Badania dla mężczyzn

Kalendarz badań – Badania dla mężczyzn

Każdy mężczyzna po dwudziestce raz w miesiącu sam powinien zbadać swoje jądra, a co trzy lata badanie to powinien przeprowadzić lekarz.

Powinien sprawdzić, czy wielkość jąder nie zmieniła się, czy nie ma obrzęku, wyczuwalnych zgrubień, guzków itp. Dzięki temu badaniu możliwe jest wykrycie we wczesnym stadium nowotworu jąder.

Po pięćdziesiątce
Co roku mężczyźni po pięćdziesiątce powinni wykonywać tzw. badanie per rectum (przez odbyt), które pozwala lekarzowi określić wielkość gruczołu krokowego i wcześniej rozpocząć ewentualne leczenie łagodnego przerostu stercza.

Kalendarz badań - Badania dla kobiet

Kalendarz badań – Badania dla kobiet

Każda kobieta, która skończyła 18 lat lub rozpoczęła współżycie seksualne, powinna raz w roku odwiedzić ginekologa. W trakcie wizyty lekarz oceni stan szyjki macicy, zbada też jajowody, jajniki i macicę. Powinien również zbadać piersi. Każda kobieta powinna robić samobadanie piersi regularnie co miesiąc, najlepiej kilka dni po ostatnim dniu miesiączki. W ramce znajdziesz instrukcję, jak to robić. Regularna kontrola piersi umożliwia wczesne wykrycie zmian – większość z nich jest łagodna. Pamiętaj, że wcześnie wykryty rak piersi jest wyleczalny!

Zadbaj o piersi

Piękne piersi

Wielkość i kształt piersi jest zapisany w genach, ale systematyczne ćwiczenia, pielęgnacja oraz odpowiednio dobrany biustonosz sprawią, że biust będzie ładniej wyglądał. Warto też pamiętać o regularnych badaniach, które zapewnią piersiom zdrowie.

Pomocne glukometry

Pomocne glukometry

Samokontrola poziomu glukozy we krwi u chorego na cukrzycę znacznie ułatwia leczenie. A to prowadzi do poprawy komfortu życia i zmniejsza ryzyko wystąpienia groźnych powikłań. Częstość występowania cukrzycy w ostatnich latach ma wyraźną tendencję wzrostową. Według Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego (American Diabetes Association – ADA) cukrzyca obejmuje grupę chorób metabolicznych, charakteryzujących się przewlekłą hiperglikemią spowodowaną defektem wydzielania i/ lub działania insuliny.

Leczenie otyłości

Leczenie otyłości

Przede wszystkim musimy rozdzielić dwa pojęcia: nadwaga i otyłość. Z badań wynika, że 95 proc. kobiet uważa, że ma trochę za dużo kilogramów i dlatego odchudzało się, odchudza się lub będzie się odchudzać. W większości tych przypadków mamy do czynienia z nadwagą i tu pomoc psychologa nie jest konieczna.

Zalecenia w cukrzycy

Zalecenia w cukrzycy

Cukrzyca nie stanowi ograniczeń w życiu codziennym, ale wprowadza pewne zmiany, których trzeba być świadomym. Wymaga przestrzegania zdrowego trybu życia i wypracowania pewnych nawyków niezbędnych do prawidłowego leczenia. Należy stosować się do zaleceń lekarza, obserwować swoje samopoczucie i wykonywać badania kontrolne.

Życie z insuliną

Cukrzyca – Życie z insuliną

Większość osób cierpiących na cukrzycę typu 2 uparcie broni się przed koniecznością stosowania insuliny. Czy jednak ten opór jest słuszny i uzasadniony, a stosowanie leków z grupy insulin tak uciążliwe, jak się wydaje? Insulina jest jednym z najważniejszych hormonów. Odgrywa podstawową rolę w metabolizmie białek, węglowodanów i tłuszczów. Jednocześnie insulina to chyba najbardziej znienawidzony lek przez pacjentów chorujących na cukrzycę. Głównym powodem tej niechęci jest sposób podawania insuliny – wyłącznie w postaci iniekcji. Niektórym kojarzy się to z braniem narkotyków. Pokutuje też niesłuszny osąd, że jak raz weźmie się insulinę, to nie można jej odstawić, bo uzależnia.

Opieka farmaceutyczna w cukrzycy typu 2

Opieka farmaceutyczna w cukrzycy typu 2

Farmaceuta nie tylko wydaje chorym leki. Pełni też ogromną i odpowiedzialną rolę w procesie profilaktyki i edukacji prozdrowotnej.
Cukrzyca przez wielu nazywana jest epidemią XXI wieku. W dodatku to choroba bardzo podstępna. Przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Pacjenci nie zdają sobie sprawy, że na nią cierpią, dopóki nie wystąpią u nich charakterystyczne symptomy: wzmożone pragnienie, poliuria, ciągłe uczucie głodu, utrata wagi, uogólnione zmęczenie oraz zaburzenia widzenia.

Rola apteki w opiece nad osobą z cukrzycą

Rola apteki w opiece nad osobą z cukrzycą

Przed ponad dwudziestoma laty, na 59. Kongresie Międzynarodowej Federacji Farmaceutycznej (FIP) w Barcelonie, stwierdzono, iż tradycyjna rola farmaceuty/aptekarza dobiegła końca z powodu zmiany kierunku zainteresowania zawodu farmaceuty z leku na pacjenta. Stwierdzono, że potrzebny jest sojusz pacjenta z farmaceutą. Kierunek sojuszu wyznacza rola farmaceuty w promocji zdrowia i zapobieganiu chorobom.

Skuteczność terapii – dla każdego coś innego

Każdy człowiek jest inny, dlatego nie wszystkie leki działają na nas tak samo. Poznaj z nami najciekawsze tajemnice działania leków. Dawka leku zależy od wieku pacjenta, z tego powodu na ogół nie podaje się dorosłym i dzieciom tych samych pigułek. Skuteczność terapii może zależeć od płci, a także od tego, czy cierpimy na inne schorzenia. Na wyniki leczenia może wpłynąć również to, co jesz i pijesz – leki nie lubią alkoholu i niektórych pokarmów.

Pęcherz pełen kłopotów (nietrzymanie moczu)

Popuszczanie moczu wywołuje u wielu osób uczucie zażenowania, upokorzenia, ogromnego zawstydzenia. Nie potrafią o tym otwarcie rozmawiać, nie chcą zwierzyć się ze swoich problemów nawet lekarzowi. A przecież nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć!

Problem z utrzymaniem moczu dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Na tę dolegliwość uskarża się około 17-46 proc. kobiet (niektóre źródła podają, że nawet 60 proc.). Te dane są tak rozbieżne, ponieważ w rzeczywistości tylko 30 proc. pań zgłasza się z tą przykrą dolegliwością do specjalisty.

Mam cukrzycę

Mam cukrzycę, i co dalej?

Na świecie żyją miliony ludzi z rozpoznaniem cukrzycy, którzy – mimo poważnej choroby – prowadzą normalny tryb życia, pracują w różnych zawodach, podróżują i bawią się. Warunkiem jest tylko skrupulatne przestrzeganie zaleceń dotyczących diety oraz regularne zażywanie leków. Cukrzyca, jak żadna inna choroba, nagradza dbających o zdrowie i szybko karze lekceważących je. Ponieważ jest przypadłością na całe życie i nie da się jej wyleczyć, pozostaje zastosowanie optymalnej strategii – trzeba z nią zgodnie koegzystować!

Inteligencja emocjonalna

Inteligencja emocjonalna

Termin ten pojawił się w psychologii stosunkowo niedawno i służy do określenia umiejętności, takich jak: samokontrola, zapał, wytrwałość i zdolność motywacji oraz empatia i umiejętności społeczne. Tego rodzaju zdolności nie są mierzone klasycznymi testami inteligencji, które badają wyłącznie funkcje poznawcze.

Dieta w cukrzycy

Dieta w cukrzycy

Jeśli u chorego na cukrzycę występuje nadwaga, zmniejszenie masy ciała może spowodować normalizację poziomu cukru, szczególnie w początkowym jej etapie. Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna objawiająca się zwiększeniem ilości cukru we krwi. Może być spowodowana zniszczeniem produkujących insulinę komórek trzustki lub nieprawidłowym wykorzystywaniem insuliny przez organizm.

Badaj znamiona!

Badaj znamiona skóry!

Na czerniaka może zachorować każdy i w każdym wieku. Jednak ryzyko zwiększa się bardzo u kobiet po 30. roku życia, a u mężczyzn po 40. Nieleczony czerniak zazwyczaj prowadzi do powstawania przerzutów i śmierci.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH