Życie z insuliną

Cukrzyca – Życie z insuliną

Większość osób cierpiących na cukrzycę typu 2 uparcie broni się przed koniecznością stosowania insuliny. Czy jednak ten opór jest słuszny i uzasadniony, a stosowanie leków z grupy insulin tak uciążliwe, jak się wydaje? Insulina jest jednym z najważniejszych hormonów. Odgrywa podstawową rolę w metabolizmie białek, węglowodanów i tłuszczów. Jednocześnie insulina to chyba najbardziej znienawidzony lek przez pacjentów chorujących na cukrzycę. Głównym powodem tej niechęci jest sposób podawania insuliny – wyłącznie w postaci iniekcji. Niektórym kojarzy się to z braniem narkotyków. Pokutuje też niesłuszny osąd, że jak raz weźmie się insulinę, to nie można jej odstawić, bo uzależnia.

Weź kurs na samokontrolę!

**Na cukrzycę w naszym kraju choruje około 2,5 mln ludzi, a ponad 750 tysięcy osób o tym nie wie. Według prognoz WHO za 25 lat liczba chorych w Polsce podwoi się do 10 proc. populacji, czyli dotknie przynajmniej 4 mln Polaków.**

Program edukacyjny “Kompas Samokontroli w Cukrzycy” ma na celu propagowanie zachowań związanych z samokontrolą cukrzycy. Zwiększenie świadomości częstych pomiarów i stosowanie prostych zasad pozwoli osobom chorym cieszyć się życiem i normalnie funkcjonować. Istotne jest zrozumienie tego, jak leki, dieta oraz aktywność fizyczna wpływają na poziom glukozy we krwi.

Finał IV Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej dla dzieci i młodzieży z cukrzycą

**W Genewie zakończył się The Junior Cup – Diabetes – turniej piłki nożnej dla dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 1.**

W imprezie wzięło udział 220 graczy z 16 państw, w tym również dwa zespoły z Polski. Polskie drużyny do udziału w zawodach przygotował Dariusz Dziekanowski, który towarzyszył reprezentacji również w Szwajcarii. Dla młodych diabetyków, którzy wyjechali do Szwajcarii, udział w turnieju był spełnieniem piłkarskich marzeń.

Turniej wpisuje się w wydarzenia mające na celu edukację w zakresie poprawy kontrolowania choroby przez młodych ludzi.

Michał Jeliński

Michał Jeliński – Przełamując fale

Są osoby, które po usłyszeniu, że mają cukrzycę, zadręczają się pytaniem: „Dlaczego mnie to dotknęło?”. Pytanie Michała było zupełnie inne: „Czy będę mógł dalej uprawiać sport?”. Postanowił, że cukrzyca nie zniszczy mu życia. Udało mu się pokonać chorobę i rywali. Zdobył olimpijskie złoto.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH