Przyczyny i leczenie trądziku

Przyczyny i leczenie trądziku

Z dr n. med. Ewą Chlebus, dermatologiem z kliniki Nova Derm, rozmawia Marzena Brzozowska‑Herod.

**Trądzik zwyczajny, pospolity, młodzieńczy. Czy to różne nazwy tej samej choroby dermatologicznej?**

Tak, to różne określenia choroby skóry, jaką jest trądzik zwykły. Często nazywano to schorzenie trądzikiem młodzieńczym, bo dotyczył 80 proc. populacji między 12. a 25. rokiem życia.

Łuszczyca – charakterystyka i metody terapii

Łuszczyca – charakterystyka i metody terapii

Nie da się jej polubić. Trzeba jednak starać się ją zaakceptować jako stały element życia. Nie można jej wyleczyć, ale da się skutecznie łagodzić jej objawy.
Samo określenie „łuszczyca” (psoriasis) pochodzi od greckiego słowa psora, które oznacza świąd. Jest on jednym z objawów choroby. Schorzenie dotyka 2-3 proc. populacji, ma charakter przewlekły, nawrotowy, z okresami zaostrzeń i remisji. Występuje głównie w klimacie umiarkowanym, częściej u rasy białej, bez zróżnicowania na płeć, aczkolwiek w przypadku dzieci dwukrotnie częściej dotyka dziewczynek niż chłopców.

Sposoby na zimowe kontuzje

Sposoby na zimowe kontuzje

Zima, to czas próby wytrzymałościowej dla naszego organizmu. Aby ją przetrwać w zdrowiu, niezbędna jest wielowymiarowa profilaktyka – ciepły ubiór, utrzymywanie dobrej kondycji fizycznej, a także wiedza na temat postępowania w przypadku kontuzji.

Ból w kręgu

Ból w kręgu

Regularna gimnastyka i aktywny wypoczynek pomagają utrzymać nasz kręgosłup w doskonałej kondycji. Niestety uświadamiamy sobie tę prawdę dopiero wtedy, gdy zaczyna łupać nas w krzyżu.

Na dobrej stopie

Na dobrej stopie

Bywa, że przypominamy sobie o nich dopiero wtedy, kiedy zabolą. Nogi to bardzo ważna, a co więcej delikatna część ciała. Wymagają systematycznej i właściwej pielęgnacji, jednym słowem – opieki.

Kiedy męczą nocne kurcze

Kiedy męczą nocne kurcze

Potrafią zbudzić w środku nocy i całkiem wytrącić ze snu. Są przyczyną rwącego bólu i lubią nawracać. Ciężko je przewidzieć, bo ich przyczyna nie jest do końca poznana. Nocne bolesne kurcze mięśni łydek lub stóp mogą się zdarzyć każdemu.

Sposoby na ukąszenia owadów

Sposoby na ukąszenia owadów

Wiosną wszystko budzi się do życia, owady również. Ukąszenia wielu z nich, szczególnie z rzędu błonkoskrzydłych i muchówek, mogą wywołać nieprzyjemne, a nawet niebezpieczne objawy.

Żylaków nie wolno lekceważyć

Żylaków nie wolno lekceważyć

Przyczyną pojawienia się żylaków jest nadmierne rozciągnięcie cienkich i elastycznych żył, przebiegających tuż pod powierzchnią skóry, pod naporem krwi płynącej w kierunku serca. Ciśnienie krwi powracającej do serca jest niewielkie, dlatego potrzebny jest zmienny ucisk mięśni na żyły. Jeśli jednak mięśnie nie pracują dobrze, krew nie płynie tak sprawnie, jak to być powinno.

Bardzo ważna jest też praca zastawek żylnych. Jeżeli ulegną uszkodzeniu, to krew – zamiast w kierunku serca – płynie w drugą stronę, a nie znajdując ujścia, napiera na ścianki żył. Stały jej napór deformuje żyły, mogą one ulec uszkodzeniu, a wtedy osocze przenika do otaczających tkanek, co powoduje obrzęk. Kiedy uszkodzenie staje się większe, przenikają przez nie również krwinki. Pojawiają się wtedy balonowate rozdęcia, czyli żylaki. Napór krwi jest największy w łydkach, dlatego to właśnie głównie tam pojawiają się żylaki. Czasem widać je też na podudziach i udach.

Łagodzenie bólów mięśni i stawów

Łagodzenie bólów mięśni i stawów

Pacjenci, którzy skarżą się na bóle w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego, zwykle cierpią z powodu przeciążenia mięśni szkieletowych i tkanek okołostawowych, zapalenia ścięgien lub innych chorób ścięgien i wiązadeł, bądź choroby zwyrodnieniowej stawów oraz RZS.

Aktywność tak, ból nie!

Dłuższy dzień i słoneczna pogoda zachęcają nas do wyjazdów za miasto i zażywania ruchu na świeżym powietrzu. Niestety, odzwyczajeni od intensywnego wysiłku jesteśmy szczególnie narażeni na kontuzje, a zwiększona aktywność niesie ryzyko różnych urazów.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH