Rewolucja w leczeniu migreny

Badanie metodą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) wykazały skuteczność działania urządzenia CEFALY w blokowaniu bólu migrenowego. Czy to rewolucja w leczeniu migren?

Urządzenie medyczne CEFALY skutecznie oddziałuje na metaboliczną aktywność w obszarach mózgu, na które wpływa migrena. To już trzecie badanie z wykorzystaniem różnych form obrazowania na przestrzeni niecałych dwóch miesięcy, które dało analogiczne wyniki.

Zespół bolesnego barku

Zespół bolesnego barku – czym się objawia?

Staw barkowy jest bardzo mobilnym, lecz też najbardziej narażonym na kontuzje stawem w naszym ciele. Do urazów barków często dochodzi w wyniku przeciążeń, wad wrodzonych lub nabytych. Czasami dochodzą też inne zaburzenia, takie jak zwyrodnienia czy reumatoidalne zapalenie stawów. Schorzenia te mogą powodować bóle o różnym nasileniu, dyskomfort czy ograniczenia w wykonywaniu ruchów. Zespół bolesnego barku –

Ścięgno Achillesa - rozciąganie

Ścięgno Achillesa. Czym jest? Jak leczyć kontuzje?

Czy wiesz, że ścięgno Achillesa, nazywane też ścięgnem piętowym, jest największym i najsilniejszym ścięgnem w organizmie człowieka. Jest dynamiczną i wytrzymałą strukturą, która łączy mięśnie tyłu łydki z piętą. Pracuje ono przy każdym naszym kroku, skoku czy podczas biegania. Niestety często ulega kontuzjom. Warto więc przyjrzeć mu się bliżej, ponieważ ten problem może dotknąć każdego z nas,

Rezonans magnetyczny Magnetica

Pierwszy w Polsce supernowoczesny rezonans magnetyczny już w Płocku!

Krótszy czas badania, większe bezpieczeństwo pacjenta, wygoda i komfort
– w Centrum Medycznym Magnetica w Płocku otwarta została nowa pracownia diagnostyki obrazowej. Wyposażona została m.in. w supernowoczesny rezonans magnetyczny oraz tomograf komputerowy, które dodatkowo dają możliwość fuzji badań obrazowych.

Zespół Sudecka - rozpoznanie i leczenie

Zespół Sudecka – jak rozpoznawać i jak leczyć?

Zespół Sudecka – jest to stosunkowo rzadka choroba, która powoduje stopniowy ubytek kości i zanik masy mięśniowej. Jest najczęściej powikłaniem stłuczeń, odmrożeń, oparzeń, urazów, uszkodzeń nerwów lub złamań kości (zwłaszcza nadgarstka.) Przeważnie jest wynikiem nieprawidłowej reakcji układu nerwowego odpowiedzialnego za pobudzenie i mobilizację organizmu (tzw. układ współczulny) na doznany uraz. 

uraz kręgosłupa szyjnego

Uraz kręgosłupa szyjnego po wypadku komunikacyjnym

Podczas każdego wypadku, w którym dochodzi do silnego uderzenia lub szarpnięcia, istnieje ryzyko uszkodzenia mięśni i stawów. Jeśli przydarzą się urazy poszczególnych odcinków kręgosłupa, to może spowodować to upośledzenie funkcjonowania organizmu, w tym ból i uniemożliwienie wykonywania codziennych czynności. Wśród częstych urazów kręgosłupa jest tzw. odgięciowy uraz kręgosłupa. Dochodzi do niego często podczas stłuczki dwóch samochodów (gdy w tył naszego auta uderza inny pojazd).

Najcięższe są nocne zawały serca

Zawały serca, do których dochodzi pomiędzy godziną 1.00 w nocy a 5.00 rano, powodują największe uszkodzenia mięśnia sercowego i najbardziej zakłócają funkcjonowanie lewej komory serca – informuje pismo „Circulation Research”.

Wcześniejsze badania na szczurach wykazywały zależność pomiędzy wielkością uszkodzonego obszaru a porą doby, w której doszło do zablokowania naczyń wieńcowych. Teraz okazało się, że również u ludzi aktywność zegara biologicznego wpływa na przebieg zawału.

Współczesne możliwości medycyny fizykalnej

Współczesne możliwości medycyny fizykalnej

W minionym wieku podstawową metodą leczenia zachowawczego większości schorzeń była farmakoterapia. Obecnie ogromny postęp technologiczny umożliwił wykorzystanie do celów terapeutycznych wielu czynników fizycznych.
Wyniki badań eksperymentalnych i klinicznych potwierdziły dużą skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania nowych metod medycyny fizykalnej, pozbawionych działań ubocznych typowych dla farmakoterapii. W związku z tym uważa się, że XXI wiek będzie okresem dominacji tych metod w leczeniu chorób z zakresu wielu dyscyplin medycznych.

Reklama na progu

Mózg potrafi rejestrować obrazy, których świadomie nie zauważamy – informuje pismo “Current Biology.”

Reklamy podprogowe, które wynaleziono pod koniec lat 50., mają działać na naszą podświadomość. Na przykład tekst piosenki ma ukryte przesłanie albo podczas oglądania filmu w kinie jedna na kilkadziesiąt klatek zawiera hasło reklamowe, zachęcające do zakupu określonego produktu. W wielu krajach – w tym w Polsce – takie reklamy są zakazane.

Naukowcy z University College w Londynie stwierdzili, że ludzie mogą reagować na takie reklamy – jeśli tylko ich mózg ma “rezerwę mocy”.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH