Potrafią zbudzić w środku nocy i całkiem wytrącić ze snu. Są przyczyną rwącego bólu i lubią nawracać. Ciężko je przewidzieć, bo ich przyczyna nie jest do końca poznana. Nocne bolesne kurcze mięśni łydek lub stóp mogą się zdarzyć każdemu.
Zdokuczliwymi kurczami mięśni wiązać się może kilka przyczyn. Osoby wyczynowo uprawiające sport powinny liczyć się ze zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia kurczów. Pojawiają się one zwykle na kilka godzin po wysiłku fizycznym. Przy tego rodzaju dolegliwościach pomocne mogą być maści, żele lub balsamy rozgrzewające oraz środki działające przeciwzapalnie.
Niedobory witamin i minerałów
Częstą przyczyną bolesnych kurczów mięśni jest niedobór magnezu, wapnia, potasu lub witamin (np. witaminy E). Wówczas najlepiej zastosować dietę bogatą w te pierwiastki lub odpowiednie suplementy diety, np. Aspargin, zawierający w swym składzie magnez i potas, Magnefar B6, Magne B6, Neomag forte, zawierające magnez z witaminą B6, ułatwiającą wchłanianie magnezu i in.
Odchudzanie i obcasy
Nocnym kurczom może także sprzyjać nadmierne odchudzanie, zwłaszcza jeśli stosuje się środki przeczyszczające, które w nadmiernych dawkach powodują odwodnienie. Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej to jedna z częstszych przyczyn bolesnych kurczów mięśniowych. W przypadku kobiet bolesne kurcze mogą być także wynikiem całodniowego chodzenia na obcasach, które powodują napięcie mięśni stóp i łydek. Pomocna może okazać się wówczas gorąca kąpiel i masaż nóg.
Niewydolność krążenia żylnego
Czasem nocne kurcze łydek mogą zwiastować poważniejszą chorobę. Tego typu dolegliwości mięśniowe mogą wskazywać na niewydolność krążenia żylnego kończyn dolnych. Jako objawy towarzyszące mogą pojawić się uczucie ciężkości nóg i ból. W takich przypadkach pomocne mogą być preparaty zawierające w swym składzie diosminę. Pomocniczo działają również preparaty z kasztanowca z escyną jako substancją czynną.
Diosmina jest związkiem flawonoidowym o działaniu przeciwobrzękowym oraz podwyższającym tonus żył. Zmniejsza przepuszczalność naczyń żylnych i działa na nie ochronnie. Zmniejsza także zastój żylny oraz nadmierną lepkość krwi, a ponadto działa przeciwzapalnie. Do najczęściej stosowanych preparatów diosminowych dostępnych bez recepty należą: Otrex 600, Phlebodia (preparaty te zawierają diosminę w dawce 600 mg), Diosminex, Pelethrocin, a także dostępny na receptę Detralex (preparaty te zawierają 500 mg diosminy).
Zgodnie z wymaganiami farmakopealnymi diosmina stosowana do produkcji preparatów leczniczych może zawierać określoną ilość substancji związanych, które przelicza się na hesperydynę (inny związek flawonoidowy o podobnym działaniu), stąd na niektórych preparatach może pojawiać się dodatkowa informacja o zawartości tej substancji, aczkolwiek nie jest ona obligatoryjna.