Zdrowe malowanie

Przyszłe mamy chcą jak najlepiej przygotować się na przywitanie nowego członka rodziny. Dlatego często decydują się na odświeżenie mieszkania. Wówczas jednak budzi się obawa, czy środki chemiczne używane w czasie remontu nie zaszkodzą zdrowiu mamy i dziecka.

Ich bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego aby uniknąć stresu spowodowanego szkodliwym działaniem farby, powinno się zastosować farby ekologiczne. Są nietoksyczne, dzięki czemu nie wpływają negatywnie na układ krwionośny ani oddechowy.

Obrazy 3D szkodzą dzieciom

Zaburzenia kognitywne i problemy ze wzrokiem – to tylko niektóre potencjalnie nieodwracalne efekty oglądania trójwymiarowych obrazów przez dzieci poniżej 6. roku życia.

System nerwowy u najmłodszych jest w trakcie rozwoju i obraz 3D może spowodować nieodwracalne, szkodliwe skutki – alarmują francuscy badacze. Im więcej czasu spędzonego przed konsolą 3D, tym większe ryzyko. W rezultacie u dzieci występują nie tylko problemy z rozróżnieniem świata realnego od wirtualnego, ale także trudności ze skupieniem wzroku na przedmiocie oraz bóle oczu i głowy.

Czy podrabiane leki znikną z internetu?

Czy podrabiane leki znikną z internetu?

W lutym br. Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która ma zapobiec wprowadzaniu do obrotu podrabianych leków. Jak na razie wciąż można je kupić bez problemu. A pacjenci nie są świadomi, czym to grozi.

Plaga podrabianych leków

Plaga podróbek leków

Pół biedy, jeśli lek, który pacjent kupi przez internet, nie będzie skuteczny. Gorzej, gdy zawiera substancje, które mogą szkodzić zdrowiu. A tak jest coraz częściej. W Polsce rynek sfałszowanych leków kwitnie. Problem sfałszowanych leków rośnie, choć jego skala w Polsce jest nieznana. Podejrzane środki można kupić na bazarach, w siłowniach, klubach fitness, jednak około 50 proc. sfałszowanych leków jest sprzedawanych przez internet. Głównie są to produkty lecznicze i suplementy diety pochodzące z Egiptu, Indii, Pakistanu oraz krajów byłego ZSRR. Rynek nielegalnego obrotu lekami rozwija się bardzo szybko na całym świecie. Obecnie wynosi on około 1/10 światowego obrotu lekami.

Czy będzie nowy lek na padaczkę?

Naukowcy z Zakładu Chemii Bioorganicznej Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymali związki chemiczne, które mogą posłużyć do opracowania nowego leku dla chorych na padaczkę.

Dziś dostępnych jest w terapii kilkadziesiąt leków przeciwpadaczkowych, jednak nie gwarantują one pełnej skuteczności leczenia i dają działania niepożądane. Chorzy zazwyczaj muszą łączyć kilka rodzajów leków, natomiast nowy specyfik, oparty na otrzymanych związkach chemicznych, będzie działać bezpośrednio na komórki nerwowe i zapobiegać napadom padaczkowym.

Interakcje leków ziołowych z syntetycznymi

Interakcje leków roślinnych z syntetycznymi

Interakcje leków syntetycznych z lekami pochodzenia roślinnego są istotnym, ale niedocenianym problemem codziennej praktyki farmaceuty. Niebezpieczeństwo, że dojdzie do interakcji, wzrasta proporcjonalnie do zwiększania ilości przepisywanych leków. Ostatnie badania wskazują, że ponad 50 proc. dorosłych pacjentów stosuje przynajmniej jeden lek Rx, a 7 proc. tej populacji przyjmuje pięć i więcej leków dostępnych na receptę. Spośród tej grupy około 20 proc. pacjentów przyjmuje leki pochodzenia roślinnego.

Sprzedaż szczepionek w przychodniach

Wiele przychodni odmawia szczepienia preparatami, które pacjenci wcześniej zakupili w aptekach i przynieśli ze sobą. Trzeba jasno powiedzieć – sprzedaż szczepionek w przychodniach jest nielegalna, a apteki są w zasadzie jedynymi placówkami, które gwarantują prawidłowe przechowywanie leków.

Kryteria oceny lekowych wniosków refundacyjnych przez AOTM

Kryteria oceny lekowych wniosków refundacyjnych przez AOTM

Decyzję o wpisaniu produktu leczniczego do wykazu leków refundowanych podejmuje minister zdrowia i ogłasza ją w stosownym rozporządzeniu. Swoją decyzję minister opiera między innymi na ocenie produktu leczniczego dokonanej przez Agencję Oceny Technologii Medycznych (AOTM).

Niebezpieczne SMS-y

Czy pisanie SMS-ów może grozić obrażeniami, a nawet śmiercią? Amerykańscy lekarze ostrzegają, że może.

Lekarze z American College of Emergency Physicians piszą o niebezpieczeństwach, jakie czyhają na ludzi, którzy SMS-owania nie przerywają nawet podczas przechodzenia przez ulicę.

Powołują się przy tym na rosnącą liczbę wypadków, których ofiarami padają zawzięcie esemesujący piesi, rowerzyści, a nawet motocykliści czy deskorolkowcy.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH