Hemofilia – szanse i wyzwania
Hemofilia jest chorobą nieuleczalną, wymaga stałego leczenia, jednak prawidłowo leczona staje się chorobą przewlekłą, z którą można normalnie żyć. Leczenie jest bardzo proste. Polega na podaniu brakującego czynnika krzepnięcia. Niestety brak możliwości natychmiastowego podania leku powoduje poważne problemy zdrowotne, a nawet śmierć.
Pod koniec 2018 r. minister Łukasz Szumowski podpisał kolejną edycję Narodowego Programu Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne.
Jaka jest szansa na znalezienie zgodnego dawcy szpiku?
Różnorodność naszych genów powoduje, że prawdopodobieństwo ich powtórzenia się wynosi w najlepszym przypadku 1 na 20 000 osób, Czasem, przy rzadkim genotypie, nawet jeden do kilku milionów. Dlatego potrzeba wielu Dawców, aby znalezienie bliźniaka genetycznego było możliwe.
Hemofilia – choroba nadal słabo znana
Hemofilia to jedna z najczęstszych skaz krwotocznych i najwcześniej rozpoznawanych chorób genetycznych. W przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat dokonał się ogromny postęp w leczeniu hemofilii. Jaka jest sytuacja chorych z hemofilią w Polsce?
Hemofilia to choroba uwarunkowane genetycznie, sprzężona z płcią. Objawia się głównie u mężczyzn. Kobiety są przede wszystkim nosicielkami genu predysponującego do pojawienia się tej skazy krwotocznej.
Nowe możliwości terapii chłoniaków nieziarniczych
Rozmowa z dr. hab. n. med. Wojciechem Jurczakiem, hematologiem, specjalistą chorób wewnętrznych z Kliniki Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Awokado obniży poziom cholesterolu
Spożywanie jednego awokado dziennie znacząco obniża poziom złego cholesterolu – dowodzą badacze z Pennsylvania State University.
Oczywiście oprócz tego potrzebna jest odpowiednio zbilansowana dieta, a wprowadzenie awokado powinno wiązać się z rezygnacją z innych pokarmów o podobnej wartości kalorycznej.
Bisfenol A z puszek niekorzystny dla ciśnienia
Picie napojów z butelek jest korzystniejsze dla prawidłowego ciśnienia krwi niż picie napojów z puszek – przekonują badacze z Seulskiego Uniwersytetu Narodowego.
W puszkach, w których sprzedawane są napoje, znajduje się warstwa żywicy epoksydowej z bisfenolem A (BPA), a BPA powiązano wcześniej z nadciśnieniem i ograniczeniem zmienności rytmu zatokowego.
Nie można oszczędzać na chorych
Rozmowa z prof. dr hab. n. med. Krystyną Zawilską, przewodniczącą Grupy ds. Hemostazy Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów.
Chorzy na hemofilię w Polsce są leczeni starszymi preparatami, które na Zachodzie już rzadko się stosuje. Wciąż nie ma też kompleksowych ośrodków leczenia, które miały powstać już rok temu.
**W krajach zachodnich chorzy otrzymują nowoczesne rekombinowane czynniki krzepnięcia. Czym różnią się od czynników z osocza, które wciąż są głównie stosowane w Polsce?**
Czynniki krzepnięcia w Europie – najnowszy raport
System opieki nad chorymi na hemofilię w Polsce wymaga jeszcze wielu usprawnień, przede wszystkim zorganizowania referencyjnych ośrodków leczenia hemofilii, które umożliwią zapewnienie kompleksowej, wielospecjalistycznej opieki nad pacjentem.
Hormonalna terapia zastępcza sprzyja rakowi mózgu
Hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko zachorowania na raka mózgu aż o 30 proc. Jednakże to ryzyko powiązane jest z czasem przyjmowania hormonów – im jest dłuższy, tym zagrożenie większe – informuje „Daily Mail”.
Kobiety, które przez długi czas przyjmują określone hormony, zagrożone są rozwojem raka mózgu. Do takich niepokojących wniosków doszli naukowcy z Danish Cancer Research Centre.
Akcja „Sprawdź cholesterol u dziecka!” na Ukrainie!
1 czerwca zaczęła się akcja badań profilaktycznych „Sprawdź cholesterol u dziecka!”. Badania skierowane są do dzieci w wieku 5-10 lat zagrożonych rozwojem miażdżycy i chorób układu krążenia.
Na portalu goldenotis.com można obejrzeć zdjęcia i filmy z akcji „Sprawdź cholesterol u dziecka!”.
Kiedy badać cholesterol u dzieci?
Niezdrowa dieta i brak aktywności fizycznej to główne przyczyny nadwagi, otyłości oraz chorób układu krążenia, które zaczynają się rozwijać już w dzieciństwie.
Nie dopuść do tego, by w naczyniach krwionośnych twojego dziecka gromadził się nadmiar cholesterolu!
PIERWSZE BLASZKI MIAŻDŻYCOWE ZACZYNAJĄ TWORZYĆ SIĘ JUŻ W DRUGIM ROKU ŻYCIA!
Odpowiedz na poniższe pytania i dowiedz się, czy twoje dziecko kwalifikuje się do badania stężenia cholesterolu we krwi.
„Sprawdź cholesterol u dziecka!”
11 kwietnia 2013 r. w Polsce, a 17 maja na Ukrainie rozpoczną się badania profilaktyczne dla dzieci w wieku 5-10 lat zagrożonych rozwojem miażdżycy i chorób układu krążenia. Partnerem strategicznym akcji „Sprawdź cholesterol u dziecka!” jest firma Synevo Laboratoria Medicover
Leczenie hemofilii
Leczenie hemofilii powinno być bezpiecznie i zgodne z wiedzą medyczną
Hemofilia po polsku
Stosowanie wyłącznie leków z osocza krwi, brak właściwego leczenia osób z inhibitorem, czekanie latami na endoprotezy – wszystko to pokazuje, że „choroba królów” wciąż nie jest traktowana w Polsce po królewsku.
Komórki macierzyste – Nowa szansa terapeutyczna
Polscy naukowcy przeprowadzili już pierwsze zabiegi z wykorzystaniem mezenchymalnych komórek macierzystych.
Komórki mezenchymalne są pobierane tuż po porodzie ze sznura pępowinowego, ze znajdującej się w nim tzw. galarety Whartona. Są szansą na leczenie w obszarach, gdzie medycyna napotyka największe trudności.
Przyszłość w komórkach macierzystych
Prof. Mariusz Ratajczak to polski hematolog, który zdobył światową sławę dzięki badaniom nad komórkami macierzystymi. Działalność naukową prowadzi jednocześnie w Polsce i USA. Pod kierownictwem prof. Mariusza Ratajczaka, zespół polskich naukowców z Uniwersytetu Louisville w Kentucky jako pierwszy na świecie zidentyfikował w szpiku myszy komórki o cechach macierzystych komórek embrionalnych (2006 r.). Profesor w 2006 r. otrzymał „polskiego Nobla” − nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za odkrycie nowego typu komórek macierzystych w szpiku kostnym i krwi pępowinowej.
Badanie krwi
Na ogół krew pobiera się na czczo, ale nie zawsze tak musi być. Pamiętaj, że nie każda wartość wykraczająca poza zakres referencyjny jest nieprawidłowa, gdyż wyniki zależą m.in. od płci, wieku, diety czy przyjmowanych leków.
Hormonalna terapia zastępcza chroni przed wieńcówką?
U kobiet, które kiedykolwiek przyjmowały hormonalną terapię zastępczą (HTZ), znacznie rzadziej występują istotne zwężenia w tętnicach wieńcowych w porównaniu z pacjentkami, które nigdy nie były poddawane takiej terapii ‒ wykazało wieloośrodkowe, prospektywne badanie Women’s Ischemia Syndrome Evaluation (WISE), zorganizowane przez National Heart, Lung, and Blood Institute.
Gdy krew nie krzepnie
**17 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. To okazja, aby przypomnieć, co to jest hemofilia, i podkreślić, jak ważne jest wsparcie dla chorych, szczególnie dla dzieci.**
Hemofilia to choroba genetyczna polegająca na niedoborze lub braku we krwi jednego z czynników krzepnięcia (czynnika VIII przy hemofilii A lub czynnika IX przy hemofilii B). Niewielkie urazy i skaleczenia nie są niebezpieczne dla chorych, jednak te poważniejsze mogą się okazać nawet groźne dla życia. Niebezpieczne są również krwawienia wewnętrzne, głównie do stawów i mięśni.
Komórki macierzyste ratują życie
**W 2009 roku w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy ilość przeszczepień komórek macierzystych z krwi pępowinowej była wyższa niż ilość przeszczepień pochodzących ze szpiku, mimo że porcji krwi pępowinowej zgromadzonych w bankach jest około czterdziestokrotnie mniej niż zarejestrowanych dawców szpiku.**
Gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy. Leczenie hemofilii w Polsce
**7 września 2010 r. odbyła się debata „Gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy. Leczenie hemofilii w Polsce”**.
Problemy nosicielek hemofilii A
Na hemofilię chorują głównie mężczyźni, wśród kobiet zdarza się to wyjątkowo rzadko. Kobiety mogą być nosicielkami genu przenoszącego tę chorobę. Nie oznacza to jednak, że ich dzieci zachorują na hemofilię.
Hemofilia A
Hemofilia to jedna z najczęściej występujących wrodzonych osoczowych skaz krwotocznych. Szacuje się,
że wszystkie choroby należące do kręgu hemofilii (hemofilia A, B, C oraz choroba von Willenbranda) łącznie stanowią około 90 proc. wszystkich wrodzonych koagulopatii.