Urazowe uszkodzenia kości i stawów

Urazowe uszkodzenia kości i stawów

Zima jest okresem, który przez szczególne warunki pogodowe sprzyja niektórym urazowym uszkodzeniom kości i stawów.

Kości i stawy, wraz z poruszającymi nimi mięśniami, składają się na tak zwany narząd ruchu. Chodzenie po oblodzonym lub śliskim podłożu jest dla niego sporym obciążeniem. Warto zwrócić uwagę, że uszkodzenia kości i stawów w okresie zimy mogą dotyczyć osób w każdym wieku. Jednak inne będą one u ludzi starszych i mniej sprawnych ruchowo, a inne u młodych, z mocnym układem kostnym.

Co szósty z nas dozna udaru mózgu

Jedna na sześć osób dozna udaru mózgu w jakimś momencie życia. Tymczasem, jak twierdzą eksperci, większości udarów można uniknąć.

W 2010 r. z powodu udaru mózgu zmarło ok. 6 mln osób. Według prof. Danuty Ryglewicz, krajowego konsultanta ds. neurologii, w Polsce udar występuje co roku u 70-80 tys. osób, z czego ok. 30 proc. umiera w ciągu roku. 50 proc. tych, którzy przeżyją, staje się niesprawnych i wymaga stałej opieki innych osób.

Dziecko widoczne na drodze

Według danych Komendy Głównej Policji w ubiegłym roku w Polsce miało miejsce 4239 wypadków drogowych z udziałem dzieci do 14. roku życia. W tych zdarzeniach 112 dzieci poniosło śmierć, a ponad 4500 zostało rannych.

Liczba wypadków samochodowych z udziałem poruszających się pieszo dzieci wyraźnie wzrasta we wrześniu, wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. Do wypadków dochodzi głównie w okolicach placówek edukacyjnych.

Leki sieroce i choroby rzadkie

Leki sieroce i choroby rzadkie

Osoby cierpiące na choroby rzadkie to w większości pacjenci o specjalnych potrzebach w zakresie opieki zdrowotnej, przewlekle niepełnosprawne fizycznie lub psychicznie, których potrzeby co do rodzaju i zakresu opieki medycznej i okołomedycznej przekraczają potrzeby ogółu chorych. Pacjenci ci mają prawo do takiej samej jakości terapii, stopnia jej bezpieczeństwa oraz efektywności, jak osoby chorujące na schorzenia częściej występujące.

Niepełnosprawni – Życie wśród barier

Niepełnosprawni w Polsce nie mają łatwego życia. Słaba aktywizacja zawodowa, utrudnienia architektoniczne, wykluczenie społeczne to ich szara rzeczywistość. Do tego dochodzi ograniczony dostęp do wyrobów medycznych i środków pomocniczych.

Czy będzie nowy lek na padaczkę?

Naukowcy z Zakładu Chemii Bioorganicznej Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymali związki chemiczne, które mogą posłużyć do opracowania nowego leku dla chorych na padaczkę.

Dziś dostępnych jest w terapii kilkadziesiąt leków przeciwpadaczkowych, jednak nie gwarantują one pełnej skuteczności leczenia i dają działania niepożądane. Chorzy zazwyczaj muszą łączyć kilka rodzajów leków, natomiast nowy specyfik, oparty na otrzymanych związkach chemicznych, będzie działać bezpośrednio na komórki nerwowe i zapobiegać napadom padaczkowym.

Odurzające OTC

Odurzające OTC

Problem narkomanii przenosi się z niedawno zamkniętych sklepów z dopalaczami do aptek ogólnodostępnych. Pseudopacjenci wykorzystują substancje zawarte w lekach OTC jako środki odurzające. Wymieniają się swoimi doświadczeniami za pośrednictwem stron internetowych. Czy można temu zaradzić?

Opieka po nowym roku

Lekarze nie będą namawiani, by zgadzali się na dodatkowe dyżury, ale pacjenci nie pozostaną bez opieki – zapewnia minister zdrowia Ewa Kopacz.

Unijne przepisy, przyjęte przez Polskę w nowelizacji ustawy o Zakładach Opieki Zdrowotnej, wejdą w życie 1 stycznia 2008 r. Ograniczają one czas pracy lekarzy do 48 godzin tygodniowo. Zgodnie z prawem lekarz będzie mógł pracować dłużej, nawet 72 godziny tygodniowo, ale musi się na to zgodzić. Przepisy mówią też o nieprzerwanym 11-godzinnym odpoczynku lekarzy.

Składka na starość

Już w sierpniu ma być gotowy ostateczny projekt ustawy o ubezpieczeniu pielęgnacyjnym.

Jak pisze “Gazeta Prawna” nowa składka ubezpieczeniowa zaczęłaby obowiązywać od 2009 roku.

Tak uzyskane środki byłyby przeznaczone na opiekę nad osobami starszymi. Za dwa lata z tego źródła do systemu lecznictwa wpłynęłoby 8,4 mld zł. Każda osoba osiągająca dochód płaciłaby składkę w wysokości ponad 2,5 proc. wynagrodzenia brutto. Wciąż nie jest przesądzone, w jaki sposób byłaby ona odprowadzana.

Zdrowie w kosztach

Od stycznia zmieniły się zasady odliczania kosztów finansowania prywatnej opieki medycznej ponoszonych przez pracodawców. Firmy będą mogły wliczyć je w koszty prowadzenia działalności. Prawdopodobnie spowoduje to wzrost zainteresowania usługami prywatnych przychodni, lecz jednocześnie ograniczy wpływy do publicznych placówek, które mają płacone za usługę.

Nowe prawo dając możliwość sprzedaży usług komercyjnych prywatnym ZOZ-om, nie umożliwia samego tego placówkom publicznym.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH