przywileje dawców

Przywileje dawcy szpiku

Za poświęcony czas i nieocenioną pomoc drugiej – często nieznajomej osobie – dawcom szpiku przysługują przywileje! Jakie?

Jeśli dawca oddał szpik lub komórki macierzyste, to przysługują mu przywileje, które zapisane są w polskim prawie. Każdy dawca otrzymuje legitymację i odznakę „Dawcy Przeszczepu”, wręczaną w ośrodku pobierającym. Pośród dawców są osoby, które oddały szpik lub inne regenerujące się komórki i tkanki co najmniej 2 razy,

Komórki macierzyste w walce z chorobą Crohna!

O pierwszych pozytywnych efektach innowacyjnego leczenia poinformowała spółka NanoVelo. Zamierza ona opracować unikalny nano-szkielet polimerowy zwiększający przeżywalność komórek macierzystych w leczeniu przetok okołoodbytniczych.

Komórki macierzyste znajdują swoje zastosowanie w trudnych schorzeniach już od kilkunastu lat. Jednym z nich jest choroba Crohna. Minusem zastosowania komórek macierzystych jest ich płynna forma oraz krótka przeżywalność. Eksperymentalny projekt przeprowadziły zespoły NanoVelos,

Regeneracja stawów - komórki macierzyste

Regeneracja stawów dzięki komórkom macierzystym. Pierwszy taki zabieg w Polsce!

Klinika Perfect Medica z Gdańska jako pierwsza w Polsce i jedna z niewielu  w Europie wprowadza do oferty innowacyjną w ortopedii metodę regeneracji stawów, dzięki podaniu odseparowanych komórek macierzystych. Dzięki zastosowaniu tego wysokospecjalistycznego urządzenia, uzyskiwane są z tkanki tłuszczowej wysokiej jakości komórki macierzyste o najwyższej funkcjonalności, co bezpośrednio wpływa na wysoką efektywność terapii.

Komórki macierzyste można wyssać z mlekiem matki

Zawarte w kobiecym mleku komórki macierzyste można by pozyskiwać bez etycznych rozterek – informuje magazyn „New Scientist”.

Zespół Petera Hartmana z University of Western Australia w Crawley po raz pierwszy wykrył komórki macierzyste w mleku matki w 2008 roku. Teraz naukowcy namnożyli je w laboratorium i wykazali, że można z nich odtworzyć komórki typowe dla wszystkich trzech warstw tkanek zarodka – zarówno endodermy, jak również mezodermy i ektodermy.

Praktyczne aspekty leczenia szpiczaka

Praktyczne aspekty leczenia szpiczaka

W dniach 7-8 stycznia 2011 roku w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Current and Future Perspectives of MM Treatment” poświęcona szpiczakowi mnogiemu, połączona ze spotkaniem Polskiej Grupy Szpiczakowej.

Komórki macierzyste ratują życie

**W 2009 roku w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy ilość przeszczepień komórek macierzystych z krwi pępowinowej była wyższa niż ilość przeszczepień pochodzących ze szpiku, mimo że porcji krwi pępowinowej zgromadzonych w bankach jest około czterdziestokrotnie mniej niż zarejestrowanych dawców szpiku.**

Trendy w dermokosmetykach (część 1)

Podobno tylko bogowie się nie starzeją… choć jest to marzenie chyba każdej kobiety. Współczesna kosmetologia chce to marzenie spełnić, dlatego korzysta z najnowszych osiągnięć naukowych i starych sprawdzonych substancji, starając się dotrzeć do źródeł młodości.

Macierzyste ze skóry

Modyfikacja znanej już techniki pozyskiwania komórek macierzystych z ludzkiej skóry może usunąć potrzebę kontrowersyjnego etycznie uzyskiwania ich z ludzkich zarodków i uczynić ją bezpieczną dla ludzi.

Jak informuje “Nature”, naukowcy z W. Brytanii i Kanady wypracowali nowy sposób modyfikowania dorosłych komórek skóry, tak że uzyskują one wielostronne właściwości komórek macierzystych bez potrzeby ryzykownego stosowania wirusów w procesie ich genetycznego przeprogramowania.

Noble w genach

Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymali autorzy badań związanych z wykorzystaniem zarodkowych komórek macierzystych do modyfikacji genetycznych myszy. Ich prace pomogły zrozumieć udział genów w rozwoju zarodków, rozwoju organizmów dorosłych oraz w procesie starzenia się.

Nagrodą, która wynosi 10 mln koron szwedzkich (1,54 mln dolarów), podzielą się Amerykanin włoskiego pochodzenia Mario Capecchi, Brytyjczyk Martin Evans i Amerykanin Oliver Smithies.

Ząb macierzysty

Międzynarodowy zespół naukowców wykorzystał komórki macierzyste do odbudowy korzenia zęba i podtrzymujących go więzadeł. W ten sposób badaczom udało się odtworzyć ząb u świni – informuje internetowe wydawnictwo “PLoS ONE”.

Zdaniem autorów pracy, rodzi to nadzieję, że podobną metodę można będzie zastosować w przyszłości u ludzi.

Plastyczne komórki

Komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej mogą być pewnego dnia wykorzystane do odbudowy piersi u kobiet poddawanych mastektomii z powodu raka sutka – uważają naukowcy amerykańscy. Informację na ten temat podaje serwis internetowy “EurekAlert”.

Obecnie rekonstrukcja piersi u kobiet po mastektomii polega bądź na wszczepieniu implantu (silikonowego lub plastikowego wypełnionego roztworem soli fizjologicznej), bądź na przeszczepie tkanek z innego miejsca organizmu i odpowiednim uformowaniu ich.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH