Biegunka

19 maja – Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita

Światowy Dzień NZJ obchodzony jest na całym świecie 19 maja. W tym roku do obchodów przystąpiła także Polska. Chorzy, zrzeszeni w Towarzystwie „J-elita”, przeprowadzają je pod hasłem „Nasze życie to paradoks: w toalecie i często, i rzadko”. Jest to dla nich okazja by głos, słabo dochodzący z toalety, został usłyszany. Chorzy walczą nie tylko z chorobą, ale również o dostęp do nowoczesnej terapii biologicznej, dającej wielu z nich szansę na godne życie. Niestety, jest on bardzo utrudniony i ograniczony.

Stres – siła napędowa

Stres – siła napędowa, czy destrukcja?

Ciągły pośpiech, chęć zrobienia oszałamiającej kariery, tragiczne informacje prezentowane przez środki masowego przekazu, problemy rodzinne, zdrowotne, obawa o utratę pracy, niepewne jutro – wszystko to sprawia, że stres jest naszym nieodłącznym towarzyszem. Jak sobie z nim radzić?

Ochrona jelit

Ochrona jelit

Zakażenia wirusowe i bakteryjne, antybiotykoterapia i nieodpowiednia dieta to główne przyczyny biegunki. Ta wstydliwa i bolesna dolegliwość to sygnał, że układ pokarmowy nie działa prawidłowo. Aby usprawnić jego pracę, warto sięgać po prebiotyki.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Studium przypadku

Pani D. przeszła ostatnio ostry i nagły atak wrzodziejącego zapalenia okrężnicy. Był to już trzeci taki epizod w czasie ostatniego roku. Tym razem dolegliwości obejmowały pięciodniową, krwawą biegunkę połączoną z bólami brzucha. Do wypróżnień dochodziło siedem razy dziennie. Pani D. zaczęła przyjmować mesalazynę 500 mg trzy razy na dobę i prednizolon 20 mg na dobę. Chora miała również podwyższoną temperaturę ciała (38°C) i wysokie tętno. Pacjentka została skierowana na prześwietlenie jamy brzusznej oraz zalecono jej posiew kału.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH