Środki opatrunkowe

Środki opatrunkowe


Zawartość wakacyjnej apteczki ma pomóc m.in. w udzielaniu pierwszej pomocy, dlatego nie może w niej zabraknąć środków opatrunkowych.

Przygotowując apteczkę na wyjazd, należy zwrócić szczególną uwagę na sposób przechowywania opatrunków. Powinny być one chronione przed wilgocią; można je umieścić w foliowych workach, a najlepiej w szczelnym i sztywnym opakowaniu.

Plastry i bandaże
W podstawowym wyposażeniu naszej apteczki powinny się znaleźć plastry opatrunkowe – najlepiej komplet różnych kształtów i rozmiarów. Pamiętajmy, aby były one hipoalergiczne i wykonane z delikatnego materiału, który pozwoli skórze oddychać.

Bardzo przydatny może się też okazać codofix – elastyczna opaska służąca do podtrzymywania opatrunków. Z powodzeniem zastępuje ona tradycyjny bandaż; jest wygodniejsza i łatwiejsza w użyciu.
Osoby wybierające się na górskie wędrówki koniecznie powinny zapakować do swojej apteczki opaski na stawy skokowy i kolanowy.

Opatrunki w aerozolu
W nowoczesnej podręcznej apteczce pojawiają się coraz częściej spraye, a plastry mają postać żelu. Ich główną zaletą jest kompleksowe działanie. Chronią i jednocześnie leczą ranę.

Środki opatrunkowe w aerozolu stosuje się na małe rany pochodzące głównie z otarć i oparzeń. Ta nowa forma jest coraz bardziej popularna ze względu na wygodę stosowania. Opatrunki w sprayu aptekarze polecają również do opatrywania ran i otarć na odsłoniętych częściach ciała. Po nałożeniu takiego preparatu na ranie tworzy się elastyczna, wodoodporna warstewka zabezpieczająca uszkodzone miejsce.

Plaster w płynie przyda się w przypadku niekrwawiących ran. Tworzy na ich powierzchni cieniutką, bezbarwną powłokę, która zapobiega rozwieraniu uszkodzenia. Zastosowanie takiego opatrunku przyspiesza także czas gojenia się rany.

Idealnie sprawdza się przy opatrywaniu uszkodzeń skóry w miejscach, na które trudno jest przykleić standardowy plaster (np. kolano czy łokieć).

Dodatkowo, powłoka ochronna tworzona przez plaster w płynie nie wymaga usuwania. Po pewnym czasie znika sama, dzięki czemu omija nas nieprzyjemne uczucie, jakie towarzyszy zrywaniu zwykłego plastra.
W przypadku mocno krwawiących ran, zamiast uciskania skaleczonego miejsca gazikami, warto zastosować spray z żelatyną, który rozpyla się bezpośrednio na uszkodzone miejsce.

Opatrunki hydrożelowe
Opatrunki tego typu należą do najnowocześniejszej, III generacji biomateriałów opatrunkowych. Są stosowane do leczenia trudno gojących się ran, w leczeniu których pożądane jest wilgotne środowisko.
Środki te tworzą efektywną barierę przed zakażeniem zewnętrznym rany, natomiast są przepuszczalne dla tlenu i leków. Zmiana takiego opatrunku jest bezbolesna.

Bibliografia u autora

numery alarmowe w Polsce

  • 997 – policja
  • 998 – straż pożarna
  • 999 – pogotowie ratunkowe
  • 112 – telefon alarmowy służb ratowniczych jest obowiązującym numerem alarmowym w Unii Europejskiej. Funkcjonuje we wszystkich sieciach telefonii komórkowej standardu GSM. Na ten numer powinniśmy dzwonić, kiedy nie potrafimy zidentyfikować zagrożenia lub gdy sytuacja wymaga interwencji kilku służb (np. wypadek drogowy).
  • 601 100 300 – Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR) oraz Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR)
  • (33) 985 – GOPR
  • 601 100 100 – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
4.5/5 - (333 votes)

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH