Kolor oczu a ryzyko wystąpienia wad wzroku

Szacuje się, że blisko 90 proc. osób posiada brązowy kolor oczu, 7 proc. zielony, 2 proc. szary, natomiast 1 proc. niebieski. Określona barwa uzależniona jest od czynników genetycznych oraz obecności w tęczówce oka pigmentu – melaniny. Czy kolor oczu wpływa na ryzyko wystąpienia wad wzroku?

Występujące kolory oczu klasyfikowane są najczęściej według tzw.

Tkanka nowotworowa świeci na czerwono

Tkanka nowotworowa świeci na czerwono

Diagnostyka i terapia fotodynamiczna są nieinwazyjne i wykazują się bardzo dużą czułością i skutecznością w rozpoznawaniu oraz leczeniu wielu zmian nowotworowych.

Wśród możliwości wczesnego wykrywania schorzeń nowotworowych na czoło wysuwają się markery oznaczane w surowicy krwi, przyżyciowa detekcja tkanki oraz badanie histopatologiczne. Niezbędne jest w tym celu zastosowanie nowoczesnych technik obrazowania tkanek, np. metody badania autofluorescencji bądź metody fotodynamicznej. Charakteryzują się one wysoką czułością i dają możliwość wykrycia nowotworów we wczesnej fazie rozwojowej. Nie bez znaczenia jest również fakt niewielkiej inwazyjności tych form diagnostyki. Zasada ich działania opiera się na ocenie i analizie światła wyemitowanego przez tkankę poddaną działaniu promieniowania ultrafioletowego (UV) lub widzialnego. Pozwala to na postawienie precyzyjnego rozpoznania, prowadzenie celowanej terapii oraz monitorowanie chorych po zakończonym leczeniu.

Przebarwienia skóry

Przebarwienia skóry

Występujące na skórze przebarwienia, stanowią defekt kosmetyczny. Dodają skórze lat w podobnym stopniu jak zmarszczki. Zdarza się, że przebarwienia są następstwem miejscowych lub ogólnoustrojowych schorzeń.

Łap brąz przez filtr UV

Łap brąz przez filtr UV

Słońce poprawia humor, dodaje wigoru, pobudza krążenie i wydzielanie hormonów. Kiedy otula nas swymi promieniami, wszystko pulsuje radością.

Mikroelementy naszego życia

Mikroelementy naszego życia

Wszyscy wiedzą, że witaminy są niezbędne dla zdrowia, tymczasem niedoceniane mikroelementy pełnią liczniejsze i nierzadko ważniejsze funkcje niż witaminy. Nie ustalono dotychczas kompletnej listy mikroelementów, ale zalicza się do nich: miedź, cynk, jod, fluor, mangan, selen, molibden, kobalt i chrom. Niektórzy naukowcy wymieniają tu także nikiel, wanad, krzem, a nawet cynę.

Jak odmłodzić skórę?

Jak odmłodzić skórę?

Kremy z fitohormonami sojowymi mogą stosować kobiety od 40. roku życia. Uważa się, że przeciwdziałają hormonalnemu starzeniu się skóry. Wykazują właściwości odmładzające, przeciwzapalne, nawadniające oraz antyoksydacyjne. Stymulują syntezę białek strukturalnych, kolagenu i elastyny oraz mukopolisacharydów (kwasu hialuronowego).

Alchemia opalania

Zanim wybierzesz się na plażę, przeczytaj uważnie na czym polega mechanizm powstawania opalenizny. Dowiesz się, dlaczego osoby spędzające dużo czasu na słońcu znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowań na raka skóry i dlaczego wychodząc na słońce zawsze powinnaś używać preparatów ochronnych.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH