroba (część 2)

„Życie po udarze bez niepełnosprawności”

**Możemy pomóc osobom po udarze – mówili eksperci na konferencji „Życie po udarze bez niepełnosprawności”**

W Polsce udaru mózgu doznaje rocznie ok. 75 tys. osób. Zaledwie kilka procent osób, które przeszły udar mózgu wraca do pracy. Niedowład lub wzmożone napięcie mięśni – to jedne z najbardziej dokuczliwych i bolesnych następstw udarów mózgu.

O tym jak pomóc pacjentom po udarze specjaliści dyskutowali podczas konferencji „Życie po udarze bez niepełnosprawności”, która odbyła się 22 września 2011 r. w Warszawie.

Udar mózgu w następstwie migotania przedsionków

Warszawa, 8 września 2011 – Komisja Europejska podjęła decyzję o dopuszczeniu przełomowego doustnego antykoagulantu Pradaxa®1 (eteksylan dabigatranu2) firmy Boehringer Ingelheim do stosowania w profilaktyce udaru mózgu u pacjentów z migotaniem przedsionków i ryzykiem udaru. Rozszerzenie wskazań w UE oznacza, że po raz pierwszy od ponad 50 lat miliony pacjentów z migotaniem przedsionków będą miały dostęp do nowego, skutecznego, wygodnego i bezpiecznego3,4 leku zapobiegającego udarom związanym z migotaniem przedsionków.

Współczesne możliwości medycyny fizykalnej

Współczesne możliwości medycyny fizykalnej

W minionym wieku podstawową metodą leczenia zachowawczego większości schorzeń była farmakoterapia. Obecnie ogromny postęp technologiczny umożliwił wykorzystanie do celów terapeutycznych wielu czynników fizycznych.
Wyniki badań eksperymentalnych i klinicznych potwierdziły dużą skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania nowych metod medycyny fizykalnej, pozbawionych działań ubocznych typowych dla farmakoterapii. W związku z tym uważa się, że XXI wiek będzie okresem dominacji tych metod w leczeniu chorób z zakresu wielu dyscyplin medycznych.

Jak pokonać epidemię cukrzycy?

Jak pokonać cukrzycę?

W grudniu 2006 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała, że cukrzyca jest chorobą epidemiologiczną, niezakaźną. Tak, jak otyłość, która wystąpiła ćwierć wieku wcześniej. W ubiegłym roku zanotowano 286 milionów chorych na cukrzycę na całym świecie; rocznie liczba zachorowań wzrasta o 11 proc. Cukrzyca została tak zdefiniowana w obawie, że w przyszłości sobie z nią nie poradzimy: ani chorzy, ani decydenci, którzy odpowiadają za służbę zdrowia. Dodam, że tylko trzy choroby odpowiadają, za co najmniej ¾ zgonów w USA – są to zawały serca, choroby nowotworowe i właśnie cukrzyca. Wiadomo, że już dziesięć lat temu wydatki na te schorzenia przekroczyły tam 800 miliardów dolarów.

Kawa zmniejsza ryzyko wylewu u kobiet

U kobiet, które spożywają więcej niż jedną filiżankę kawy dziennie, ryzyko wylewu spada o 22-25 proc. w porównaniu do kobiet, które spożywają mniejsze ilości tego napoju. Badanie, pod kierownictwem dr Susanny Larsson z Instytutu Karolinska w Sztokholmie, było prowadzone na ponad 30 tys. kobiet przez okres 10 lat. Uczestniczki badania miały od 49 do 83 lat i nie cierpiały na choroby sercowo-naczyniowe.

Przez cały okres trwania badania 1680 kobiet miało wylewy różnego typu. Spożycie kawy zostało powiązane ze zmniejszonym występowaniem udaru mózgu oraz krwotoków podpajęczynówkowych.

Masa ciała a ryzyko cukrzycy

Masa ciała a ryzyko cukrzycy typu 2

Cukrzyca typu 2 jest chorobą uwarunkowaną wielogenowo. Osoby z genotypem diabetogennym mogą jednak nie wykazywać klinicznych objawów przez wiele lat. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne (PTD) w swoich wytycznych szczególną uwagę zwraca na aktywne poszukiwanie cukrzycy wśród osób, u których nie występują jeszcze symptomy hiperglikemii, a ukończyły już 45. rok życia.

Stres – siła napędowa

Stres – siła napędowa, czy destrukcja?

Ciągły pośpiech, chęć zrobienia oszałamiającej kariery, tragiczne informacje prezentowane przez środki masowego przekazu, problemy rodzinne, zdrowotne, obawa o utratę pracy, niepewne jutro – wszystko to sprawia, że stres jest naszym nieodłącznym towarzyszem. Jak sobie z nim radzić?

Jak uniknąć zawału?

Jak uniknąć zawału?

Ponad milion Polaków ma zdiagnozowaną chorobę wieńcową, a około 100 tysięcy osób rocznie ma zawał serca. Styl życia, nawyki i przyjmowane leki mają istotne znaczenie w profilaktyce zawału.

Wieloletnie badania pozwoliły na określenie podstawowych czynników ryzyka choroby niedokrwiennej serca. Są to m.in.: wiek, płeć męska, obciążenia dziedziczne, palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, nadwaga, nadciśnienie tętnicze oraz cukrzyca.

Siła aronii

Siła aronii

Co kraj to obyczaj – również jeśli chodzi o profilaktykę chorób układu krążenia. Japończycy piją zieloną herbatę, Francuzi postawili na czerwone wino, a Polacy – na aronię.

Operacja serca uchroni przed udarem

**Udane zabiegi wszczepienia FLAT STENT (1 pacjent) oraz WATCHMAN (2 pacjentów) odbyły się 27 i 28 lipca br. w Klinice Kardiologii II Katedry Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.**

Udar mózgu znajduje się na trzecim miejscu pod względem chorób powodujących zgon. Jest też najczęstszą przyczyną niepełnosprawności.

W większości przypadków udar wywołany jest niedokrwieniem, czyli zamknięciem przez skrzeplinę naczynia, które doprowadza krew do mózgu.

Leczenie nadciśnienia tętniczego u pacjentów po zawale

Leczenie nadciśnienia tętniczego u pacjentów po zawale

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych na świecie chorób układu sercowo-naczyniowego. Z badania NATPOL-PLUS wynika, że choroba ta występuje u około 30 proc. Polaków, z czego jedynie 10 proc. mężczyzn i 14 proc. kobiet jest leczonych prawidłowo [1].

Wpływ omega-3 PUFA na układ krążenia

Już w 2006 roku w standardach postępowania w stabilnej chorobie niedokrwiennej serca Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego znalazło się zalecenie wzbogacania diety w ryby morskie oraz stosowanie suplementacji omega-3 PUFA u chorych z grupy dużego ryzyka, np. po zawale mięśnia sercowego.

Zabójcze nadciśnienie

Na nadciśnienie tętnicze, główny czynnik ryzyka udaru mózgu i zawału serca, cierpi 30 proc. Polaków, a drugie tyle jest nim zagrożonych.

O nadciśnieniu mówimy wtedy, gdy ciśnienie krwi pacjenta jest przeważnie wyższe lub równe 140/90 mm Hg (milimetrów słupka rtęci).

Tzw. wysokie prawidłowe ciśnienie krwi wiąże się z zagrożeniem dalszym rozwojem nadciśnienia. W tym przypadku ciśnienie skurczowe waha się między 130-139 mmHg, a rozkurczowe – od 85 do 89 mmHg.

Ziarno zdrowia

Pokarmy pełnoziarniste obniżają ryzyko chorób serca i udaru mózgu – potwierdzają badania, których wyniki publikuje w wersji elektronicznej pismo “Nutrition, Metabolism & Cardiovascular Diseases”.

Zespół Philipa Mellena z Wake Forest University School of Medicine przeprowadził analizę siedmiu programów badawczych z lat 1966-2006, które objęły ponad 285 000 osób. Analiza tak dużego materiału pozwoliła uwidocznić prawidłowości, jakich nie ujawniłoby pojedyncze badanie.

Zapisane w krwi

Badanie poziomu specyficznego białka we krwi pozwala dokładnie przewidzieć ryzyko zawału serca, udaru mózgu, niewydolności krążenia i śmierci z powodu choroby serca – informuje “Journal of the American Medical Association”(JAMA).

Naukowcy z University of California w San Francisco przeprowadzili badania z udziałem 987 mężczyzn i kobiet ze stabilną chorobą wieńcową. Okazało się, że im wyższy poziom białka NT-proBNP w ich krwi, tym większe ryzyko udaru, zawału ,
niewydolności krążenia oraz śmierci z powodu choroby serca.

Kartofle na zawał

Naukowcy z UMK w Toruniu, pracujący pod kierunkiem prof. Michała Komoszyńskiego, odkryli, że apiraza, enzym zawarty m.in. w ziemniakach, skutecznie przeciwdziała zawałom serca i udarom mózgu, informuje “Gazeta Pomorska”.

Badacze z Zakładu Biochemii, Instytutu Biologii Ogólnej i Molekularnej UMK, poszukują teraz metody, która umożliwiłaby wykorzystanie apirazy jako leku oraz pracują nad nieinwazyjną i szybką oceną stanu zagrożonych naczyń krwionośnych.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH