Szanowni Państwo,
Ze względu na epidemię, ulegnie zmianie termin XVII Gali Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, planowanej pierwotnie na 16 kwietnia 2020.
O nowym terminie i miejscu dorocznej ceremonii, poinformujemy najszybciej jak będzie to możliwe.
Za niedogodności przepraszam, za zrozumienie dziękuję
Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody

Awokado obniży poziom cholesterolu

Spożywanie jednego awokado dziennie znacząco obniża poziom złego cholesterolu – dowodzą badacze z Pennsylvania State University.

Oczywiście oprócz tego potrzebna jest odpowiednio zbilansowana dieta, a wprowadzenie awokado powinno wiązać się z rezygnacją z innych pokarmów o podobnej wartości kalorycznej.

Bisfenol A z puszek niekorzystny dla ciśnienia

Picie napojów z butelek jest korzystniejsze dla prawidłowego ciśnienia krwi niż picie napojów z puszek – przekonują badacze z Seulskiego Uniwersytetu Narodowego.

W puszkach, w których sprzedawane są napoje, znajduje się warstwa żywicy epoksydowej z bisfenolem A (BPA), a BPA powiązano wcześniej z nadciśnieniem i ograniczeniem zmienności rytmu zatokowego.

Nie można oszczędzać na chorych

Rozmowa z prof. dr hab. n. med. Krystyną Zawilską, przewodniczącą Grupy ds. Hemostazy Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów.

Chorzy na hemofilię w Polsce są leczeni starszymi preparatami, które na Zachodzie już rzadko się stosuje. Wciąż nie ma też kompleksowych ośrodków leczenia, które miały powstać już rok temu.

**W krajach zachodnich chorzy otrzymują nowoczesne rekombinowane czynniki krzepnięcia. Czym różnią się od czynników z osocza, które wciąż są głównie stosowane w Polsce?**

Hormonalna terapia zastępcza sprzyja rakowi mózgu

Hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko zachorowania na raka mózgu aż o 30 proc. Jednakże to ryzyko powiązane jest z czasem przyjmowania hormonów – im jest dłuższy, tym zagrożenie większe – informuje „Daily Mail”.

Kobiety, które przez długi czas przyjmują określone hormony, zagrożone są rozwojem raka mózgu. Do takich niepokojących wniosków doszli naukowcy z Danish Cancer Research Centre.

Kiedy badać cholesterol u dzieci?

Niezdrowa dieta i brak aktywności fizycznej to główne przyczyny nadwagi, otyłości oraz chorób układu krążenia, które zaczynają się rozwijać już w dzieciństwie.

Nie dopuść do tego, by w naczyniach krwionośnych twojego dziecka gromadził się nadmiar cholesterolu!

PIERWSZE BLASZKI MIAŻDŻYCOWE ZACZYNAJĄ TWORZYĆ SIĘ JUŻ W DRUGIM ROKU ŻYCIA!

Odpowiedz na poniższe pytania i dowiedz się, czy twoje dziecko kwalifikuje się do badania stężenia cholesterolu we krwi.

Hemofilia po polsku

Stosowanie wyłącznie leków z osocza krwi, brak właściwego leczenia osób z inhibitorem, czekanie latami na endoprotezy – wszystko to pokazuje, że „choroba królów” wciąż nie jest traktowana w Polsce po królewsku.

Przyszłość w komórkach macierzystych

Przyszłość w komórkach macierzystych

Prof. Mariusz Ratajczak to polski hematolog, który zdobył światową sławę dzięki badaniom nad komórkami macierzystymi. Działalność naukową prowadzi jednocześnie w Polsce i USA. Pod kierownictwem prof. Mariusza Ratajczaka, zespół polskich naukowców z Uniwersytetu Louisville w Kentucky jako pierwszy na świecie zidentyfikował w szpiku myszy komórki o cechach macierzystych komórek embrionalnych (2006 r.). Profesor w 2006 r. otrzymał „polskiego Nobla” − nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za odkrycie nowego typu komórek macierzystych w szpiku kostnym i krwi pępowinowej.

Hormonalna terapia zastępcza chroni przed wieńcówką?

U kobiet, które kiedykolwiek przyjmowały hormonalną terapię zastępczą (HTZ), znacznie rzadziej występują istotne zwężenia w tętnicach wieńcowych w porównaniu z pacjentkami, które nigdy nie były poddawane takiej terapii ‒ wykazało wieloośrodkowe, prospektywne badanie Women’s Ischemia Syndrome Evaluation (WISE), zorganizowane przez National Heart, Lung, and Blood Institute.

Gdy krew nie krzepnie

**17 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. To okazja, aby przypomnieć, co to jest hemofilia, i podkreślić, jak ważne jest wsparcie dla chorych, szczególnie dla dzieci.**

Hemofilia to choroba genetyczna polegająca na niedoborze lub braku we krwi jednego z czynników krzepnięcia (czynnika VIII przy hemofilii A lub czynnika IX przy hemofilii B). Niewielkie urazy i skaleczenia nie są niebezpieczne dla chorych, jednak te poważniejsze mogą się okazać nawet groźne dla życia. Niebezpieczne są również krwawienia wewnętrzne, głównie do stawów i mięśni.

Komórki macierzyste ratują życie

**W 2009 roku w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy ilość przeszczepień komórek macierzystych z krwi pępowinowej była wyższa niż ilość przeszczepień pochodzących ze szpiku, mimo że porcji krwi pępowinowej zgromadzonych w bankach jest około czterdziestokrotnie mniej niż zarejestrowanych dawców szpiku.**

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH