kontuzja - pierwsza pomoc

Kontuzja – jak udzielić pierwszej pomocy?

Zima w pełni, kolejne województwa odbywają ferie zimowe, toteż stoki są mniej lub więcej zatłoczone. Góry są rzecz jasna bardzo popularną destynacją podczas przerwy zimowej. Mimo, że każdy narciarz i snowboardzista ma obowiązek zachowania bezpieczeństwa swojego i innych, to czasem kontuzja jest nieunikniona. Aby natomiast uniknąć zbędnej paniki, warto wiedzieć jak w takim wypadku udzielić pierwszej pomocy. 

Wakacyjna apteczka

Leki na wakacje

Przygotowując apteczkę na wakacyjny wyjazd, powinniśmy zachować zdrowy rozsądek. Apteczka jest jednym z elementów bagażu, a nie jego głównym wypełnieniem, dlatego należy zapakować do niej tylko niezbędne rzeczy.

Sposoby na zimowe kontuzje

Sposoby na zimowe kontuzje

Zima, to czas próby wytrzymałościowej dla naszego organizmu. Aby ją przetrwać w zdrowiu, niezbędna jest wielowymiarowa profilaktyka – ciepły ubiór, utrzymywanie dobrej kondycji fizycznej, a także wiedza na temat postępowania w przypadku kontuzji.

Bezpieczniej w górach dzięki defibrylatorom

**Każdego roku w górach zostaje rannych ponad 3 tysiące osób. Nie wszystkie wypadki kończą się jednak szczęśliwie. W przypadku ratowania życia, często liczą się sekundy. Aby zwiększyć bezpieczeństwo w górach, wałbrzyska grupa GOPR zaopatrzyła ekipy swoich ratowników w 3 nowe defibrylatory AED.**

Według statystyk GOPR, ratownicy muszą wyruszać do ponad 4 tysięcy interwencji rocznie. Często działają oni w ekstremalnych warunkach górskich – dlatego bardzo ważne jest, aby ekipy ratowników wyposażone były w profesjonalny sprzęt medyczny, który ułatwia pracę i przyspiesza akcję ratowniczą.

Pacjent zapłaci za karetkę?

**Jeżeli do 31 grudnia tego roku Ministerstwo Zdrowia nie przygotuje nowelizacji przepisów o Państwowym Ratownictwie Medycznym, od przyszłego roku pacjenci prawdopodobnie będą musieli zapłacić za wezwanie karetki.**

Resort zdrowia dopiero kończy prace dotyczące projektu nowelizacji ustawy o ratownictwie medycznym. Przez opieszałość urzędników może się jednak okazać, że w przyszłym roku do pacjentów będą mogły wyjeżdżać tylko karetki niezakontraktowane przez NFZ. To oznacza, że kosztami ich wyjazdu mogliby być obciążani pacjenci.

Postępowanie w nagłych wypadkach

Postępowanie w nagłych wypadkach

Jeżeli jesteś świadkiem wypadku, nie stój bezczynnie czekając na pomoc. Może ona nadejść zbyt późno. Nie bój się, że zrobisz poszkodowanemu krzywdę – złamane żebra można wyleczyć, natomiast niedotlenienie mózgu prowadzi do śmierci. W medycynie ratunkowej funkcjonuje termin „złotej godziny”, który wbrew nazwie nie ogranicza się tylko do 60 minut. Na ten termin składają się wszystkie czynności, które należy wykonać, by pomóc poszkodowanemu do momentu udzielenia mu właściwej i decydującej pomocy medycznej przez wyspecjalizowanych lekarzy. Pamiętaj, każda pomoc się liczy!

Pierwsza pomoc w odmrożeniach

Zimowe miesiące na pewno przyprowadzą do nas pacjentów z odmrożonymi rękami i nogami. Wprawdzie nie sprzedamy im ciepłych rękawic i skarpet, ale zawsze możemy pospieszyć z radą i pierwszą pomocą.
Do urazów powstałych wskutek działania zimna dochodzi wówczas, gdy człowiek niewłaściwie chroniony przed chłodem narażony jest na jego negatywne działanie.

Światowy Dzień Serca

Celem akcji była popularyzacja prozdrowotnych nawyków, takich jak aktywność fizyczna, prawidłowe odżywianie czy walka z nałogami.
W obchodach wzięli udział wybitni eksperci, którzy dzielili się swoją wiedzą na temat profilaktyki i leczenia chorób serca. W programie, oprócz interesujących wykładów, znalazły się także bezpłatne badania profilaktyczne, zajęcia z nordic walking, zwiedzanie kilkumetrowej makiety serca, pokazy udzielania pierwszej pomocy,

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH