Składniki skórki jabłek hamują chorobę zapalną jelit

Spożywanie polifenoli zawartych w skórce jabłka hamuje aktywność komórek odporności, które biorą udział w rozwoju choroby zapalnej jelit – wynika z pracy, którą publikuje specjalistyczne pismo „Journal of Leukocyte Biology”.

U myszy, które otrzymywały dawkę tych związków, udało się złagodzić zapalenie jelit o podłożu autoagresywnym.

Szczepionki na grypę mniej skuteczne niż sądzono

Choć szczepionki przeciwko grypie nie są tak skuteczne, jak wcześniej sądzono, wciąż zapewniają najlepszą dostępną ochronę w okresie zwiększonej zachorowalności – czytamy w artykule opublikowanym na łamach pisma medycznego „Lancet”.

Naukowcy oszacowali, że skuteczność szczepionek na grypę u dorosłych w wieku od 18 do 65 lat wynosi 59 proc. Nie ma natomiast rzetelnych danych, które pozwoliłyby ustalić ich skuteczność w przypadku osób po 65. roku życia. Swoje wnioski autorzy raportu opierają na metaanalizie 31 badań dotyczących szczepionek przeciwgrypowych.

Wpływ mleka na pamięć

Regularne picie mleka poprawia naszą pamięć. Do takich wniosków doszli naukowcy z University of Maine w Orono. Analizowali oni związek pomiędzy częstym spożywaniem mleka, a jakością funkcjonowania ludzkiego mózgu. W tym celu przeanalizowali dane dotyczące spożycia przetworów mlecznych u 972 osób, zarówno kobiet i mężczyzn, w wieku 23-98 lat. Poddali ich też serii testów na pamięć werbalną, roboczą, przestrzenna i wzrokową.

Czarna herbata a serce

Na podstawie przeprowadzonych badań, naukowcy z Uniwersytetu Zachodniej Australii stwierdzili, że codzienne picie trzech filiżanek czarnej herbaty obniża skurczowe i rozkurczowe ciśnienie serca. Poza tym wzmacnia także funkcje immunologiczne.

Słodki sposób na próchnicę

Likorycydyna i likoryzoflawan A – substancje znajdujące się w korzeniach lukrecji – silnie hamują rozwój dwóch rodzajów bakterii bytujących w jamie ustnej, które są odpowiedzialne za powstawanie próchnicy oraz paradontozy.

Do takich wniosków doszedł zespół naukowców z Kanady, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Lukrecja powszechnie jest stosowana np. w chińskiej medycynie ludowej oraz przy produkcji słodyczy. Zawiera w sobie glicyryzynę, związek, który jest słodszy niż cukier.

Tabletka na otyłość i cukrzycę

Naukowcy z Harvard Medical School ogłosili, że opracowali rewolucyjny środek do walki z otyłością. Jest nim tabletka zawierająca naturalnie występujący w ludzkim organizmie hormon – irisin. Według naukowców hormon ten ma duży wpływ za spalanie kalorii oraz cukru w mięśniach.

Profesor Bruce Spiegelman zaznacza jednak, że wynalezione przez jego zespół tabletki nie zwolnią pacjentów z obowiązku regularnych ćwiczeń. Suplement diety na bazie irisin nie będzie wzmacniał bowiem mięśni, a jedynie pomagał organizmowi w pozbyciu się niepotrzebnych kalorii.

Czy nikotyna okaże się pomocna w walce z chorobą Alzheimera?

Przeprowadzone na grupie 67 osób badanie amerykańskich neurologów wykazało, że wchłaniana do krwioobiegu przez skórę nikotyna może nie tylko pomagać w rzucaniu nałogu tytoniowego, ale również hamować postępy choroby Alzheimera.

Szybkie jedzenie to szybkie tycie

Portugalska uczona, prof. Julia Galhardo, opublikowała wyniki swoich badań, z których wynika, że na naszą wagę wpływa nie tylko ilość spożywanego pokarmu, ale także i czas trwania posiłku. Badaczka doszła do takich wniosków na podstawie serii doświadczeń przeprowadzonych na grupie ponad 500 dzieci i młodzieży w szpitalu dziecięcym w brytyjskim Bristol.

prof. Maciej Małecki - Pasja i wola działania

prof. Maciej Małecki – Pasja i wola działania

Profesor Maciej Małecki jest współodkrywcą genu predysponującego do cukrzycy typu 2. Uważa, że zdobycze nauki są ważne nie tylko dla tych, którzy się nią zajmują, ale przede wszystkim dla pacjentów.

Za pracę doktorską „Poszukiwanie genów predysponujących do cukrzycy typu 2 w obrębie chromosomu 20q” (najlepszy doktorat roku 1999 w dziedzinie medycyny klinicznej niezabiegowej) otrzymał nagrodę im. Aurelii Baczko. W latach 1996-1999 był na stażu naukowym w Joslin Diabetes Center przy Harvard Medical School w Bostonie. W 2004 roku zrobił habilitację, a w 2009 został profesorem nauk medycznych.

Uroczyste wręczenie „Wawrzynu Lekarskiego” prof. Franciszkowi Kokotowi

Prof. Franciszek Kokot – Zawsze dla innych

„Tylko życie poświęcone innym, jest warte przeżycia” – te słowa Alberta Einsteina doskonale opisują postawę prof. Franciszka Kokota. Bo dla niego życie pacjentów jest najważniejsze, warte największych poświęceń.

Kim jest dla mnie prof. Franciszek Kokot? Przede wszystkim człowiekiem, który uratował mi życie – wspomina Urszula Pilśniak. – Kilka miesięcy leżałam na intensywnej terapii. Byłam umierająca. Inni lekarze nie wiedzieli już, jak mnie ratować, ale wiedzieli, kogo wezwać w takiej sytuacji. Prof. Kokot podjął błyskawiczną decyzję i przywrócił mnie życiu. Zawsze będę mu za to wdzięczna. Z kolei prof. Jan Duława dodaje: – Autorytet Franciszka Kokota nie wynika z jakiegokolwiek tytułu, jaki mu nadano, ani z funkcji, którą kiedykolwiek sprawował, ale z powszechnego uznania dla jego metody używania rozumu i głębszego wglądu w sprawy, którym poświęcił życie.

Co wynika z przeglądu piśmiennictwa?

Co wynika z przeglądu piśmiennictwa?

Przeglądy piśmiennictwa od zawsze były wykorzystywane przez lekarzy jako skondensowane źródło wiedzy na dany temat medyczny. Standardowy przegląd piśmiennictwa jest niczym innym, jak kompilacją danych źródłowych wybranych subiektywnie przez autora przeglądu.

Z punktu widzenia evidence-based medicine (EBM), przegląd piśmiennictwa jest dowodem naukowym na poziomie opinii eksperckiej, czyli dowodem niskiej wiarygodności. Skąd w takim razie wysoka wiarygodność przeglądu systematycznego?

Wszechstronna aspiryna

Wszechstronna aspiryna

Aspiryna to pierwszy w historii lek wytworzony całkowicie w laboratorium na drodze syntezy chemicznej. Obecnie, sprzedawana pod różnymi markami, jest jednym z najpopularniejszych preparatów leczniczych na świecie.

Ponad sto lat temu Felix Hoffman opracował i opatentował mechanizm produkcji kwasu acetylosalicylowego (ASA). To wydarzenie uznano za kamień węgielny współczesnego przemysłu farmakologicznego. Od tamtego czasu popularność aspiryny stale rosła. W 1971 roku za odkrycie mechanizmów jej działania przyznano nagrodę Nobla. Prawie 40 lat temu (w roku 1974) po raz pierwszy opisano korzyści wynikające z przyjmowania niskich dawek kwasu acetylosalicylowego w ramach profilaktyki po incydencie zakrzepowym.

Leki biopodobne

Leki biopodobne i ekonomia

Leki biologiczne biopodobne są tańszymi odpowiednikami leków biologicznych referencyjnych, które stanowią grupę najdroższych farmaceutyków. W Polsce leki biologiczne używane są najczęściej w trzech obszarach. Pierwszy to erytropoetyny – zarówno leki referencyjne, jak i biopodobne, które w tym sektorze zaczynają już być widoczne na naszym rynku. Drugi: czynniki wzrostu – leki stymulujące wzrost z grupy granulocytów, oraz trzeci – hormon wzrostu. W zależności od wielkości obniżki cen, jakie byłyby wymagane przez stanowione dla tych leków prawo, oszczędności mogą sięgać nawet kilkunastu milionów złotych. Ale, licząc bardziej zachowawczo, będzie to na pewno siedem milionów złotych rocznie.

Składniki soi poprawiają skuteczność radioterapii

Zawarte w ziarnach soi składniki mogą zwiększyć skuteczność leczenia guzów płuca – informuje pismo „Radiotherapy and Oncology”.
Zespół prof. Gildy Hillman z Wayne State University (USA) wykazał wcześniej, że sojowe izoflawonoidy – naturalne, nietoksyczne składniki soi – zwiększają zdolność promieniowania jonizującego do niszczenia komórek nowotworowych, blokując mechanizmy naprawiające DNA oraz szlaki metaboliczne, które komórka nowotworowa wykorzystuje, aby przetrwać radioterapię.

Nowa kość z drukarki

Uczeni z USA opracowali nowy materiał pozwalający na zastępowanie ubytków kostnych i wzrost naturalnych komórek kości. Ta „sztuczna kość” jest drukowana przy pomocy drukarki 3D – poinformował portal Eurekalert.

Zespół naukowców z Washington State University pod kierownictwem prof. inżynierii materiałowej Susmity Bose, opracował materiał zastępujący kość, który może być używany w implantach dentystycznych i chirurgicznych. Jest on wytwarzany przy użyciu drukarki trójwymiarowej.

Elektroniczna pigułka walcząca z nadwagą

Pigułka „na nadwagę”? Już jest – i to w dodatku najnowocześniejsza, bo elektroniczna. Nie wyręczy rzecz jasna osoby z nadwagą w zmianie trybu życia, sprawi jednak, że już na początku posiłku poczuje się syty i nie będzie mieć ochoty na kontynuowanie jedzenia. Oczywiście, w efekcie pacjent chudnie.

Nie jest to niestety jeszcze pigułka, którą można kupić w aptece i zastosować samodzielnie. Wszczepia się ją chirurgicznie do jamy brzucha, skąd regulować będzie uczucie sytości.

Psycholodzy chcą porównać odczuwanie różnych rodzajów bólu

Odczuwanie różnych rodzajów bólu – m.in. bólu głowy, bólu wywołanego eksperymentalnie, bólu porodowego czy bólu sportowca po maratonie – porównywać będą psycholodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Badacze chcą zbadać nie tylko to, jak ludzie odczuwają ból, ale także emocje towarzyszące temu bólowi.

Postęp w badaniach nad autyzmem

Dzięki badaniu komórek osób z rzadkim zespołem podobnym do autyzmu naukowcy zbliżyli się do wyjaśnienia przyczyn autyzmu – informuje „Nature Medicine”.

Zespół Tymoteusza, który często prowadzi do śmierci we wczesnym dzieciństwie, to niezwykle rzadkie zaburzenie, związane z wadą jednego tylko genu. Dotknięte nim osoby cierpią na arytmię, ich serce ma nieprawidłową budowę, a palce bywają zrośnięte. Ponadto pojawiają się zaburzenia należące do spektrum zaburzeń autystycznych. Zespół Tymoteusza dotyczy zaledwie 20 osób na całym świecie.

Ryby w diecie maluchów mogą zmniejszać ryzyko astmy

Dzieci, które jedzą ryby przed 9. miesiącem życia, rzadziej mają świsty oddechowe w wieku przedszkolnym, a w związku z tym są mniej narażone na astmę alergiczną w przyszłości – wynika ze szwedzkich badań.
Z kolei zażywanie paracetamolu przez kobietę w ciąży oraz stosowanie antybiotyków w pierwszym miesiącu życia dziecka zwiększają to ryzyko.

Dwie prace na ten temat autorstwa naukowców z Uniwersytetu w Goeteborgu (Szwecja) publikuje pismo „Acta Paediatrica”.

Chudnięcie może być pierwszym objawem alzheimera

Nie kłopoty z pamięcią, ale chudnięcie może być pierwszym objawem choroby Alzheimera – sugerują badania opublikowane przez najnowsze wydanie „Neurology”. Wymagają one jednak potwierdzenia.

Eric Vidoni z University of Kansas Alzheimer’s Disease Center twierdzi, że chudnięcie może być jednym z objawów innych schorzeń towarzyszących chorobie Alzheimera. Jego zdaniem, mogą się one rozwijać zanim jeszcze degradacja mózgu będzie tak duża, że powoduje zaburzenia pamięci.

Najcięższe są nocne zawały serca

Zawały serca, do których dochodzi pomiędzy godziną 1.00 w nocy a 5.00 rano, powodują największe uszkodzenia mięśnia sercowego i najbardziej zakłócają funkcjonowanie lewej komory serca – informuje pismo „Circulation Research”.

Wcześniejsze badania na szczurach wykazywały zależność pomiędzy wielkością uszkodzonego obszaru a porą doby, w której doszło do zablokowania naczyń wieńcowych. Teraz okazało się, że również u ludzi aktywność zegara biologicznego wpływa na przebieg zawału.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH