Najcięższe są nocne zawały serca

Zawały serca, do których dochodzi pomiędzy godziną 1.00 w nocy a 5.00 rano, powodują największe uszkodzenia mięśnia sercowego i najbardziej zakłócają funkcjonowanie lewej komory serca – informuje pismo „Circulation Research”.

Wcześniejsze badania na szczurach wykazywały zależność pomiędzy wielkością uszkodzonego obszaru a porą doby, w której doszło do zablokowania naczyń wieńcowych. Teraz okazało się, że również u ludzi aktywność zegara biologicznego wpływa na przebieg zawału.
Zespół doktora Jaya H. Traverse z Minneapolis Heart Institute (USA) przeprowadził retrospektywną analizę historii choroby 1031 pacjentów z ostrym zawałem serca, którzy trafili na zabieg angioplastyki naczyń wieńcowych (PICI) w ciągu od jednej do sześciu godzin od wystąpienia niedokrwienia. Z tej grupy wybrano 165 osób, których przypadki były porównywalne. Obszar niedokrwiony oceniany był za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI).

Jak się okazało, obszar dotknięty zawałem był szczególnie duży, jeśli do niedrożności naczyń doszło o 1.00 w nocy, zaś do reperfuzji (przywrócenia krążenia krwi w naczyniu krwionośnym) – o 5.00 rano. W porównaniu z porami, gdy serce jest mniej wrażliwe na zawał, zakres uszkodzeń był większy aż o 82 proc.

Jak uważa dr Traverse, odkrycie, w jakich godzinach mechanizmy ochronne serca są najsłabsze, może się przyczynić do opracowania skuteczniejszych leków zabezpieczających przed zawałem.

(Źródło: PAP)

4.5/5 - (351 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH