Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”: 8 i 22 października 2020

Na początku września Kapituła Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” podjęła decyzję, że tradycyjna Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTS” – spotkanie środowiska ochrony zdrowia w Polsce – zostanie zamieniona na dwa mniejsze spotkania. Uroczyste wręczanie statuetek odbędzie się 8 i 22 października 2020 o godz. 16.00 w hotelu Sheraton. Laureaci Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” to osoby wybitne i nietuzinkowe. Na ich sukces składają się codzienna praca, wytrwałość, dążenie do celu. Serdeczną atmosferą kameralnych spotkań chcemy zrekompensować Laureatom ponad półroczne oczekiwanie na ceremonię wręczenia Nagród Zaufania „Złoty OTIS 2020”.
przywileje dawców

Przywileje dawcy szpiku

Za poświęcony czas i nieocenioną pomoc drugiej – często nieznajomej osobie – dawcom szpiku przysługują przywileje! Jakie?

Jeśli dawca oddał szpik lub komórki macierzyste, to przysługują mu przywileje, które zapisane są w polskim prawie. Każdy dawca otrzymuje legitymację i odznakę „Dawcy Przeszczepu”, wręczaną w ośrodku pobierającym. Pośród dawców są osoby, które oddały szpik lub inne regenerujące się komórki i tkanki co najmniej 2 razy,

Komórki macierzyste w walce z chorobą Crohna!

O pierwszych pozytywnych efektach innowacyjnego leczenia poinformowała spółka NanoVelo. Zamierza ona opracować unikalny nano-szkielet polimerowy zwiększający przeżywalność komórek macierzystych w leczeniu przetok okołoodbytniczych.

Komórki macierzyste znajdują swoje zastosowanie w trudnych schorzeniach już od kilkunastu lat. Jednym z nich jest choroba Crohna. Minusem zastosowania komórek macierzystych jest ich płynna forma oraz krótka przeżywalność. Eksperymentalny projekt przeprowadziły zespoły NanoVelos,

Regeneracja stawów - komórki macierzyste

Regeneracja stawów dzięki komórkom macierzystym. Pierwszy taki zabieg w Polsce!

Klinika Perfect Medica z Gdańska jako pierwsza w Polsce i jedna z niewielu  w Europie wprowadza do oferty innowacyjną w ortopedii metodę regeneracji stawów, dzięki podaniu odseparowanych komórek macierzystych. Dzięki zastosowaniu tego wysokospecjalistycznego urządzenia, uzyskiwane są z tkanki tłuszczowej wysokiej jakości komórki macierzyste o najwyższej funkcjonalności, co bezpośrednio wpływa na wysoką efektywność terapii.

Komórki macierzyste można wyssać z mlekiem matki

Zawarte w kobiecym mleku komórki macierzyste można by pozyskiwać bez etycznych rozterek – informuje magazyn „New Scientist”.

Zespół Petera Hartmana z University of Western Australia w Crawley po raz pierwszy wykrył komórki macierzyste w mleku matki w 2008 roku. Teraz naukowcy namnożyli je w laboratorium i wykazali, że można z nich odtworzyć komórki typowe dla wszystkich trzech warstw tkanek zarodka – zarówno endodermy, jak również mezodermy i ektodermy.

Praktyczne aspekty leczenia szpiczaka

Praktyczne aspekty leczenia szpiczaka

W dniach 7-8 stycznia 2011 roku w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Current and Future Perspectives of MM Treatment” poświęcona szpiczakowi mnogiemu, połączona ze spotkaniem Polskiej Grupy Szpiczakowej.

Komórki macierzyste ratują życie

**W 2009 roku w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy ilość przeszczepień komórek macierzystych z krwi pępowinowej była wyższa niż ilość przeszczepień pochodzących ze szpiku, mimo że porcji krwi pępowinowej zgromadzonych w bankach jest około czterdziestokrotnie mniej niż zarejestrowanych dawców szpiku.**

Macierzyste ze skóry

Modyfikacja znanej już techniki pozyskiwania komórek macierzystych z ludzkiej skóry może usunąć potrzebę kontrowersyjnego etycznie uzyskiwania ich z ludzkich zarodków i uczynić ją bezpieczną dla ludzi.

Jak informuje “Nature”, naukowcy z W. Brytanii i Kanady wypracowali nowy sposób modyfikowania dorosłych komórek skóry, tak że uzyskują one wielostronne właściwości komórek macierzystych bez potrzeby ryzykownego stosowania wirusów w procesie ich genetycznego przeprogramowania.

Noble w genach

Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymali autorzy badań związanych z wykorzystaniem zarodkowych komórek macierzystych do modyfikacji genetycznych myszy. Ich prace pomogły zrozumieć udział genów w rozwoju zarodków, rozwoju organizmów dorosłych oraz w procesie starzenia się.

Nagrodą, która wynosi 10 mln koron szwedzkich (1,54 mln dolarów), podzielą się Amerykanin włoskiego pochodzenia Mario Capecchi, Brytyjczyk Martin Evans i Amerykanin Oliver Smithies.

Ząb macierzysty

Międzynarodowy zespół naukowców wykorzystał komórki macierzyste do odbudowy korzenia zęba i podtrzymujących go więzadeł. W ten sposób badaczom udało się odtworzyć ząb u świni – informuje internetowe wydawnictwo “PLoS ONE”.

Zdaniem autorów pracy, rodzi to nadzieję, że podobną metodę można będzie zastosować w przyszłości u ludzi.

Plastyczne komórki

Komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej mogą być pewnego dnia wykorzystane do odbudowy piersi u kobiet poddawanych mastektomii z powodu raka sutka – uważają naukowcy amerykańscy. Informację na ten temat podaje serwis internetowy “EurekAlert”.

Obecnie rekonstrukcja piersi u kobiet po mastektomii polega bądź na wszczepieniu implantu (silikonowego lub plastikowego wypełnionego roztworem soli fizjologicznej), bądź na przeszczepie tkanek z innego miejsca organizmu i odpowiednim uformowaniu ich.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH