Witamina D  – odkrycie ostatnich lat

Witamina D – odkrycie ostatnich lat

Pierwsze informacje, że ma ona wpływ nie tylko na kości, pochodziły z Japonii. Na Uniwersytecie w Osace leczono z osteoporozy mężczyznę, chorego jednocześnie na łuszczycę. Otrzymywał on kalcytriol, jeden z metabolitów witaminy D – dwuhydroksypochodną witaminy D3. Okazało się, że po jego zażywaniu u chorego zaczęły się zmniejszać również zmiany łuszczycowe!

Opalanie nie zawsze bezpieczne

Bezpieczne opalanie

Latem marzymy o pięknej opaleniźnie. Godzinami potrafimy nieruchomo leżeć na słońcu, tylko po to, by nasza skóra uzyskała odpowiedni odcień brązu. Niestety wówczas mało kto myśli o zdrowiu i zdaje sobie sprawę z konsekwencji, jakie niesie za sobą nieodpowiedzialne i zbyt długie wystawianie naszego organizmu na działanie promieni słonecznych.

Poradnia Amazonki dla chorych na czerniaka

**Dzięki współpracy organizacji Polskie Amazonki Ruch Społeczny (PARS) ze Stowarzyszeniem Chorych na Czerniaka, Poradnia Amazonki uruchamia konsultacje internetowe i telefoniczne dla osób chorych na ten nowotwór. W ten sposób, PARS wraz ze Stowarzyszeniem Chorych na Czerniaka chce pomagać osobom chorującym na raka oraz działać na rzecz poprawy stanu polskiej onkologii.**

Rewolucja w leczeniu czerniaka

**Podczas 35. kongresu Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej w Mediolanie lekarze zaprezentowali lek – ipilimumab, który pozwoli wydłużyć życie osób z zaawansowanym czerniakiem.**

Czerniak jest nowotworem złośliwym wywodzącym się z melanocytów. Może powstać na bazie znamienia barwnikowego lub „de novo” w niezmienionej skórze. Stanowi on ciągle wyznanie dla medycyny, z uwagi na dużą złośliwość i trudny do przewidzenia przebieg kliniczny.

Ostrożnie ze słońcem

Ostrożnie ze słońcem

Nadeszło upragnione lato, a z nim piękna słoneczna pogoda i tęsknota za złotą opalenizną. Opalenizna była ogromnie popularna w czasach starożytnych, później zastąpiła ją moda na porcelanowo-białą cerę, aż znów wróciła do łask w latach 20. XX wieku dzięki Coco Chanel.

Łap brąz przez filtr UV

Łap brąz przez filtr UV

Słońce poprawia humor, dodaje wigoru, pobudza krążenie i wydzielanie hormonów. Kiedy otula nas swymi promieniami, wszystko pulsuje radością.

Kontrola znamion

Czerniak – kontrola znamion

Niestety ani swędzenie, ani bolesność, ani kłucie nie jest objawem czerniaka. Gdyby tak było, sprawa wyglądałaby bardzo prosto: pacjent wskazywałby swędzące go znamię, my wycinamy je i po sprawie. Cechą przemawiającą za przemianą znamienia w kierunku czerniaka jest odbarwianie się w środku z pozostawaniem czarnych kropek, tzw. pepperingu. Wygląda to tak, jakby komórki odpornościowe organizmu nie wiadomo czemu zjadły znamię. Zwykle pod takim obrazem kryje się czerniak.

Złoty środek

**Według naukowców, kontrast, który zawiera nanocząsteczki złota, pozwoli wcześniej wykryć czerniaka.**

Nowa metoda badania skóry polega na wspólnym działaniu światła – które podgrzewa tkanki – i ultradźwięków, które je obrazują. Jednak największe znaczenie ma środek kontrastujący – peptyd, specyficznie wiążący się z komórkami raka, połączony ze złotą “klateczką” o średnicy odpowiadającej 1/50 000 grubości włosa.

Dzięki temu odkryciu więcej pacjentów zostanie zdiagnozowanych w początkowym stadium choroby, co daje 98 proc. szans na wyleczenie. (PAP)

Badaj znamiona!

Badaj znamiona skóry!

Na czerniaka może zachorować każdy i w każdym wieku. Jednak ryzyko zwiększa się bardzo u kobiet po 30. roku życia, a u mężczyzn po 40. Nieleczony czerniak zazwyczaj prowadzi do powstawania przerzutów i śmierci.

Nieodpowiedzialne opalanie

Nieodpowiedzialne opalanie

W okresie letnim jednymi z częściej kupowanych produktów w aptekach są preparaty łagodzące oparzenia słoneczne. Przypomnijmy pacjentom, że moda na czekoladowy odcień skóry może okazać się zgubna, jeśli nie zachowają podstawowych zasad korzystania z kąpieli słonecznych.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH