Zespół bolesnego barku

Zespół bolesnego barku – czym się objawia?

Staw barkowy jest bardzo mobilnym, lecz też najbardziej narażonym na kontuzje stawem w naszym ciele. Do urazów barków często dochodzi w wyniku przeciążeń, wad wrodzonych lub nabytych. Czasami dochodzą też inne zaburzenia, takie jak zwyrodnienia czy reumatoidalne zapalenie stawów. Schorzenia te mogą powodować bóle o różnym nasileniu, dyskomfort czy ograniczenia w wykonywaniu ruchów. Zespół bolesnego barku – tak się je nazywa. Czym są i jak się ich ustrzec?

Mięśnie stawu barkowego

Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzenia stawu barkowego jest uraz w obrębie stożka rotatorów. Jest to grupa ścięgien i mięśni, które okalają staw ramienno-łopatkowy. Dzięki ich wspólnemu, stabilizującemu działaniu możemy wykonywać w stawie ramiennym ruchy odwiedzenia, rotacji wewnętrznej i zewnętrznej. Zakres ruchu tego stawu jest bardzo duży i możliwy niemal we wszystkich kierunkach.

Uszkodzenie tej struktury polega głównie na naderwaniu lub zerwaniu wchodzącego w skład stożka mięśnia lub ścięgna. Niezależnie od tego, czy ból pojawił się nagle czy też stopniowo narastał, kluczową sprawą jest ustalenie jego przyczyny.

Co powoduje zespół bolesnego barku?

Zespół bolesnego barku często powodowany jest uszkodzeniem ścięgna lub zapaleniem kaletki barkowej. Przyczyną tych urazów może być także przeciążenie mięśni, do którego dochodzi w wyniku przedźwigania, związanego z przenoszeniem ciężkich przedmiotów lub pracy z wyciągniętymi rękami.

Innym czynnikiem może być także wykonanie gwałtownego, niekontrolowanego ruchu, np. szarpnięcia lub postępująca choroba zwyrodnieniowa. Jeśli uprawiamy mało sportu, nasze mięśnie stają się słabe i nie pełnią swojej funkcji.

Długotrwałe napięcie mięśni spowodowane bólem i stanem zapalnym prowadzi ponadto do ich przykurczy, których konsekwencją jest postępujące ograniczenie ruchów w stawie barkowym, skutkujące niemożnością wykonywania nawet prostych czynności.

Zespół bolesnego barku najczęściej dotyka osoby narażone na długotrwałe przeciążenia stawu barkowego w pracy oraz osoby w dojrzałym wieku. Łatwość doznania kontuzji jest wynikiem naturalnych procesów starzenia się układu szkieletowego i związaną z nimi utratą wapnia.

Jak rozpoznać uraz?

Jednym z pierwszych objawów świadczących o tym, że mamy do czynienia z zespołem bolesnego barku jest ból pojawiający się w tej okolicy. W pierwszej fazie nie jest on z reguły intensywny, a jedynie nasila się np. podczas podnoszenia rąk. Charakterystyczne jest także jego promieniowanie na łopatkę i kark.

Do tego urazu może dojść również w sposób nagły. Wtedy zespół bolesnego barku objawi się on ostrym, przeszywającym bólem, przeszkadzającym nam w wykonywaniu nawet najprostszych ruchów.

Jak leczyć zespół bolesnego barku?

Skuteczne leczenie zespołu bolesnego barku nie należy do łatwych zadań. Istotna jest szybka i trafna diagnoza, dzięki której poznamy przyczyny zwyrodnienia, a także będziemy mogli podjąć działania naprawcze.

Polecane jest rozpoczęcie rehabilitacji oraz postępowanie zachowawcze, polegające na wyeliminowaniu czynników, które doprowadziły do zwyrodnienia (dźwiganie, szarpanie). Jeśli ból będzie ulegał nasileniu, warto nie eksploatować dodatkowo stawu i dać mu chwilę na regenerację przy jednoczesnym stosowaniu np. okładów z lodu, działających przeciwzapalnie i kojąco.

W leczeniu silniejszych dolegliwości stosuje się także metody zbiegów fizykalnych. Wykorzystują one czynniki fizyczne takie jak: ciepło, zimno, elektryczność, światło, ultradźwięki, magnetoterapię. Stosowane są także metody terapeutyczne: masaż, terapia manualna; oraz ćwiczenia redresyjne – rozciągające przykurcze i usprawniające funkcję stawu barkowego.

Celem jest regeneracja oraz zwiększenie ruchomości tej części ciała, a przez to podniesienie komfortu życia pacjenta. Jeśli powyższe metody nie przynoszą skutków, może być konieczne leczenie operacyjne.

Alternatywą w leczeniu dolegliwości związanych ze stawem barkowym może być podjęcie terapii opartej na działaniu pola magnetycznego. Terapia rezonansem magnetycznym w systemie MBST wyraźnie aktywuje metabolizm i regeneruje tkanki. Jej zadaniem jest doprowadzenie do znaczącej poprawy w zakresie grubości, objętości i ciągłości struktur więzadłowych.

Rezonans magnetyczny na każdą z tych struktur zadziała regeneracyjnie i przeciwbólowo, powiększy zakres ruchu w stawie i zwiększy komfort życia. Działanie metody oparte jest na procesach metabolicznych i biofizycznych. W efekcie prowadzi to do aktywnej stymulacji komórek, dzięki której struktury więzadeł mogą ulec znacznej regeneracji, a także wywoływać wzrost tkanki łącznej doprowadzając tym samym do szybkiej redukcji bólu.


Źródło: informacja prasowa / MBST

4.8/5 - (9 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH