Awokado obniży poziom cholesterolu

###Spożywanie jednego awokado dziennie znacząco obniża poziom złego cholesterolu – dowodzą badacze z Pennsylvania State University.

Oczywiście oprócz tego potrzebna jest odpowiednio zbilansowana dieta, a wprowadzenie awokado powinno wiązać się z rezygnacją z innych pokarmów o podobnej wartości kalorycznej.

Bisfenol A z puszek niekorzystny dla ciśnienia

###Picie napojów z butelek jest korzystniejsze dla prawidłowego ciśnienia krwi niż picie napojów z puszek – przekonują badacze z Seulskiego Uniwersytetu Narodowego.

W puszkach, w których sprzedawane są napoje, znajduje się warstwa żywicy epoksydowej z bisfenolem A (BPA), a BPA powiązano wcześniej z nadciśnieniem i ograniczeniem zmienności rytmu zatokowego.

Nie można oszczędzać na chorych

###Rozmowa z prof. dr hab. n. med. Krystyną Zawilską, przewodniczącą Grupy ds. Hemostazy Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów.

Chorzy na hemofilię w Polsce są leczeni starszymi preparatami, które na Zachodzie już rzadko się stosuje. Wciąż nie ma też kompleksowych ośrodków leczenia, które miały powstać już rok temu.

**W krajach zachodnich chorzy otrzymują nowoczesne rekombinowane czynniki krzepnięcia. Czym różnią się od czynników z osocza, które wciąż są głównie stosowane w Polsce?**

Hormonalna terapia zastępcza sprzyja rakowi mózgu

###Hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko zachorowania na raka mózgu aż o 30 proc. Jednakże to ryzyko powiązane jest z czasem przyjmowania hormonów – im jest dłuższy, tym zagrożenie większe – informuje „Daily Mail”.

Kobiety, które przez długi czas przyjmują określone hormony, zagrożone są rozwojem raka mózgu. Do takich niepokojących wniosków doszli naukowcy z Danish Cancer Research Centre.

Kiedy badać cholesterol u dzieci?

Niezdrowa dieta i brak aktywności fizycznej to główne przyczyny nadwagi, otyłości oraz chorób układu krążenia, które zaczynają się rozwijać już w dzieciństwie.

Nie dopuść do tego, by w naczyniach krwionośnych twojego dziecka gromadził się nadmiar cholesterolu!

PIERWSZE BLASZKI MIAŻDŻYCOWE ZACZYNAJĄ TWORZYĆ SIĘ JUŻ W DRUGIM ROKU ŻYCIA!

Odpowiedz na poniższe pytania i dowiedz się, czy twoje dziecko kwalifikuje się do badania stężenia cholesterolu we krwi.

„Sprawdź cholesterol u dziecka!”

11 kwietnia 2013 r. w Polsce, a 17 maja na Ukrainie rozpoczną się badania profilaktyczne dla dzieci w wieku 5-10 lat zagrożonych rozwojem miażdżycy i chorób układu krążenia. Partnerem strategicznym akcji „Sprawdź cholesterol u dziecka!” jest firma Synevo Laboratoria Medicover

Hemofilia po polsku

Stosowanie wyłącznie leków z osocza krwi, brak właściwego leczenia osób z inhibitorem, czekanie latami na endoprotezy – wszystko to pokazuje, że „choroba królów” wciąż nie jest traktowana w Polsce po królewsku.

Komórki macierzyste – Nowa szansa terapeutyczna

###Polscy naukowcy przeprowadzili już pierwsze zabiegi z wykorzystaniem mezenchymalnych komórek macierzystych.

Komórki mezenchymalne są pobierane tuż po porodzie ze sznura pępowinowego, ze znajdującej się w nim tzw. galarety Whartona. Są szansą na leczenie w obszarach, gdzie medycyna napotyka największe trudności.

Przyszłość w komórkach macierzystych

Przyszłość w komórkach macierzystych

Prof. Mariusz Ratajczak to polski hematolog, który zdobył światową sławę dzięki badaniom nad komórkami macierzystymi. Działalność naukową prowadzi jednocześnie w Polsce i USA. Pod kierownictwem prof. Mariusza Ratajczaka, zespół polskich naukowców z Uniwersytetu Louisville w Kentucky jako pierwszy na świecie zidentyfikował w szpiku myszy komórki o cechach macierzystych komórek embrionalnych (2006 r.). Profesor w 2006 r. otrzymał „polskiego Nobla” − nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za odkrycie nowego typu komórek macierzystych w szpiku kostnym i krwi pępowinowej.

Hormonalna terapia zastępcza chroni przed wieńcówką?

###U kobiet, które kiedykolwiek przyjmowały hormonalną terapię zastępczą (HTZ), znacznie rzadziej występują istotne zwężenia w tętnicach wieńcowych w porównaniu z pacjentkami, które nigdy nie były poddawane takiej terapii ‒ wykazało wieloośrodkowe, prospektywne badanie Women’s Ischemia Syndrome Evaluation (WISE), zorganizowane przez National Heart, Lung, and Blood Institute.

Gdy krew nie krzepnie

**17 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. To okazja, aby przypomnieć, co to jest hemofilia, i podkreślić, jak ważne jest wsparcie dla chorych, szczególnie dla dzieci.**

Hemofilia to choroba genetyczna polegająca na niedoborze lub braku we krwi jednego z czynników krzepnięcia (czynnika VIII przy hemofilii A lub czynnika IX przy hemofilii B). Niewielkie urazy i skaleczenia nie są niebezpieczne dla chorych, jednak te poważniejsze mogą się okazać nawet groźne dla życia. Niebezpieczne są również krwawienia wewnętrzne, głównie do stawów i mięśni.

Nonszalancja do szpiku

35 tysięcy Polaków znajduje się w rejestrach dawców szpiku. Są gotowi do podarowania innym szansy na drugie życie. Niestety większość z nich, z powodu braku pieniędzy, nie jest dokładnie przebadana. Dlatego polscy lekarze szukają dawców w zagranicznych rejestrach. Przede wszystkim w niemieckim, gdzie zarejestrowanych jest ponad milion dawców – podaje „Dziennik Zachodni”.

– Niemcy jak ten najwyższy koszykarz przechwytują wszystkie piłki – żartuje prof.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH