Pomoc w zwalczaniu bólu

Pomoc w zwalczaniu bólu

Do apteki często zgłaszają się pacjenci, który skarżą się na bóle mięśni i stawów. Można wówczas zaproponować im coś z bogatej oferty maści i żeli przeciwbólowych, maści rozgrzewających, a także plastrów i kompresów.

Ból mięśni i stawów zwykle towarzyszy stanowi zapalnemu. Może do niego dojść w wyniku urazu: np. przeciążenia pewnej partii mięśni, stłuczenia, skręcenia lub innej kontuzji. Stan zapalny pojawia się również w przebiegu chorób zwyrodnieniowych układu kostnego. Jednak zawsze do jego powstania niezbędna jest obecność czynnika uszkadzającego. Zapalenie ma na celu przede wszystkim zlikwidować przyczynę uszkodzenia, a także naprawić powstałe zmiany.

Twoja wakacyjna apteczka

Twoja wakacyjna apteczka

Skaleczenie, pęcherze po długiej wędrówce, nagły ból głowy lub zęba – wszystko to zdarzyć się może na wakacjach. Takie sytuacje czasami mogą popsuć wypoczynek, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.

Ból – nie musi boleć

Wywiad z dr. Jerzym Jaroszem Kierownikiem Zakładu Medycyny Paliatywnej Centrum Onkologii

Marta Górska – Panie doktorze, zwykłym pacjentom wprost trudno uwierzyć, że ból może być sprzymierzeńcem człowieka?

Dr Jerzy Jarosz – Tak jest w istocie. Dlaczego? Otóż ból jest zjawiskiem fizjologicznym. Natura wyposażyła ludzi i zwierzęta w ból, aby mogli przetrwać bezpiecznie w dość wrogo nastawionej rzeczywistości. Ból ma sygnalizować czynnik uszkadzający tkanki i informować, że trzeba się bronić lub uciekać. Choroba też może objawiać się bólem, który spełnia wówczas ważną funkcję fizjologiczną – informuje o niej.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH