Zimowe biegi górskie

Nowy rok to również nowy sezon zawodów biegowych. Pracujemy nad swoją sprawnością i wytrzymałością, przygotowujemy się do startów. Jak trenować biegi górskie zimą?

Niezależnie od tego, czy do zawodów przygotowuje się amator czy zawodowiec, każdego czeka trudny trening oraz praca nad swoim ciałem i kondycją. Jego elementy mogą jednak różnić się w zależności od rodzaju biegu.

Apteka przyjazna niepełnosprawnym

Polscy niepełnosprawni w kolejkach

**Osoby niepełnosprawne w Polsce muszą miesiącami czekać na niezbędny sprzęt ortopedyczny – wózki inwalidzkie, protezy, kule. W tym czasie są skazani na niebyt, a ich stan znacznie się pogarsza. Najdłużej na sprzęt ortopedyczny trzeba czekać w województwie małopolskim, podkarpackim, pomorskim, lubelskim oraz kujawsko -pomorskim.**

W ramach ubezpieczenia zdrowotnego przysługuje nam refundacja przedmiotów ortopedycznych

Cywilizacyjne uwarunkowania bólów kręgosłupa

Cywilizacyjne uwarunkowania bólów kręgosłupa

Człowiek podlega stałemu wpływowi środowiska, w którym żyje. Zmiany zachodzące w otoczeniu, związane z postępem cywilizacyjnym, prowadzić mogą do rozwoju wielu chorób. W obrębie narządu ruchu na pierwsze miejsce w tym zakresie wysuwają się zespoły bólowe kręgosłupa. Liczba ludzi cierpiących na bóle kręgosłupa stale się zwiększa wraz z zachodzącymi przemianami cywilizacyjnymi, poprawą standardu życia oraz spadkiem ogólnej aktywności fizycznej. Doniesienia naukowe sygnalizują, że skala tego zjawiska narasta i przybiera rozmiary epidemii. Problem ten pociąga za sobą poważne skutki ekonomiczne i socjalne. Bóle kręgosłupa stanowią więc nie tylko problem medyczny, ale również społeczny.

Pielęgnacja skóry diabetyka

Pielęgnacja skóry diabetyka

Sucha, często nawet łuszcząca się i swędząca – taka jest zwykle skóra chorego na cukrzycę. Łatwo ulega uszkodzeniom, nawet najmniejsze ranki goją się wolniej niż u osoby zdrowej. Dlatego trzeba o nią bardzo starannie dbać. Zmiany naczyniowe towarzyszące cukrzycy (angiopatia naczyniowa) dotyczą zarówno dużych, jak i małych naczyń krwionośnych. Ich skutkiem jest niedożywienie skóry. Problemy pojawiają się zarówno w cukrzycy typu 1, jak i 2. Cukrzyca typu 2 rozwija się przez lata i długo pozostaje niewykryta. Często to właśnie zmiany skórne są pierwszymi sygnałami świadczącymi o cukrzycy. Rzadko jednak są z nią kojarzone.

Stopy pod lupą

Stopy pod lupą… haluksy

Kiedy palce przestają mieścić się w bucie, a każdy krok staje się udręką, pojawia się podejrzenie haluksów, nazywanych potocznie paluchami koślawymi. Są one wynikiem zaburzeń mięśniowo-więzadłowych prowadzących do trwałych deformacji w obrębie kości przodostopia.

Na dobrej stopie

Na dobrej stopie

Bywa, że przypominamy sobie o nich dopiero wtedy, kiedy zabolą. Nogi to bardzo ważna, a co więcej delikatna część ciała. Wymagają systematycznej i właściwej pielęgnacji, jednym słowem – opieki.

Kiedy męczą nocne kurcze

Kiedy męczą nocne kurcze

Potrafią zbudzić w środku nocy i całkiem wytrącić ze snu. Są przyczyną rwącego bólu i lubią nawracać. Ciężko je przewidzieć, bo ich przyczyna nie jest do końca poznana. Nocne bolesne kurcze mięśni łydek lub stóp mogą się zdarzyć każdemu.

Świąteczna elegancja

Świąteczna elegancja

Atmosfera świąt wymaga specjalnej oprawy. Dekorujemy dom, ubieramy choinkę, przygotowujemy świąteczne potrawy i chcemy wyglądać inaczej niż na co dzień. W czym będziemy się prezentować najkorzystniej i na co zwrócić
uwagę przy wyborze garderoby na uroczyste chwile – radzi stylistka i wizażystka Anna Albin.

Grzybica stóp

Grzybica stóp jest najczęstszą infekcją grzybiczą i dotyczy aż 70 proc. populacji świata. Wyróżniamy jej trzy postacie kliniczne: międzypalcową, dyshydrotyczną (potnicową) i hyperkeratotyczną (złuszczającą).

Wstydliwa choroba ludzi dorosłych

Grzybica stóp stanowi jedno z najczęstszych schorzeń, z jakim zgłaszają się pacjenci do poradni dermatologicznych. Często nazywa się ją chorobą cywilizacyjną. W Polsce na grzybicę stóp cierpi co piąty mieszkaniec.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH