Zakrzepowa plamica małopłytkowa (TTP) – choroba nasza i naszych bliskich

Już od dziś, osoby chorujące na zakrzepową plamicę małopłytkową (TTP) mają swoją wspólną przestrzeń. Grupa Wsparcia dla chorych na TTP została stworzona przez i dla pacjentów oraz ich bliskich. Głównym celem grupy jest wymiana informacji, poszerzanie wiedzy na temat choroby, nowoczesnego leczenia, podniesienie jakości życia pacjentów z TTP, a przede wszystkim wzajemne wsparcie. Wsparcia udzieliło Stowarzyszenie Hematoonkologiczni.

hemofilia

Hemofilia – szanse i wyzwania

Hemofilia jest chorobą nieuleczalną, wymaga stałego leczenia, jednak prawidłowo leczona staje się chorobą przewlekłą, z którą można normalnie żyć. Leczenie jest bardzo proste. Polega na podaniu brakującego czynnika krzepnięcia. Niestety brak możliwości natychmiastowego podania leku powoduje poważne problemy zdrowotne, a nawet śmierć.

Pod koniec 2018 r. minister Łukasz Szumowski podpisał kolejną edycję Narodowego Programu Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne.

Hemofilia – choroba nadal słabo znana

Hemofilia to jedna z najczęstszych skaz krwotocznych i najwcześniej rozpoznawanych chorób genetycznych. W przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat dokonał się ogromny postęp w leczeniu hemofilii. Jaka jest sytuacja chorych z hemofilią w Polsce?

Hemofilia to choroba uwarunkowane genetycznie, sprzężona z płcią. Objawia się głównie u mężczyzn. Kobiety są przede wszystkim nosicielkami genu predysponującego do pojawienia się tej skazy krwotocznej. 

Awokado obniży poziom cholesterolu

Spożywanie jednego awokado dziennie znacząco obniża poziom złego cholesterolu – dowodzą badacze z Pennsylvania State University.

Oczywiście oprócz tego potrzebna jest odpowiednio zbilansowana dieta, a wprowadzenie awokado powinno wiązać się z rezygnacją z innych pokarmów o podobnej wartości kalorycznej.

Bisfenol A z puszek niekorzystny dla ciśnienia

Picie napojów z butelek jest korzystniejsze dla prawidłowego ciśnienia krwi niż picie napojów z puszek – przekonują badacze z Seulskiego Uniwersytetu Narodowego.

W puszkach, w których sprzedawane są napoje, znajduje się warstwa żywicy epoksydowej z bisfenolem A (BPA), a BPA powiązano wcześniej z nadciśnieniem i ograniczeniem zmienności rytmu zatokowego.

Nie można oszczędzać na chorych

Rozmowa z prof. dr hab. n. med. Krystyną Zawilską, przewodniczącą Grupy ds. Hemostazy Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów.

Chorzy na hemofilię w Polsce są leczeni starszymi preparatami, które na Zachodzie już rzadko się stosuje. Wciąż nie ma też kompleksowych ośrodków leczenia, które miały powstać już rok temu.

**W krajach zachodnich chorzy otrzymują nowoczesne rekombinowane czynniki krzepnięcia. Czym różnią się od czynników z osocza, które wciąż są głównie stosowane w Polsce?**

Hormonalna terapia zastępcza sprzyja rakowi mózgu

Hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko zachorowania na raka mózgu aż o 30 proc. Jednakże to ryzyko powiązane jest z czasem przyjmowania hormonów – im jest dłuższy, tym zagrożenie większe – informuje „Daily Mail”.

Kobiety, które przez długi czas przyjmują określone hormony, zagrożone są rozwojem raka mózgu. Do takich niepokojących wniosków doszli naukowcy z Danish Cancer Research Centre.

Kiedy badać cholesterol u dzieci?

Niezdrowa dieta i brak aktywności fizycznej to główne przyczyny nadwagi, otyłości oraz chorób układu krążenia, które zaczynają się rozwijać już w dzieciństwie.

Nie dopuść do tego, by w naczyniach krwionośnych twojego dziecka gromadził się nadmiar cholesterolu!

PIERWSZE BLASZKI MIAŻDŻYCOWE ZACZYNAJĄ TWORZYĆ SIĘ JUŻ W DRUGIM ROKU ŻYCIA!

Odpowiedz na poniższe pytania i dowiedz się, czy twoje dziecko kwalifikuje się do badania stężenia cholesterolu we krwi.

Hemofilia po polsku

Stosowanie wyłącznie leków z osocza krwi, brak właściwego leczenia osób z inhibitorem, czekanie latami na endoprotezy – wszystko to pokazuje, że „choroba królów” wciąż nie jest traktowana w Polsce po królewsku.

Przyszłość w komórkach macierzystych

Przyszłość w komórkach macierzystych

Prof. Mariusz Ratajczak to polski hematolog, który zdobył światową sławę dzięki badaniom nad komórkami macierzystymi. Działalność naukową prowadzi jednocześnie w Polsce i USA. Pod kierownictwem prof. Mariusza Ratajczaka, zespół polskich naukowców z Uniwersytetu Louisville w Kentucky jako pierwszy na świecie zidentyfikował w szpiku myszy komórki o cechach macierzystych komórek embrionalnych (2006 r.). Profesor w 2006 r. otrzymał „polskiego Nobla” − nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za odkrycie nowego typu komórek macierzystych w szpiku kostnym i krwi pępowinowej.

Hormonalna terapia zastępcza chroni przed wieńcówką?

U kobiet, które kiedykolwiek przyjmowały hormonalną terapię zastępczą (HTZ), znacznie rzadziej występują istotne zwężenia w tętnicach wieńcowych w porównaniu z pacjentkami, które nigdy nie były poddawane takiej terapii ‒ wykazało wieloośrodkowe, prospektywne badanie Women’s Ischemia Syndrome Evaluation (WISE), zorganizowane przez National Heart, Lung, and Blood Institute.

Gdy krew nie krzepnie

**17 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. To okazja, aby przypomnieć, co to jest hemofilia, i podkreślić, jak ważne jest wsparcie dla chorych, szczególnie dla dzieci.**

Hemofilia to choroba genetyczna polegająca na niedoborze lub braku we krwi jednego z czynników krzepnięcia (czynnika VIII przy hemofilii A lub czynnika IX przy hemofilii B). Niewielkie urazy i skaleczenia nie są niebezpieczne dla chorych, jednak te poważniejsze mogą się okazać nawet groźne dla życia. Niebezpieczne są również krwawienia wewnętrzne, głównie do stawów i mięśni.

Komórki macierzyste ratują życie

**W 2009 roku w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy ilość przeszczepień komórek macierzystych z krwi pępowinowej była wyższa niż ilość przeszczepień pochodzących ze szpiku, mimo że porcji krwi pępowinowej zgromadzonych w bankach jest około czterdziestokrotnie mniej niż zarejestrowanych dawców szpiku.**

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH