Życie z insuliną

Cukrzyca – Życie z insuliną

Większość osób cierpiących na cukrzycę typu 2 uparcie broni się przed koniecznością stosowania insuliny. Czy jednak ten opór jest słuszny i uzasadniony, a stosowanie leków z grupy insulin tak uciążliwe, jak się wydaje? Insulina jest jednym z najważniejszych hormonów. Odgrywa podstawową rolę w metabolizmie białek, węglowodanów i tłuszczów. Jednocześnie insulina to chyba najbardziej znienawidzony lek przez pacjentów chorujących na cukrzycę. Głównym powodem tej niechęci jest sposób podawania insuliny – wyłącznie w postaci iniekcji. Niektórym kojarzy się to z braniem narkotyków. Pokutuje też niesłuszny osąd, że jak raz weźmie się insulinę, to nie można jej odstawić, bo uzależnia.

Z bólem nie ma żartów

Z bólem nie ma żartów

Leki przeciwbólowe są łatwo dostępne, można je kupić w aptece bez recepty, a nawet w sklepie spożywczym. Na ogół są one skuteczne i bezpieczne, ale muszą być stosowane z rozwagą i według wskazówek zawartych w ulotce.

Farmaceuta radzi... glikokortykosteroidy

Farmaceuta radzi… glikokortykosteroidy

Lekarz zapisał mojej trzyletniej córce glikokortykosteroidy w postaci zawiesiny. Zalecił również zakup tuby do podania leku drogą wziewną. Czy jest to najlepsze rozwiązanie dla mojego dziecka? A może poprosić pediatrę o przepisanie tego leku w tabletkach?

Antykoncepcja po porodzie

Antykoncepcja po porodzie

Intensywne karmienie piersią (6-7 razy na dobę) powoduje zmniejszenie płodności, ale nie do końca. Po upływie sześciu tygodni od porodu kończy się okres połogu. W tym czasie może się pojawić pierwsza owulacja (zdarza się nawet, że dzieje się to wcześniej), chociaż oczywiście kobieta nie ma jeszcze miesiączki. Jeśli jednak owulacja pojawi się, można zajść w ciążę. Przy intensywnym karmieniu piersią obniżenie płodności w tym okresie jest bardzo duże, o około 80 proc., ale niejedna Polka przekonała się, że nie jest to całkowite zabezpieczenie przed ciążą. Dlatego większość kobiet, które w najbliższym czasie nie chcą urodzić kolejnego dziecka, powinna stosować antykoncepcję.

Musi boleć?

Co najmniej sto tysięcy przewlekle chorych Polaków mogłoby nie cierpieć z bólu, gdyby otrzymali zastrzyk blokujący nerwy. Niestety, Narodowy Fundusz Zdrowia przestał refundować ten zabieg. Sprawą zainteresował się rzecznik praw obywatelskich.

Jak pisze “Dziennik” Polskie Towarzystwo Badania Bólu od ponad roku wysyła kolejne pisma do NFZ z prośbą o przywrócenie pełnej refundacji tzw. regionalnych technik znieczulenia bólu.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH