Wiatr, mróz, suche powietrze. Jak dbać o skórę zimą?

Wiatr, mróz i suche powietrze sprawiają, że zimą musimy szczególnie dbać o skórę. Jak to robić?

Karolina Basiewicz, kosmetolog Princess Academy:

Zima to czas, gdy w kosmetykach powinnyśmy szukać takich składników, które natłuszczą i nawilżą skórę. Mogą to być oleje naturalne, czy masło shea. Ważne są przeciwutleniacze, czyli witamina E.

Chroń skórę przed smogiem!

Nikt nie lubi smogu. Twoja skóra również. Jak skutecznie chronić skórę przed zanieczyszczeniami?

Smog to mikroskopijne związki metali ciężkich, utleniaczy i zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Choć niewidoczne gołym okiem, mają one negatywny wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i skórę. Znajdujące się w smogu metale ciężkie wnikają w głąb skóry, narażając ją na podrażnienia,

Domowy pedicure stóp

Domowy pedicure – jak je zrobić właściwie?

Regularna pielęgnacja stóp to gwarancja nie tylko ich pięknego wyglądu, ale również utrzymania ich we właściwej kondycji. Troska o tę partię ciała powinna mieć miejsce przez cały rok – nie tylko w trakcie sezonu na sandały i inne odkryte buty. Specjaliści prezentują prosty pedicure, który nie zajmie wiele czasu, a odpowiednio zadba o stopy.

Wrażliwa skóra - pielęgnacja

Wrażliwa skóra – jak o nią dbać?

Atopia, przebarwienia, popękane naczynka? A może suchy, swędzący naskórek i drobne krostki? Nie jesteś sama, ponieważ wrażliwa skóra to problem dotykający niemal połowy kobiet i mężczyzn na świecie! Co robić i jak ją pielęgnować, żeby nie prowokować kolejnych nieprzyjemnych w skutkach podrażnień? Jest kilka domowych sposobów na to, by przynieść ulgę wymagającej cerze i zadbać o jej dobrą kondycję.

Stres pogarsza stan skóry

Stres negatywnie wpływa na stan naszej skóry. Może być przyczyną chorób dermatologicznych, a także nasilać objawy m.in. łuszczycy.

Dr Michael Tirant, australijski biochemik, specjalista od łuszczycy, dokładnie zbadał czynniki wywołujące tę chorobę i podzielił je na pierwszorzędowe oraz drugorzędowe. Wśród tych ostatnich kluczową rolę odgrywa stres. Co więcej, badacz uważa, że stres wywołuje pogorszenie się stanu skóry nie tylko u osób z łuszczycą, ale także u innych chorych z problemami dermatologicznymi.

MenoPrim laureatem Nagrody Profesorów Farmacji –

Przyszedł czas na jubileuszową X edycję Nagrody Profesorów Farmacji.

Jak co roku, poświęcona jest suplementom diety, które w dobie XXI wieku są szeroko rozpowszechniane na polskim rynku farmaceutycznym. W niniejszej edycji konkursu pozytywnie oceniono suplementy diety, które spełniają wszelkie standardy stawiane dobrym produktom i wyróżniają się na tle innych. Są bezpieczne dla zdrowia pacjentów oraz wywierają prozdrowotny wpływ na ludzki organizm. Więcej o Nagrodzie Profesorów Farmacji

Krem na raka

Według szacunków Skin Cancer Fundation, najczęściej występującym rodzajem nowotworu złośliwego na świecie jest rak podstawnokomórkowy skóry (BBC).

Każdego roku zapada na niego ok. 800 000 osób. Na szczęście ten typ nowotworu charakteryzuje się niskim stopniem złośliwości, rzadko również skutkuje przerzutami. Te jego cechy sprawiły, że naukowcy na całym świecie od wielu lat pracowali nad jak najmniej inwazyjnym sposobem jego zwalczania.

Badania dla wszystkich

Kalendarz badań – Badania dla wszystkich

Wczesne wykrycie wielu groźnych chorób daje szansę na ich całkowite wyleczenie! Zadbaj o siebie i swoje zdrowie nie tylko poprzez aktywne spędzanie wolnego czasu i racjonalne odżywianie się, ale także poprzez regularne odwiedzanie lekarza i wykonywanie badań profilaktycznych.

Terapia fotodynamiczna

Zastosowania kliniczne terapii fotodynamicznej

Terapia fotodynamiczna to prężnie rozwijająca się metoda leczenia zmian przednowotworowych oraz wczesnych postaci nowotworów. Jednak podstawowym problemem jest szerokie jej wdrożenie do standardów postępowania klinicznego.

Pierwsze próby kliniczne z wykorzystaniem substancji fotouczulających zostały podjęte w latach 60. XX wieku, po tym, jak Lipson i Baldes zastosowali porfiryny i światło ultrafioletowe do wywołania zjawiska fluorescencji. Z kolei „mieszanina” porfiryn, przygotowana przez Schwartza, która została nazwana „pochodnymi hematoporfiryn” (HpD), wykazywała większe powinowactwo do tkanek oraz silniejsze działanie fototoksyczne niż właściwe hematoporfiryny.

Piękne włosy i paznokcie

Piękne włosy i paznokcie

Zima to okres, kiedy o włosy trzeba szczególnie zadbać i odpowiednio je nawilżać. Także dłonie i paznokcie o tej porze roku wymagają troskliwej uwagi.

Po zdjęciu czapki włosy często elektryzują się, są suche i łamliwe. Albo zupełnie odwrotnie – zimą nagle przetłuszczają się, są ciężkie i bez życia. Jednak decydując się na chodzenie z gołą głową, trzeba liczyć się nie tylko z przeziębieniem czy z innymi infekcjami (głównie zatok), ale i z tym, że włosy będą przesuszone od wiatru i mrozu.

Medycyna estetyczna może zmienić nasze życie

Medycyna estetyczna może zmienić nasze życie

Kierunek w medycynie estetycznej jest dziś taki: widoczne korzyści przy minimalnym bólu i krótkim okresie rekonwalescencji. Większość zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego to tzw. „zabiegi lunchowe”, trwające około pół godziny, po których można po prostu wrócić do pracy. Podobnie wygląda ewolucja technik laserowych. Kiedyś posługiwano się przede wszystkim laserami ablacyjnymi, czyli powodującymi dość duże uszkodzenia naskórka, a okres rekonwalescencji był rozciągnięty na 2-3 miesiące. Dziś pacjent, który zgłasza się na zabieg przed weekendem, w poniedziałek wraca do codziennych obowiązków! Z kolei piling chemiczny jeszcze niedawno wiązał się z kilkudniowym okresem złuszczania się naskórka, co sprawiało, że przez ten czas pacjent wyglądał… nieciekawie. Teraz, dzięki użyciu nowych lamp oraz nanotechnologii, złuszczanie możemy zminimalizować, uzyskując bardzo dobre efekty.

Czas na eko

Ekologiczne kosmetyki – AA Eco

Dlaczego kosmetyki AA ECO są dostępne nie tylko w selektywnych perfumeriach, ale także w aptekach?

Zdecydowaliśmy się na poszerzenie dystrybucji linii AA ECO do aptek z uwagi na fakt, że klient apteczny jest szczególnie świadomy i wymagający. Szuka preparatów pielęgnacyjnych, które będą odpowiadać na konkretne problemy, będą je łagodzić lub im zapobiegać. Dlatego też kategoria kosmetyków naturalnych idealnie wpisuje się w potrzeby właśnie tych osób.

Przyczyny i leczenie trądziku

Przyczyny i leczenie trądziku

Z dr n. med. Ewą Chlebus, dermatologiem z kliniki Nova Derm, rozmawia Marzena Brzozowska‑Herod.

**Trądzik zwyczajny, pospolity, młodzieńczy. Czy to różne nazwy tej samej choroby dermatologicznej?**

Tak, to różne określenia choroby skóry, jaką jest trądzik zwykły. Często nazywano to schorzenie trądzikiem młodzieńczym, bo dotyczył 80 proc. populacji między 12. a 25. rokiem życia.

Rosacea

Rosacea

Rosacea is a very common, chronic condition that affects many people worldwide. Most people with rosacea are Causasians of mainly northwestern European descent, with fair skin. Rosacea is called the ‘curse of the Celts’ and affects both sexes, although it is almost three times more common in women. The onset of the disease usually occurs between the age of 30 and 60.
The main symptoms of rosacea include red or pink patches on the central face across the cheeks, nose, or forehead (less commonly neck, chest, ears, and scalp), visible tiny broken blood vessels, small red bumps, red cysts, and pink or irritated eyes. In some advanced cases, a red lobulated nose (rhinophyma) may develop

Łuszczyca – charakterystyka i metody terapii

Łuszczyca – charakterystyka i metody terapii

Nie da się jej polubić. Trzeba jednak starać się ją zaakceptować jako stały element życia. Nie można jej wyleczyć, ale da się skutecznie łagodzić jej objawy.
Samo określenie „łuszczyca” (psoriasis) pochodzi od greckiego słowa psora, które oznacza świąd. Jest on jednym z objawów choroby. Schorzenie dotyka 2-3 proc. populacji, ma charakter przewlekły, nawrotowy, z okresami zaostrzeń i remisji. Występuje głównie w klimacie umiarkowanym, częściej u rasy białej, bez zróżnicowania na płeć, aczkolwiek w przypadku dzieci dwukrotnie częściej dotyka dziewczynek niż chłopców.

Zadbane i zdrowe piersi

Zadbane i zdrowe piersi

Wielkość i kształt piersi jest zapisany w genach, ale odpowiednia pielęgnacja sprawi, że biust będzie ładniej wyglądał. Warto też przypominać pacjentkom o regularnych badaniach.

Kobiece piersi są zbudowane z tkanki tłuszczowej, gruczołowej, płatów i przewodów mlecznych, oraz z podtrzymującej je tkanki łącznej. Przewody mleczne w okolicy brodawki rozszerzają się, tworząc tzw. zatokę mleczną. Tę część gruczołu piersiowego chroni przed urazami pokrywająca ją tkanka tłuszczowa. To właśnie ona odpowiada za kształt i wielkość biustu. Z wiekiem tkanka gruczołowa przekształca się w luźniejszą tkankę tłuszczową. Efektem jest zmiana kształtu piersi.

Pielęgnacja skóry atopowej

Pielęgnacja skóry atopowej

Badania epidemiologiczne wykazują, że atopowe zapalenie skóry występuje już u 30 proc. populacji. Wraz z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa, spojówek oraz oskrzeli tworzy zespół chorób atopowych.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą, zapalną i świądową chorobą naskórka i skóry właściwej. Cierpi na nią wielu mieszkańców krajów uprzemysłowionych. Może nie jest groźna dla życia, ale bywa bardzo uciążliwa dla osób, które na nią chorują.

Żywność w opakowaniu czy luzem?

Jakie produkty żywnościowe lepiej kupować luzem, a jakie w opakowaniu?

Pieczywo najlepiej wybierać to ułożone luzem na półce. Sprzedawane w torebkach bułki i chleb są świeże dużo dłużej, ale to zasługa konserwantów. Ma to niestety wpływ na nasze zdrowie. Najczęściej dodawany do ciasta przez piekarzy kwas propionowy może podrażniać żołądek. Uszkodzone ściany tego narządu są wystawione na ataki bakterii, co zwiększa ryzyko powstawania wrzodów. Dodatkowo naukowcy podejrzewają, że coraz częstsze stosowanie konserwantów w jedzeniu może też zwiększać podatność na alergie.

Uczeni radzą dezynfekować przedszkolne zabawki

Portugalscy naukowcy wykazali, że przedmioty dotykane przez przedszkolaków są najlepszym środkiem roznoszenia bakterii gronkowca złocistego, która powoduje większość infekcji u dzieci. Uczeni radzą, by opiekunowie dezynfekowali przede wszystkim zabawki.

Uroda w czasie ciąży

Uroda w czasie ciąży

Zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety ciężarnej, powodują przyspieszenie przemiany materii, zaburzenia krążenia krwi oraz przyrost masy ciała. Nie pozostaje to bez konsekwencji dla samopoczucia i wyglądu. Zdrowa kobieta, aktywna fizycznie, spędzająca dużo czasu na świeżym powietrzu, która właściwie się odżywia i prawidłowo przyswaja dostarczone produkty, nie wymaga uzupełniania witamin i mikroelementów. Jednak czas oczekiwania na potomstwo – stawia dodatkowe wymagania w zakresie zapotrzebowania na substancje odżywcze.

Wzmacnianie odporności

Wzmacnianie odporności

Jesień i zima to okres wzmożonych zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych. Warto podpowiedzieć pacjentowi, jak zadbać o organizm, by zwiększyć jego naturalną odporność. Nowo narodzony organizm ludzki wyposażony jest wyłącznie w odporność nieswoistą, czyli w ubogi zaczątek układu odpornościowego. Stanowią go jedynie bariery mechaniczne i chemiczne, takie jak: skóra, błony śluzowe, niskie pH żołądka i bakteriobójcze składniki wydzielin np. lizozym w łzach, interferon we krwi, laktoferyna w ślinie. Już na tym etapie ma więc znaczenie proces wzmacniania odporności organizmu i dlatego stosując się do zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dzieci przez pierwszych 6 miesięcy życia powinny być karmione wyłącznie piersią.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH