Alloplastyka – ratunek dla stawu

Alloplastyka – ratunek dla stawu

Jakie są przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów?

Większość zmian ma podłoże idiopatyczne, czyli nie wiadomo, jaka jest przyczyna ich powstawania. Istnieje kilka teorii: genetyczna, immunologiczna, zapalna, mechaniczna. Najbardziej prawdopodobna wydaje się teoria genetyczna.
Zmiany zwyrodnieniowe powstają też wskutek deformacji stawu. W przypadku stawu biodrowego może to być skutek rozwojowej dysplazji stawu, przebytego zapalenia (swoistego lub nieswoistego), urazów. Każda deformacja stawów przyczynia się do szybszego rozwoju zmian zwyrodnieniowych.

Bóle kolan często dokuczają dojrzałym kobietom

Według najnowszych brytyjskich badań, ponad 60 proc. kobiet w średnim i starszym wieku cierpi na bóle kolan – informuje pismo „Arthritis & Rheumatism”.

Przeprowadzone analizy pokazały, że uporczywe bóle kolana lub obu kolan odczuwały częściej kobiety z nadwagą i otyłością, po urazie kolana oraz z potwierdzoną w badaniu radiograficznym chorobą zwyrodnieniową stawów (tzw. osteoartrozą).

Pomoc w zwalczaniu bólu

Pomoc w zwalczaniu bólu

Do apteki często zgłaszają się pacjenci, który skarżą się na bóle mięśni i stawów. Można wówczas zaproponować im coś z bogatej oferty maści i żeli przeciwbólowych, maści rozgrzewających, a także plastrów i kompresów.

Ból mięśni i stawów zwykle towarzyszy stanowi zapalnemu. Może do niego dojść w wyniku urazu: np. przeciążenia pewnej partii mięśni, stłuczenia, skręcenia lub innej kontuzji. Stan zapalny pojawia się również w przebiegu chorób zwyrodnieniowych układu kostnego. Jednak zawsze do jego powstania niezbędna jest obecność czynnika uszkadzającego. Zapalenie ma na celu przede wszystkim zlikwidować przyczynę uszkodzenia, a także naprawić powstałe zmiany.

Gout

Gout

Gout is a condition that results from an overload of uric acid in the body. It is characterized by recurrent attacks of acute inflammatory arthritis. This overload of uric acid leads to the formation of tiny crystals of urate that are deposited in tissues of the body, especially the joints. When it involves the metatarsal-phalangeal joint at the base of the big toe (50% of cases), gout is known as podagra.

Męska sprawa

Rak gruczołu krokowego to niekontrolowany rozrost chorobowo zmienionych komórek w obrębie tego gruczołu. Rak może szerzyć się przez ciągłość – czyli na otaczające gruczoł krokowy narządy oraz dając przerzuty odległe – do węzłów chłonnych, kości, płuc, wątroby.
Dane epidemiologiczne wskazują, że rak gruczołu krokowego zaliczany jest, zaraz po raku płuc, do najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn w Polsce. Najnowsze dane Krajowego Rejestru Nowotworów pokazują, że w Polsce rak prostaty dotyka ponad 8 tys. mężczyzn rocznie,

Choroby stawów

Choroby stawów

Niektórzy uważają, że skoro prawie przez cały dzień nie ruszają się sprzed telewizora, to ich stawy nie są praktycznie używane. Myślą, że choroby stawów im nie grożą. Są w błędzie! Stawy lubią ruch, a szkodzi im nadwaga i urazy.

Na bóle stawów pracujemy sami

Na bóle stawów pracujemy sami

Najczęstszym powodem bólów kręgosłupa jest tzw. zespół przeciążeniowy. Powstaje z biegiem lat, gdy mamy nieprawidłowo obciążony kręgosłup przez wiele godzin dziennie. Wraz z wiekiem pojawiają się też bóle innych stawów. Są one zwykle związane z postępującymi zmianami zwyrodnieniowymi. Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyczy większości osób po 50. roku życia i może rozwijać się różnym tempie. Oprócz predyspozycji genetycznych na jej powstanie mają wpływ czynniki środowiskowe, takie jak: sposób odżywiania, nadwaga, czy też brak aktywności fizycznej. U młodszych osób przyczyną bólów może być młodzieńcze zapalenie stawów. Czasami zmiany zwyrodnieniowe rozwijają się jako następstwo przebytych urazów, złamań dostawowych. Jeżeli dochodzi do uszkodzenia chrząstki, która tworzy powierzchnie stawowe, pojawia się ból.

Etofenamat to dobra alternatywa

Etofenamat – alternatywa dla diklofenaku i ketoprofenu.

Spośród stosowanych miejscowo leków z grupy NLPZ warto zwrócić uwagę na etofenamat. Wchłania się 3,5 raza lepiej niż diklofenak i aż 21 razy lepiej niż ketoprofen.

Preparaty na ból stawów

Preparaty na ból stawów

Procesy starzenia i urazy prowadzą do niszczenia chrząstki stawowej, co powoduje ból. Wtedy należy zastosować skuteczny preparat, który ją odbuduje i pozwoli wrócić do normalnego funkcjonowania. Prezentujemy najpopularniejsze substancje wykorzystywane
w tych preparatach.

Etofenamat - alternatywa dla ketoprofenu

Etofenamat – alternatywa dla ketoprofenu

W maju br. nastąpiła zmiana dostępności ketoprofenu stosowanego miejscowo, ze względu na często występujące działania niepożądane. Lek ten utracił status OTC i może być wydawany wyłącznie na receptę. Wielu pacjentów zaczęło szukać alternatywnej terapii. Lekiem OTC, który warto im polecić, jest etofenamat.

Plastyka naczyń krwionośnych u chorych na SM

AMEDS Centrum opublikowało raport medyczny, który wskazuje, że plastyka żył szyjnych ma pozytywny wpływ na poprawę stanu jakości życia pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane. Zabiegi tego typu są obecnie żywo dyskutowane w kręgach medycznych na świecie.

Suplementacja w chorobie  zwyrodnieniowej stawów część 2

Suplementacja w chorobie zwyrodnieniowej stawów część 2

Jednymi z najczęściej i najchętniej używanych substancji w zapobieganiu objawom choroby zwyrodnieniowej stawów, a także w łagodzeniu tych objawów, są siarczan glukozaminy oraz siarczan chondroityny. Stosowane są one powszechnie od co najmniej kilkunastu lat.

Prometeusze walczą z WZW C

Prometeusze walczą z WZW C

Jeszcze niedawno na leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C trzeba było czekać w Polsce kilkanaście lat! W tym czasie wirus nieodwracalnie niszczył wątrobę. Poprawa leczenia to w dużej mierze zasługa „Prometeuszy”.

Farmakoterapia choroby  zwyrodnieniowej stawów

Farmakoterapia choroby zwyrodnieniowej stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS) jest czwartą najczęstszą chorobą kobiet i ósmą mężczyzn. Według danych opublikowanych w 2005 roku, cierpi na nią 9,6 proc. mężczyzn i 18 proc. kobiet w wieku powyżej 60 lat.

Suplementacja  w chorobie zwyrodnieniowej stawów (część 1)

Suplementacja w chorobie zwyrodnieniowej stawów (część 1)

Ocenia się, że na chorobę zwyrodnieniową stawów cierpi około 75 proc. populacji po 60. roku życia, a około 60 proc. osób po 35. roku życia skarży się na rozmaite bóle stawowe. Choroby tej nie da się wyleczyć, ale można modyfikować jej przebieg.

Przyczyny bólu stawów

Przyczyny bólu stawów

Ból stawów najczęściej jest uporczywą i przewlekłą dolegliwością. W zależności od przyczyny, może się nasilać rano, po nocnym odpoczynku lub po długiej dziennej aktywności. Od rodzaju choroby zależy, czy ból dotyczy tylko jednego, czy kilku stawów.

Gardłowe POGOTOWIE

Gardłowe POGOTOWIE

Powszechność i częstość bólów gardła powoduje, że dolegliwość ta jest niesłusznie bagatelizowana przez pacjentów, a czasem nawet przez lekarzy. Gardło – jak na warunki anatomiczne człowieka – to bardzo duży „obszar”. Dzieli się on na trzy części: ustną, krtaniową i nosową (inaczej gardło górne, środkowe i dolne). Krzyżują się w nim dwa bardzo ważne dla człowieka układy: oddechowy i pokarmowy. Oznacza to, że czasami przyczyna dolegliwości (niekiedy bardzo dokuczliwych) może być zlokalizowana poza gardłem.

Potyczki z reumatyzmem

Potyczki z reumatyzmem

Bóle reumatyczne są odczuwane bardzo subiektywnie. O ich intensywności decyduje tzw. podłoże psychosomatyczne, na które składają się: samopoczucie psychiczne, sprawność organizmu oraz osobnicza odporność na doświadczenie bólu.

Postaw stawy na nogi

Postaw stawy na nogi

Ból stawu świadczy zwykle o jego uszkodzeniu i jako sygnał ostrzegawczy ma dla organizmu ogromne znaczenie. Chory – oszczędzając bolący staw – zapobiega większym zniszczeniom na skutek zbytniego obciążenia.
Ból stawów – o czym nie każdy wie – może być spowodowany nieprawidłową pracą połączenia stawowego wynikającą np. z wadliwej budowy. Taki wadliwy staw nie jest pełnowartościowy i bezwzględnie trzeba go oszczędzać.

Reumatoidalne zapalenie stawów - Nierozwiązane problemy terapii

Głos w sprawie RZS

**400 tysięcy Polaków choruje na reumatoidalne zapalenie stawów. Wbrew powszechnej opinii, coraz częściej są to ludzie młodzi i aktywni, którzy z powodu późnego diagnozowania i braku dostępu do właściwej terapii tracą szansę na normalne życie. Obchodzony 12 października Światowy Dzień Reumatyzmu to niepowtarzalna okazja do podjęcia dyskusji na temat sytuacji osób chorych na reumatoidalne zapalnie stawów.**

W trosce o stawy

W trosce o stawy

Starzenie się społeczeństwa, siedzący tryb życia, nadmierna masa ciała, a z drugiej strony – uprawianie sportów wyczynowych, sprzyjają powstawaniu patologicznych zmian w obrębie stawów. Zlekceważenie początkowych objawów może prowadzić do zwyrodnienia stawów.

Uwaga na „cudowne” środki na bóle stawów

Uwaga na „cudowne” środki na bóle stawów

W przypadku siłowni pamiętajmy, że dążenie do zbudowania za wszelką cenę dużej masy mięśniowej może prowadzić do inwalidztwa. Lepiej więc nie stosować na własną rękę rozmaitych „cudownych” środków, nie mówiąc już o środkach anabolicznych, które mogą prowadzić do inwalidztwa oraz trwałych problemów ze zdrowiem.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH