Nie tylko na trawienie

Błonnik…nie tylko na trawienie

Błonnik, mimo że nie dostarcza energii, ani żadnych składników odżywczych, to ma niezwykle istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Błonnik pokarmowy jest naturalnym składnikiem produktów pochodzenia roślinnego. Występuje on w postaci rozpuszczalnej i nierozpuszczalnej. Błonnik nierozpuszczalny (celulozowy) to celuloza, hemiceluloza i ligniny. W przewodzie pokarmowym ulega tylko niewielkim przemianom. Dzięki znacznym właściwościom higroskopijnym wchłania kilkakrotnie więcej wody niż wynosi jego ciężar – pęcznieje w jelitach. Dodatkowo mechanicznie stymuluje ściany jelit, pobudzając je do wykonywania delikatnych ruchów perystaltycznych. Ta frakcja błonnika zawarta jest głównie w pełnym ziarnie zbóż, otrębach, kapuście, figach, malinach i w warzywach strączkowych.

Żywność w opakowaniu czy luzem?

Jakie produkty żywnościowe lepiej kupować luzem, a jakie w opakowaniu?

Pieczywo najlepiej wybierać to ułożone luzem na półce. Sprzedawane w torebkach bułki i chleb są świeże dużo dłużej, ale to zasługa konserwantów. Ma to niestety wpływ na nasze zdrowie. Najczęściej dodawany do ciasta przez piekarzy kwas propionowy może podrażniać żołądek. Uszkodzone ściany tego narządu są wystawione na ataki bakterii, co zwiększa ryzyko powstawania wrzodów. Dodatkowo naukowcy podejrzewają, że coraz częstsze stosowanie konserwantów w jedzeniu może też zwiększać podatność na alergie.

Zdrowe malowanie

Przyszłe mamy chcą jak najlepiej przygotować się na przywitanie nowego członka rodziny. Dlatego często decydują się na odświeżenie mieszkania. Wówczas jednak budzi się obawa, czy środki chemiczne używane w czasie remontu nie zaszkodzą zdrowiu mamy i dziecka.

Ich bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego aby uniknąć stresu spowodowanego szkodliwym działaniem farby, powinno się zastosować farby ekologiczne. Są nietoksyczne, dzięki czemu nie wpływają negatywnie na układ krwionośny ani oddechowy.

Piękna sylwetka i jędrna skóra

Piękna sylwetka i jędrna skóra

Dawno temu (30-50 tys. lat p.n.e.) kobiety pulchne, zwłaszcza w okolicach brzucha, pośladków i ramion, były uważane za ideał piękna. Taki wygląd świadczył o wysokiej pozycji społecznej. W dzisiejszych czasach ideałem są jędrne pośladki i smukła sylwetka.

Sex Machine

Sex Machine

Na scenie warszawskiego Laboratorium Dramatu odbyła się premiera najnowszej sztuki Tomasza Manna „Sex Machine”, odsłaniająca toksyczny związek matki i syna. Mann nie pierwszy raz wgłębia się pod powierzchnię rodzinnych relacji, w których odkrywa – za psychoanalitykami i dramaturgami śledzącymi ten wątek od pokoleń – kłębowisko namiętności i zagrożeń.

Czy homeopatia słusznie budzi kontrowersje?

Czy homeopatia słusznie budzi kontrowersje?

Szkoda, że w dyskusji na temat homeopatii, jak dotąd, biorą udział osoby, które nigdy nie zadały sobie trudu zapoznania się
z tą dziedziną wiedzy. A jest ona bardzo bogata zarówno w dane historyczne, jak i wiedzę współczesną. Homeopatyczna metoda leczenia znana jest od XVIII wieku, a jej twórcą jest znany niemiecki lekarz, chemik, toksykolog i lingwista dr Samuel Hahnemann, który sprawdził doświadczalnie i naukowo tezę Hipokratesa, iż similia similibus curantur (podobne leczy podobne). Swoje doświadczenia z toksycznymi substancjami, odpowiednio rozcieńczonymi, przeprowadzał na zdrowych osobnikach i potwierdził doświadczalnie, iż to, co wywołuje objawy chorobowe, może je również leczyć. Medycyna współczesna skorzystała z tych założeń chociażby w przypadku szczepionek. Tych założeń nikt nie kwestionuje. Druga zasada: contraria contrariis curantur (przeciwne leczy się przeciwnym) wywodzi się z II w. n.e., a jej twórcą jest Galen.

Choroby skóry u dzieci

Choroby skóry u dzieci

Skóra dziecka wykazuje odmienność w stosunku do skóry dojrzałego człowieka – nie ma jeszcze dobrze wykształconych mechanizmów obronnych, dlatego jest bardziej wrażliwa, podatna na działanie czynników fizycznych (promieniowanie UV), mechanicznych (podrażnienia, urazy), chemicznych (środki kosmetyczne), a także na wnikanie drobnoustrojów.Prawidłowe pH skóry wynosi 5,5-6 i ma za zadanie chronić organizm przez wnikaniem bakterii, dlatego błędem jest intensywne mycie skóry dzieci zasadowymi mydłami, które powodują podniesienie pH i utratę właściwości obronnych. Skóra dziecka wymaga specjalnej pielęgnacji i ochrony ze względu na swoją wrażliwość i delikatność.

Interakcje typu lek-lek-lek

Interakcje typu lek-lek-lek

Większość opisanych interakcji lekowych dotyczy stosowania pary leków. Często jednak w praktyce klinicznej pacjenci przyjmują jednocześnie wiele leków. Tego typu interakcje nie są jeszcze dobrze poznane. Czasem dochodzi do wystąpienia efektów toksycznych po zastosowaniu trzech leków jednocześnie. Dostępne dane wskazują na pewne ogólne zasady, które mogą być przydatne przy rozwiązaniu takiego problemu klinicznego.

Czas na detoks

Czas na detoks

Wiele osób źle znosi początek wiosny. Zwykle bagatelizuje problem, uważając, że to tylko wiosenne przesilenie. Tymczasem objawy takie jak: zmęczenie, bóle głowy czy szara cera mogą świadczyć o nagromadzeniu się toksyn w organizmie.

Każdego dnia organizm narażony jest na działanie zanieczyszczonego środowiska i substancji zawartych w żywności. Są to m.in.: chemiczne dodatki do utrwalania produktów spożywczych, kofeina, alkohol, nikotyna, resztki leków. Obecność niewielkich ilości toksyn w organizmie zdrowego człowieka jest nieszkodliwa, jednak gdy jest ich za dużo, układ wydalniczy nie jest w stanie ich w całości usunąć. Niekorzystne substancje gromadzą się w wielu narządach, głównie w wątrobie, nerkach i innych tkankach.

Suplementy diety w świetle prawa

Suplementy diety w świetle prawa

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia, suplementy diety należą do żywności. Są to bowiem środki spożywcze przeznaczone do uzupełniania normalnej diety. Stanowią skoncentrowane źródło witamin lub składników mineralnych oraz innych substancji o działaniu odżywczym lub fizjologicznym.

Coraz więcej innowacji

Coraz więcej innowacji

Tradycyjne preparaty przeciwtrądzikowe zawierają zwykle siarkę, wyciągi z roślin, sole miedzi i cynku, alfa-hydroksykwasy (kwas glikolowy i mlekowy). Znane preparaty stosowane do leczenia trądziku i kosmetyki do pielęgnacji skóry trądzikowej usuwają przyczyny trądziku tylko na jakiś czas. Po ich odstawieniu problem zwykle powraca. Skutkiem stosowania takich preparatów są, oprócz łagodzenia objawów choroby, wyjałowienie skóry i jej nadmierne wysuszenie. Kosmetyki opracowane w dziale R&D Adamedu rozwiązują problemy występujące przy stosowaniu tradycyjnych kosmetyków przeciwtrądzikowych – pozwalają przywrócić i utrzymać równowagę skóry.

Dobroczynny błonnik

Dobroczynny błonnik

Polacy spożywają około 15-25 g błonnika dziennie. To zdecydowanie za mało. Warto zachęcać pacjentów do zmiany nawyków żywieniowych oraz informować, że ma to znaczenie dla poprawnego funkcjonowania organizmu.

Sposób na sepsę

**Sepsa, inaczej zwana posocznicą, to uogólnione zakażenie całego organizmu.**

Najczęściej tę groźną dla życia reakcję organizmu powoduje zapalenie płuc, zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych, infekcje jamy brzusznej czy stany zapalne dróg moczowych. U osób o obniżonej odporności, czynnikiem ryzyka mogą być nawet wkłucia dożylne, cewnikowanie, obecność odleżyn i innych ran. W Polsce na sepsę choruje ponad 100 tysięcy osób, z czego ok. 30-40 tysięcy umiera.

NLPZ i bisfosfoniany

NLPZ i bisfosfoniany

Najnowsze doniesienia sugerują, że jednoczesne stosowanie preparatów z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i bisfosfonianów może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia choroby wrzodowej.

Cellulit – wróg kobiet

Cellulit – wróg kobiet

„Skórka pomarańczowa” nie jest – jak wcześniej sądzono – chorobą, ale naturalnym sposobem gromadzenia zapasów tłuszczu w organizmie kobiety. Czy istnieje skuteczna metoda pozbycia się niechcianych grudek?

Wątroba prosi o litość

Wątroba prosi o litość

Wątroba jest niezwykle „zapracowanym” narządem. Jej główna rola polega na przetwarzaniu składników pokarmowych doprowadzanych z jelita (za pomocą krwi) w substancje odżywcze dla komórek i tkanek. Komórki wątroby (hepatocyty) oczyszczają wysyłaną do tkanek krew z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii i wzbogacają ją w cukier, sole mineralne i witaminy. Glukoza jest w wątrobie przetwarzana w cukier zapasowy – glikogen – i w tej postaci magazynowana. Jeśli organizm potrzebuje większej ilości cukru, zapasy przetwarzane są znowu w glukozę, która jest podstawową substancją energetyczną ustroju. Proces ten pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi i nosi nazwę „buforowanie”.

Wiosenna regeneracja skóry

Wiosenna regeneracja skóry

Wiatr, mróz, gwałtowne zmiany temperatur, przebywanie w przegrzanych pomieszczeniach, mało urozmaicona dieta i mała aktywność fizyczna niekorzystnie wpływają na wygląd skóry. Zwykle po zimie jest ona szara, odwodniona i łuszczy się. Jak przywrócić jej piękno?

Opalanie kontrolowane

Opalanie kontrolowane

Promienie słoneczne oddziałują na skórę nie tylko na plaży czy wysoko w górach, ale także w mieście o każdej porze roku. Przenikają przez szyby i chmury. Dlatego kosmeceutyki z filtrami ochronnymi powinno się stosować przez cały rok.

Oczyszczanie organizmu z toksyn – homeopatia

Homotoksykologia, jedna z gałęzi homeopatii, już od lat 50. XX wieku zwraca uwagę na działanie szkodliwych substancji w organizmie człowieka. Jej twórca dr n. med. Hans-Heinrich Reckeweg, czerpiąc z zasad homeopatii, medycyny akademickiej (biologii molekularnej, biochemii, toksykologii, patofizjologii) oraz z własnej praktyki lekarskiej, badał wpływ szkodliwych substancji na ustrój człowieka. Wskazał etapy powstawania chorób w miarę gromadzenia się toksyn w tkankach organizmu człowieka oraz możliwe drogi leczenia.

Choroby starych domów

Wykorzystując najnowszą, super czułą aparaturę analityczną udało się określić? substancje toksyczne(mykotoksyny), wytwarzane przez różne rodzaje grzybów
(np. Stachybotrys chartarum), które w dużej ilości są obecne w osadach na ścianach, kurzu, pyle jaki można znaleźć w zawilgoconym, zagrzybionym domu.

Powszechność występowania w powietrzu mykotoksyn jest najprawdopodobniej powodem powstawania różnego rodzaju chorób u osób mieszkających w zaatakowanych przez grzyby domach, donosi “Journal of Environmental Monitoring”.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH