Walka ze stwardnieniem rozsianym

Brytyjscy eksperci żywieniowi zaapelowali do rządu Szkocji o dodawanie do produktów żywnościowych witaminy D, która miałaby zapobiegać rozprzestrzenianiu się stwardnienia rozsianego.
Według statystyk, w Szkocji jest jeden z najwyższych odsetek zachorowań na tę ciężką chorobę w Europie. Powszechnie uważa się, że główną przyczyną takiego stanu rzeczy są niedobory witaminy D w organizmie. Głównym jej źródłem pozostają promienie słońca oraz dieta oparta na jedzeniu tłustych ryb.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej

Prawie 2 miliony Polaków cierpi na zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). U ponad 600 tysięcy choroba ta jest w zaawansowanym stadium. Oznacza to, że mogą oni całkowicie utracić wzrok. Pomimo zatrważających statystyk przeprowadzone niedawno badania wskazują, iż prawie 82 proc. Polaków nie wie nic o AMD. Czym charakteryzuje się ta groźna choroba i jak można się przed nią ustrzec?

Witamina D  – odkrycie ostatnich lat

Witamina D – odkrycie ostatnich lat

Pierwsze informacje, że ma ona wpływ nie tylko na kości, pochodziły z Japonii. Na Uniwersytecie w Osace leczono z osteoporozy mężczyznę, chorego jednocześnie na łuszczycę. Otrzymywał on kalcytriol, jeden z metabolitów witaminy D – dwuhydroksypochodną witaminy D3. Okazało się, że po jego zażywaniu u chorego zaczęły się zmniejszać również zmiany łuszczycowe!

Lato w SPA

W czasie wakacyjnych miesięcy skóra jest narażona na działanie promieni słonecznych, klimatyzowanego powietrza, co wpływa
na nią niekorzystnie. Warto skusić się na profesjonalne zabiegi w salonach SPA, które poprawią nie tylko kondycję skóry, ale też nasze samopoczucie.

Ochrona oczu

Ochrona oczu

Z badań konsumenckich wynika, że większość pacjentów zdaje sobie sprawę, że światło słoneczne jest szkodliwe dla skóry. Okazuje się jednak, że wiedza na temat wpływu promieniowania UV na narząd wzroku pozostawia wiele do życzenia.

Isola Bella

Sycylia w cieniu Etny

Sycylię podbijali między innymi Grecy, Fenicjanie, Rzymianie, Arabowie i Francuzi. Każdy podbój to przelana krew, ale i cząstka kultury pozostawiona przez zdobywców.
Turyści z całego świata przyjeżdżają na Sycylię podziwiać greckie i rzymskie ruiny, normańskie zamki czy świątynie z kopułami jednoznacznie kojarzące się z kulturą islamu. Zwiedzaniu sprzyja wspaniały śródziemnomorski klimat i otwartość tubylców. A z góry na wszystko spogląda Etna, najwyższy czynny wulkan w Europie…

Słońce a starzenie się skóry

Słońce a starzenie się skóry

Nie od dziś wiadomo, że nadmierne korzystanie z kąpieli słonecznych może przyspieszać proces starzenia się skóry. Znając więc mechanizmy fotostarzenia, możemy starać się zminimalizować jego skutki. Starzenie się skóry jest wypadkową genetycznie zaprogramowanych zmian w ustroju, związanych z dziedziczeniem, oraz zmian wywołanych przez czynniki środowiskowe: styl życia, oddziaływanie światła słonecznego, palenie tytoniu czy stres.

Oparzenia słoneczne

Oparzenia słoneczne

Zbyt długa ekspozycja na promieniowanie słoneczne prowadzi do oparzeń skóry. Szczególnie narażone są na nie osoby o jasnej karnacji, z jasnymi lub rudymi włosami, a także z dużą ilością znamion barwnikowych. Jak łagodzić skutki nieodpowiedzialnego opalania? Słońce ma pozytywny wpływ na organizm człowieka. W ciepłe, słoneczne dni wzrasta poziom endorfin w mózgu, dlatego mamy lepszy humor i więcej energii, niż podczas pochmurnej pogody. Ponadto, ekspozycja na słońce dostarcza organizmowi witaminę D3. Jednak z kąpieli słonecznych należy korzystać rozsądnie, o czym wielu urlopowiczów zapomina.

Ochrona oczu przed promieniowaniem UV

Ochrona oczu przed promieniowaniem UV

Z badań konsumenckich wynika, że większość pacjentów zdaje sobie sprawę, że światło słoneczne jest szkodliwe dla skóry. Okazuje się jednak, że wiedza na temat wpływu promieniowania UV na narząd wzroku pozostawia wiele do życzenia. Promieniowanie słoneczne stanowi źródło energii do reakcji powstawania wolnych rodników. Im większa jest energia promieniowania, tym łatwiej dochodzi do rozerwania wiązań chemicznych i powstawania niebezpiecznych produktów. Światło UVA (320-400 nm) i UVB (290-320 nm) posiadają już dostateczną moc, aby doprowadzić do rozpadu cząsteczki tlenu na wolne atomy – rodniki (O2 → O* + O*).

Opalanie nie zawsze bezpieczne

Bezpieczne opalanie

Latem marzymy o pięknej opaleniźnie. Godzinami potrafimy nieruchomo leżeć na słońcu, tylko po to, by nasza skóra uzyskała odpowiedni odcień brązu. Niestety wówczas mało kto myśli o zdrowiu i zdaje sobie sprawę z konsekwencji, jakie niesie za sobą nieodpowiedzialne i zbyt długie wystawianie naszego organizmu na działanie promieni słonecznych.

Opryszczka wargowa

Opryszczka wargowa – objawy i leczenie płynem Sonol

Z radością korzystamy z pierwszych promieni słonecznych, wystawiamy twarz do słońca i z niecierpliwością czekamy na piekną opaleniznę. Jest jednak coś, co może nam popsuć dobry humor podczas letniego wypoczynku… Dla złośliwego wirusa Herpes simplex, to idealna pora na niespodziewane ujawnienie się. W słońcu wspaniale się rozwija, co objawia się bolesnymi wykwitami w okolicach ust.

Lakiery Tropic – wakacyjna zabawa kolorami

Na tegoroczne pełne kolorów lato Celia wprowadza wyjątkową, sezonową kolekcję lakierów do paznokci – Tropic. Nowe lakiery to paleta 16 odcieni, dla których inspiracją stały się egzotyczne zakątki przepełnione soczystymi i ekscytującymi kolorami. W kolekcji CELIA Tropic można odnaleźć kolory fantazyjnych plaż, rajskich kwiatów, zieleni, morskiej wody, a także egzotycznych owoców. W kolekcji znajdują się zarówno barwy energetyczne, wyraziste, jak i słodkie pastele. Lakiery dobrze kryją, szybko wysychają i długo utrzymują się na paznokciach.

Pielęgnacja skóry diabetyka

Pielęgnacja skóry diabetyka

Sucha, często nawet łuszcząca się i swędząca – taka jest zwykle skóra chorego na cukrzycę. Łatwo ulega uszkodzeniom, nawet najmniejsze ranki goją się wolniej niż u osoby zdrowej. Dlatego trzeba o nią bardzo starannie dbać. Zmiany naczyniowe towarzyszące cukrzycy (angiopatia naczyniowa) dotyczą zarówno dużych, jak i małych naczyń krwionośnych. Ich skutkiem jest niedożywienie skóry. Problemy pojawiają się zarówno w cukrzycy typu 1, jak i 2. Cukrzyca typu 2 rozwija się przez lata i długo pozostaje niewykryta. Często to właśnie zmiany skórne są pierwszymi sygnałami świadczącymi o cukrzycy. Rzadko jednak są z nią kojarzone.

Różne potrzeby skóry

Różne potrzeby skóry

Hormony mają ogromny wpływ na skórę kobiet i odpowiadają za jej wygląd, powodując określone zmiany. Ich charakter zależy od tego, czy hormony produkowane są w nadmiarze, czy zaczyna ich brakować.

Prawda i mity o trądziku

Prawda i mity o trądziku

Trądzik jest chorobą skóry, a choroby skóry leczy się u dermatologa. Jeśli chodzi o kosmetyczkę, to od wielu lat na świecie nie czyści się skóry. Po takich zabiegach pozostają blizny i przebarwienia, a poza tym opóźnia się proces gojenia.

Leczenie klimatem

Leczenie klimatem

Za oknami szaro i zimno, kaloryfery w naszych domach pracują pełną parą, a my na zmianę przemarzamy i ogrzewamy się. W efekcie stajemy się podatni na infekcje. Problem ten dotyczy większości mieszkańców dużych miast, którzy są „rozhartowani”, ich układ odpornościowy jest „wydelikacony”.

Stop pajączkom!

Stop pajączkom!

Często rumienisz się w sytuacjach stresowych, podczas wysiłku fizycznego lub po wypiciu lampki wina?
A może zauważasz na skórze twarzy czerwone „pajączki”? Jeśli tak, nie lekceważ tych przypadłości – mogą być one objawem choroby. Wymienione objawy mogą być symptomem takich dolegliwości, jak: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia hormonalne, zaburzenia krążenia, czy też schorzenia przewodu pokarmowego. Mogą również prowadzić do rozwoju trądziku różowatego. Podstawowe informacje na temat cery naczynkowej są niezbędne dla jej prawidłowej pielęgnacji i zapobiegania groźnym powikłaniom.

Między nami meteoropatami

Między nami meteoropatami

Już Hipokrates twierdził, że „wraz z porami roku zmieniają się choroby ludzi”. Prawie każdy odczuwa zmiany pogody, są jednak ludzie szczególnie na nie wrażliwi, tzw. „żywe barometry”.
Czynniki atmosferyczne, takie jak: wahania temperatury, ciśnienia, wilgotność powietrza, promieniowanie słoneczne wpływają na ogólny stan zdrowia i samopoczucie. Szczególnie na nie wrażliwi są meteoropaci. Problem meteoropatii w Polsce potęguje strefa klimatyczna z trudnymi okresami przejściowymi między jesienią a zimą oraz między zimą a wiosną.

Doceń witaminę D

Doceń witaminę D

Niedobory witaminy D u osób dorosłych powodują nie tylko osteoporozę, ale też przyczyniają się do powstawania chorób serca, cukrzycy typu 2, zespołu metabolicznego, a nawet niektórych nowotworów.

Ostrożnie ze słońcem

Ostrożnie ze słońcem

Nadeszło upragnione lato, a z nim piękna słoneczna pogoda i tęsknota za złotą opalenizną. Opalenizna była ogromnie popularna w czasach starożytnych, później zastąpiła ją moda na porcelanowo-białą cerę, aż znów wróciła do łask w latach 20. XX wieku dzięki Coco Chanel.

Łap brąz przez filtr UV

Łap brąz przez filtr UV

Słońce poprawia humor, dodaje wigoru, pobudza krążenie i wydzielanie hormonów. Kiedy otula nas swymi promieniami, wszystko pulsuje radością.

Chroń skórę zimą

Chroń skórę zimą

Wyjeżdżając w góry często zapominamy, że im dalej i wyżej od morza, tym powietrze jest bardziej suche. Jeśli dodamy do tego minusową temperaturę, wiejący wiatr, to nasza niczym niechroniona skóra bardzo szybko staje się szorstka, zaczyna się ściągać i piec.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH