Jak uśmierzyć ból nowotworowy

Jak uśmierzyć ból nowotworowy

Ból jest subiektywnym odczuciem dotyczącym sfery emocjonalnej i czuciowej, pojawiającym się na skutek działania bodźców, które uszkadzają lub mogą uszkodzić tkanki. Natężenie bólu odczuwane przez daną osobę zależy nie tylko od siły bodźca, ale również od stanu fizycznego i psychicznego, w jakim ta osoba się znajduje.

Bóle nowotworowe powinny być leczone

Bóle nowotworowe powinny być leczone

Bóle występują dosyć często u chorych na nowotwory; u około 25 proc. osób ból jest jednym z pierwszych objawów choroby nowotworowej. W czasie leczenia liczba doświadczających bólów zwiększa się: około połowa chorujących na nowotwory będzie odczuwała bóle w czasie leczenia. A przy zaawansowanej chorobie nowotworowej, z przerzutami do kości, czy w okresie schyłkowym, na bóle cierpi aż 75 proc. chorych. Te bóle powinny być leczone; pozostawienie chorego z bólem nie ma żadnego uzasadnienia. Nie ma pozytywnych efektów, tylko negatywne. Nieleczony ból ma wpływ na jakość życia chorych, a nawet na sam przebieg choroby nowotworowej. Po pierwsze, to niepotrzebne cierpienie i myślenie cały czas o chorobie, która postępuje. Po drugie, ból ogranicza. A więc, nie dość, że jest się chorym, to jeszcze wyłączonym z życia przez ból. Moim zdaniem, ból ma negatywny wpływ na przebieg choroby, na pewno ma działanie immunosupresyjne.

Proszki od bólu głowy

Proszki od bólu głowy

Pacjenci bardzo często pytają w aptekach, jak poradzić sobie z bólem głowy. Można im polecić dostępne na rynku preparaty, jednak należy również ostrzec przed ich długotrwałym i nieracjonalnym stosowaniem.

Ból głowy jest dość powszechną przypadłością. Atakuje z różnym nasileniem, częstotliwością i może mieć bardzo wiele przyczyn. Należy przypominać pacjentowi, że preparaty przeciwbólowe trzeba stosować ostrożnie, ponieważ ból głowy – szczególnie jeśli nawraca regularnie – może być sygnałem poważnych schorzeń. W takiej sytuacji pacjent powinien skonsultować się z lekarzem i wykonać potrzebne badania.

Alloplastyka – ratunek dla stawu

Alloplastyka – ratunek dla stawu

Jakie są przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów?

Większość zmian ma podłoże idiopatyczne, czyli nie wiadomo, jaka jest przyczyna ich powstawania. Istnieje kilka teorii: genetyczna, immunologiczna, zapalna, mechaniczna. Najbardziej prawdopodobna wydaje się teoria genetyczna.
Zmiany zwyrodnieniowe powstają też wskutek deformacji stawu. W przypadku stawu biodrowego może to być skutek rozwojowej dysplazji stawu, przebytego zapalenia (swoistego lub nieswoistego), urazów. Każda deformacja stawów przyczynia się do szybszego rozwoju zmian zwyrodnieniowych.

Pomoc w zwalczaniu bólu

Pomoc w zwalczaniu bólu

Do apteki często zgłaszają się pacjenci, który skarżą się na bóle mięśni i stawów. Można wówczas zaproponować im coś z bogatej oferty maści i żeli przeciwbólowych, maści rozgrzewających, a także plastrów i kompresów.

Ból mięśni i stawów zwykle towarzyszy stanowi zapalnemu. Może do niego dojść w wyniku urazu: np. przeciążenia pewnej partii mięśni, stłuczenia, skręcenia lub innej kontuzji. Stan zapalny pojawia się również w przebiegu chorób zwyrodnieniowych układu kostnego. Jednak zawsze do jego powstania niezbędna jest obecność czynnika uszkadzającego. Zapalenie ma na celu przede wszystkim zlikwidować przyczynę uszkodzenia, a także naprawić powstałe zmiany.

Ostrożnie z paracetamolem

Zbyt duża, choć pozornie nieszkodliwa dawka przeciwbólowego i przeciwgorączkowego paracetamolu przyjmowana codziennie przez tygodnie czy miesiące może mieć fatalne działanie – informuje „British Journal of Clinical Pharmacology”.

Choć paracetamol to skuteczny środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, ze względu na bezpieczeństwo stosowania polecany do stosowania u dzieci, jego duże dawki mogą uszkadzać wątrobę.

W ciągu 16 lat specjaliści z Edinburgh University (Wielka Brytania) zaobserwowali 161 przypadków znacznego przewlekłego przedawkowania paracetamolu.

Jak stosować leki przeciwbólowe

Jak stosować leki przeciwbólowe

Najlepszym miejscem zakupu leków przeciwbólowych jest apteka. Kupując tam, mamy pewność, że lek był przechowywany w odpowiednich warunkach. Poza tym możemy zasięgnąć porady farmaceuty.

endometrioza

Tajemnicza choroba – endometrioza

Wiele młodych kobiet, tuż przed i w czasie menstruacji, zmaga się z poważnymi dolegliwościami bólowymi. Szacuje się, że co 10 kobieta w okresie rozrodczym cierpi na endometriozę.

Polacy boją się dentystów

Główną przyczyną strachu przed wizytą u dentysty jest ból – tak wskazało aż 60 proc. uczestników ankiety „Dentofobia – strach przed dentystą”, przeprowadzonej w Polsce na ponad 3,5 tys. respondentów przez portal Dentysta.eu. Dla 36 proc. największym powodem do strachu jest „nieodpowiednie podejście lekarza”, a dla jednej piątej to „poczucie bezsilności”.

Leczenie bólu w dysfunkcji układu szkieletowego

Leczenie bólu w dysfunkcji układu szkieletowego

Ból ostrzega człowieka przed działaniem silnych bodźców zewnętrznych uszkadzających tkanki, a jednocześnie jest jednym z objawów choroby. Od prawidłowego rozpoznania przyczyn bólu zależy powodzenie terapii. Ból dotyczący narządu ruchu często prowadzi do dysfunkcji mięśniowo-stawowej i odwrotnie, dysfunkcja stawowo-mięśniowa prowadzi wtórnie do pojawienia się bólu. Przyczyn bólu jest bardzo dużo. Mogą to być: uraz, zmiany zwyrodnieniowe, zmiany zapalne, zmiany przeciążeniowe, zabieg operacyjny, choroby nowotworowe. Charakter bólu też może mieć różnorodny obraz.

Leczenie urazów mięśni

Leczenie urazów mięśni

Mięśnie osób prowadzących siedzący tryb życia nie są przyzwyczajone do długotrwałego wysiłku fizycznego. Kiedy idziemy na kilkugodzinny spacer po górach, następuje przeciążenie mięśni podudzia. A to powoduje obrzęk łydek. Krew żylna dobrze nie odpływa, mięśnie puchną, pojawia się ból z powodu przekrwienia. Wskutek przeciążenia dochodzi do tzw. przewlekłego zespołu przedziałów powięziowych. Objawia się to piekącym bólem. Najlepiej wówczas zastosować zimne okłady, odciążenie, uniesienie bolących nóg, by krew szybciej z nich odpływała. Jeśli dolegliwości są silne, można przez 2-3 dni stosować leki przeciwbólowe oraz miejscowo – maści przeciwbólowe.

Joga leczy ciało i duszę

Joga leczy ciało i duszę

Traktujemy swój organizm jak czarną skrzynkę, do której boimy się zaglądać. Powszechne jest zagłuszanie wszelkich wskazówek, jakie daje nam ciało – zamiast docierać do źródła naszych stanów somatycznych, stosujemy gotowe środki przeciwbólowe, nasenne, pobudzające, podniecające.

Wakacyjna apteczka

Leki na wakacje

Przygotowując apteczkę na wakacyjny wyjazd, powinniśmy zachować zdrowy rozsądek. Apteczka jest jednym z elementów bagażu, a nie jego głównym wypełnieniem, dlatego należy zapakować do niej tylko niezbędne rzeczy.

Na bóle stawów pracujemy sami

Na bóle stawów pracujemy sami

Najczęstszym powodem bólów kręgosłupa jest tzw. zespół przeciążeniowy. Powstaje z biegiem lat, gdy mamy nieprawidłowo obciążony kręgosłup przez wiele godzin dziennie. Wraz z wiekiem pojawiają się też bóle innych stawów. Są one zwykle związane z postępującymi zmianami zwyrodnieniowymi. Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyczy większości osób po 50. roku życia i może rozwijać się różnym tempie. Oprócz predyspozycji genetycznych na jej powstanie mają wpływ czynniki środowiskowe, takie jak: sposób odżywiania, nadwaga, czy też brak aktywności fizycznej. U młodszych osób przyczyną bólów może być młodzieńcze zapalenie stawów. Czasami zmiany zwyrodnieniowe rozwijają się jako następstwo przebytych urazów, złamań dostawowych. Jeżeli dochodzi do uszkodzenia chrząstki, która tworzy powierzchnie stawowe, pojawia się ból.

Cywilizacyjne uwarunkowania bólów kręgosłupa

Cywilizacyjne uwarunkowania bólów kręgosłupa

Człowiek podlega stałemu wpływowi środowiska, w którym żyje. Zmiany zachodzące w otoczeniu, związane z postępem cywilizacyjnym, prowadzić mogą do rozwoju wielu chorób. W obrębie narządu ruchu na pierwsze miejsce w tym zakresie wysuwają się zespoły bólowe kręgosłupa. Liczba ludzi cierpiących na bóle kręgosłupa stale się zwiększa wraz z zachodzącymi przemianami cywilizacyjnymi, poprawą standardu życia oraz spadkiem ogólnej aktywności fizycznej. Doniesienia naukowe sygnalizują, że skala tego zjawiska narasta i przybiera rozmiary epidemii. Problem ten pociąga za sobą poważne skutki ekonomiczne i socjalne. Bóle kręgosłupa stanowią więc nie tylko problem medyczny, ale również społeczny.

Dieta a skuteczność farmakoterapii

Dieta a skuteczność farmakoterapii

Warto pamiętać o tym, że to, co jemy i pijemy, może zmniejszać, zwiększać lub całkowicie znosić efekt terapeutyczny stosowanych leków. Problem interakcji (czyli fizycznego, chemicznego lub biologicznego wzajemnego oddziaływania) leków z żywnością wynika ze złożonej struktury diety. Jest ona przecież mieszaniną całej gamy związków chemicznych: węglowodanów, białek, tłuszczów, witamin i minerałów. Ponadto w produktach spożywczych znajdują się substancje konserwujące, pozostałości zanieczyszczeń w postaci azotanów, azotynów, pestycydów, węglowodorów aromatycznych, a także naturalnie występujące związki farmakologicznie czynne o własnym działaniu terapeutycznym.

Preparaty na ból stawów

Preparaty na ból stawów

Procesy starzenia i urazy prowadzą do niszczenia chrząstki stawowej, co powoduje ból. Wtedy należy zastosować skuteczny preparat, który ją odbuduje i pozwoli wrócić do normalnego funkcjonowania. Prezentujemy najpopularniejsze substancje wykorzystywane
w tych preparatach.

Etofenamat - alternatywa dla ketoprofenu

Etofenamat – alternatywa dla ketoprofenu

W maju br. nastąpiła zmiana dostępności ketoprofenu stosowanego miejscowo, ze względu na często występujące działania niepożądane. Lek ten utracił status OTC i może być wydawany wyłącznie na receptę. Wielu pacjentów zaczęło szukać alternatywnej terapii. Lekiem OTC, który warto im polecić, jest etofenamat.

Choroba zawodowa farmaceuty

Choroba zawodowa farmaceuty

Jest wiele przyczyn bólów kręgosłupa. W przypadku zdrowej osoby, która nie ma żadnych poważnych zmian anatomicznych, najprawdopodobniej jest to tzw. zespół przeciążeniowy. Powstaje z biegiem lat, gdy obciążamy kręgosłup przez wiele godzin dziennie. Farmaceuta pracuje głównie w pozycji stojącej, a poza tym niejednokrotnie musi coś podnieść, przenieść, przesunąć.

Między nami meteoropatami

Między nami meteoropatami

Już Hipokrates twierdził, że „wraz z porami roku zmieniają się choroby ludzi”. Prawie każdy odczuwa zmiany pogody, są jednak ludzie szczególnie na nie wrażliwi, tzw. „żywe barometry”.
Czynniki atmosferyczne, takie jak: wahania temperatury, ciśnienia, wilgotność powietrza, promieniowanie słoneczne wpływają na ogólny stan zdrowia i samopoczucie. Szczególnie na nie wrażliwi są meteoropaci. Problem meteoropatii w Polsce potęguje strefa klimatyczna z trudnymi okresami przejściowymi między jesienią a zimą oraz między zimą a wiosną.

Postaw stawy na nogi

Postaw stawy na nogi

Ból stawu świadczy zwykle o jego uszkodzeniu i jako sygnał ostrzegawczy ma dla organizmu ogromne znaczenie. Chory – oszczędzając bolący staw – zapobiega większym zniszczeniom na skutek zbytniego obciążenia.
Ból stawów – o czym nie każdy wie – może być spowodowany nieprawidłową pracą połączenia stawowego wynikającą np. z wadliwej budowy. Taki wadliwy staw nie jest pełnowartościowy i bezwzględnie trzeba go oszczędzać.

Ból – czerwone światło dla organizmu

Ból – czerwone światło dla organizmu

Istnieją różne medyczne i psychologiczne sposoby łagodzenia lub zwalczania bólu, ale przede wszystkim trzeba poznać jego przyczynę. Ból może być objawem choroby, ale może się też pojawić na skutek przeciążenia (trudna sytuacja życiowa, uraz psychiczny, przemęczenie, konflikty z osobami z otoczenia itp.).
Ból jest zjawiskiem fizjologicznym, które informuje nas o zagrożeniu lub nieprawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu czy też jakiejś jego części (narządu). Jest sygnałem ostrzegawczym, który nie powinien być lekceważony, zwłaszcza wtedy, kiedy odczuwamy ból bardzo dotkliwie, albo pojawia się za każdym razem w określonych sytuacjach (np. ból w klatce piersiowej po wysiłku fizycznym; ból żołądka po zjedzeniu jakiejś konkretnej potrawy).

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH