Aktywność fizyczna – lepiej późno niż wcale?

Z badań wynika, że ponad 60 proc. Polaków uprawia sport. Wśród aktywności fizycznej najpopularniejsze jest bieganie, jazda na rowerze, pływanie i siłownia. Regularne uprawianie sportu coraz częściej staje się również ważnym elementem codzienności osób dojrzałych. W jaki sposób wprowadzić do naszego życia aktywność fizyczną, aby cieszyć się pełnią zdrowia i dużą dawką satysfakcji?

Im później rozpoczniemy przygodę ze sportem,

Opieka farmaceutyczna w cukrzycy typu 2

Opieka farmaceutyczna w cukrzycy typu 2

Farmaceuta nie tylko wydaje chorym leki. Pełni też ogromną i odpowiedzialną rolę w procesie profilaktyki i edukacji prozdrowotnej.
Cukrzyca przez wielu nazywana jest epidemią XXI wieku. W dodatku to choroba bardzo podstępna. Przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Pacjenci nie zdają sobie sprawy, że na nią cierpią, dopóki nie wystąpią u nich charakterystyczne symptomy: wzmożone pragnienie, poliuria, ciągłe uczucie głodu, utrata wagi, uogólnione zmęczenie oraz zaburzenia widzenia.

Kawa zmniejsza ryzyko wylewu u kobiet

U kobiet, które spożywają więcej niż jedną filiżankę kawy dziennie, ryzyko wylewu spada o 22-25 proc. w porównaniu do kobiet, które spożywają mniejsze ilości tego napoju. Badanie, pod kierownictwem dr Susanny Larsson z Instytutu Karolinska w Sztokholmie, było prowadzone na ponad 30 tys. kobiet przez okres 10 lat. Uczestniczki badania miały od 49 do 83 lat i nie cierpiały na choroby sercowo-naczyniowe.

Przez cały okres trwania badania 1680 kobiet miało wylewy różnego typu. Spożycie kawy zostało powiązane ze zmniejszonym występowaniem udaru mózgu oraz krwotoków podpajęczynówkowych.

Pielęgnacja skóry diabetyka

Pielęgnacja skóry diabetyka

Sucha, często nawet łuszcząca się i swędząca – taka jest zwykle skóra chorego na cukrzycę. Łatwo ulega uszkodzeniom, nawet najmniejsze ranki goją się wolniej niż u osoby zdrowej. Dlatego trzeba o nią bardzo starannie dbać. Zmiany naczyniowe towarzyszące cukrzycy (angiopatia naczyniowa) dotyczą zarówno dużych, jak i małych naczyń krwionośnych. Ich skutkiem jest niedożywienie skóry. Problemy pojawiają się zarówno w cukrzycy typu 1, jak i 2. Cukrzyca typu 2 rozwija się przez lata i długo pozostaje niewykryta. Często to właśnie zmiany skórne są pierwszymi sygnałami świadczącymi o cukrzycy. Rzadko jednak są z nią kojarzone.

Czego organizm potrzebuje zimą?

Czego organizm potrzebuje zimą?

Krótkie dni, temperatura poniżej zera i długie godziny spędzane w zamkniętych pomieszczeniach… Tak wygląda zimowa rzeczywistość w naszym klimacie. Nie sprzyja ona aktywności fizycznej i sprawia, że stajemy się bardziej podatni na choroby. Zima nie musi być jednak okresem ciągłych infekcji.

Stres – siła napędowa

Stres – siła napędowa, czy destrukcja?

Ciągły pośpiech, chęć zrobienia oszałamiającej kariery, tragiczne informacje prezentowane przez środki masowego przekazu, problemy rodzinne, zdrowotne, obawa o utratę pracy, niepewne jutro – wszystko to sprawia, że stres jest naszym nieodłącznym towarzyszem. Jak sobie z nim radzić?

Nie gorączkuj się!

Nie gorączkuj się!

Normalna temperatura ludzkiego ciała waha się w ciągu dnia. Najniższa jest w godzinach porannych, a najwyższa po południu. Może wzrastać po owulacji oraz wysiłku fizycznym. Wykazuje także różne wartości zależnie od miejsca jej pomiaru.

Siła aronii

Siła aronii

Co kraj to obyczaj – również jeśli chodzi o profilaktykę chorób układu krążenia. Japończycy piją zieloną herbatę, Francuzi postawili na czerwone wino, a Polacy – na aronię.

Cellulit – wróg kobiet

Cellulit – wróg kobiet

„Skórka pomarańczowa” nie jest – jak wcześniej sądzono – chorobą, ale naturalnym sposobem gromadzenia zapasów tłuszczu w organizmie kobiety. Czy istnieje skuteczna metoda pozbycia się niechcianych grudek?

Miażdżyca – nowe badania

Miażdżyca – nowe badania, nowe leczenie

Miażdżyca jest chorobą dotykającą bardzo wielu ludzi. Możemy jej stosunkowo łatwo zapobiegać przestrzegając diety niskokalorycznej, bogatej w warzywa i owoce, ruszając się i nie paląc tytoniu. Róbmy to, bo jej leczenie jest znacznie trudniejsze.

Miażdżycę możemy określić jako pewnego rodzaju stwardnienie dużych i średnich tętnic, w którym dochodzi do tworzenia się blaszek miażdżycowych w ich ścianach. Blaszki te są lokalnym nagromadzeniem się lipidów (tłuszczów), komórek tkanki łącznej i mięśni gładkich. Wpuklają się one do wnętrza naczynia i mogą upośledzić albo zatrzymać przepływ krwi. Miażdżyca jest najczęstszym powodem choroby niedokrwiennej serca.

Zioła na zatoki

Zioła na zatoki

Uporczywy, obfity katar, gęsta wydzielina z nosa, uczucie ucisku lub ból głowy nasilający się przy pochylaniu – to objawy świadczące o chorobie zatok. W przypadku tych dolegliwości zwykle szukamy pomocy w aptece.

Przyczyny krwotoków z nosa

Przyczyny krwotoków z nosa

Niemal każdemu z nas leciała kiedyś krew z nosa. Większość tego typu krwawień zwykle ustępuje samoistnie. Niekiedy jednak krwawienie z nosa może być potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia.

Żylaków nie wolno lekceważyć

Żylaków nie wolno lekceważyć

Przyczyną pojawienia się żylaków jest nadmierne rozciągnięcie cienkich i elastycznych żył, przebiegających tuż pod powierzchnią skóry, pod naporem krwi płynącej w kierunku serca. Ciśnienie krwi powracającej do serca jest niewielkie, dlatego potrzebny jest zmienny ucisk mięśni na żyły. Jeśli jednak mięśnie nie pracują dobrze, krew nie płynie tak sprawnie, jak to być powinno.

Bardzo ważna jest też praca zastawek żylnych. Jeżeli ulegną uszkodzeniu, to krew – zamiast w kierunku serca – płynie w drugą stronę, a nie znajdując ujścia, napiera na ścianki żył. Stały jej napór deformuje żyły, mogą one ulec uszkodzeniu, a wtedy osocze przenika do otaczających tkanek, co powoduje obrzęk. Kiedy uszkodzenie staje się większe, przenikają przez nie również krwinki. Pojawiają się wtedy balonowate rozdęcia, czyli żylaki. Napór krwi jest największy w łydkach, dlatego to właśnie głównie tam pojawiają się żylaki. Czasem widać je też na podudziach i udach.

Dlaczego powstają żylaki?

Dlaczego powstają żylaki?

Co trzecia kobieta w Polsce cierpi z powodu żylaków. Są one dużym problemem nie tylko dla osób starszych – coraz częściej skarżą się na nie młode kobiety, szczególnie te pracujące na stojąco, na przykład farmaceutki.

Przewlekła choroba nerek

Przewlekła choroba nerek

Z badań epidemiologicznych wynika, że przewlekłą chorobę nerek w różnych stadiach ma około 4,5 mln Polaków. Spowolnienie przebiegu PChN jest możliwe na każdym etapie zaawansowania choroby. Warto o to walczyć.

tekst:
dr Ewa Król,

prof. Bolesław Rutkowski
Katedra i Klinika Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych,

Gdański Uniwersytet Medyczny

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH