Uwaga na „cudowne” środki na bóle stawów

Uwaga na „cudowne” środki na bóle stawów


W przypadku siłowni pamiętajmy, że dążenie do zbudowania za wszelką cenę dużej masy mięśniowej może prowadzić do inwalidztwa. Lepiej więc nie stosować na własną rękę rozmaitych „cudownych” środków, nie mówiąc już o środkach anabolicznych, które mogą prowadzić do inwalidztwa oraz trwałych problemów ze zdrowiem.

Czy istnieje lek na chore stawy?
Kiedy staw nie działa właściwie, pojawia się ból, ograniczona jest jego ruchomość. A ponieważ układ ruchu stanowi całość, boleć może nie tylko dotknięty chorobą staw,
ale również inne stawy i mięśnie.
Staw jest ruchomym połączeniem co najmniej dwu kości. Powierzchnie kości w normalnych warunkach nie trą o siebie, gdyż doprowadziłoby to do ich szybkiego zużycia. Rolę płaszczyzn ciernych odgrywa w stawach chrząstka, która ma inne własności mechaniczne niż kość – jest elastyczna i gładka. Staw jest także „smarowany” znajdującym się w nim płynem stawowym, który tworzy cienki „film” na powierzchni chrząstki. Chrząstka stawowa nie jest unerwiona – gdyby była, każdy ruch byłby dla nas bolesny. Sygnały bólowe uszkodzonego stawu docierają z innych elementów tworzących go: torebki stawowej lub błony maziowej.
Dawno temu Fick stwierdził, że staw to „największy triumf dostosowania narządu do czynności” – chrząstka najlepiej funkcjonuje tam, gdzie jest najbardziej obciążona. Wiąże się to ze sposobem jej odżywiania – nie jest ona unaczyniona, zatem substancje odżywcze muszą być dostarczone z zewnątrz, głównie z płynu stawowego, w znacznie mniejszym stopniu z warstwy podchrzęstnej kości. W miejscach większego obciążenia są one silniej do niej „wtłaczane” i chrząstka jest tam lepiej odżywiana.

Kiedy staw nie działa właściwie…
W normalnych warunkach staw jest doskonale funkcjonującym połączeniem, niemal idealnie przystosowanym do pełnionej funkcji. Czasem jednak zdarza się, że staw przestaje pracować prawidłowo, na przykład przy jego nadmiernym obciążeniu czy zmienieniu panujących w nim stosunków anatomicznych (dochodzi wtedy do niedopasowania powierzchni stawowych i nieprawidłowej pracy stawu).

Także rozmaite urazy lub niektóre choroby w rodzaju zapalenia stawów czy procesów degeneracyjnych chrząstki doprowadzają do jej uszkodzenia. Pewne zmiany mogą też zajść przy zbyt długim unieruchomieniu – odżywianie chrząstki stawowej może być wówczas niewystarczające. Kiedy staw nie działa właściwie, pojawia się ból, ograniczona jest jego ruchomość. A ponieważ układ ruchu stanowi całość, boleć może nie tylko dotknięty chorobą staw, ale również inne stawy i mięśnie.

Chrząstka stawowa praktycznie nie ma możliwości regeneracji ze względu na brak ukrwienia i zbitą strukturę, która utrudnia przemieszczanie się chondrocytów, czyli żywych komórek chrząstki, do miejsca uszkodzenia. Istnieją wprawdzie badania wskazujące na możliwą regenerację głębokich warstw chrząstki z niezróżnicowanych komórek szpiku, jednak nie dotyczy to najpowszechniejszych uszkodzeń powierzchni stawowej chrząstki. Chrząstka w stawie nie ma ochrzęstnej, która mogłaby ją pokryć, tak jak się to dzieje w przypadku zdrowej tkanki w procesie gojenia czystych ran. Tak więc większość uszkodzeń chrząstki w naturalnych warunkach jest wypełniana chrząstkopodobną tkanką łączną.

Jak leczyć chore stawy?
Mechanizm działania stawów oraz właściwości chrząstki wskazują możliwe sposoby leczenia – odbudowę zniszczonej lub uszkodzonej chrząstki oraz elementów stawu. Chory staw można leczyć chirurgicznie przez wprowadzenie w miejsce uszkodzonej chrząstki stawowej własnej chrząstki wyhodowanej w laboratorium. Na razie jest to metoda droga i dlatego rzadko stosowana. Można też połączyć przerwane elementy stawu lub wstawić jego protezę. Chore stawy można leczyć też farmakologicznie, pomagając organizmowi odtworzyć prawidłowe połączenie stawowe lub łagodząc dolegliwości. W naprawie może pomóc np. kwas hialuronowy wstrzykiwany do stawów lub stosowane doustnie siarczan chondroityny i glukozamina. Często doskonałe efekty daje użycie złożonych leków homeopatycznych. Zwalczyć ból i obrzęk możemy zażywając leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które – co należy podkreślić – bywają często nadużywane.

Naprawa stawów
Pamiętajmy, że organizm ma spore możliwości naprawy uszkodzeń. Nawet u zdrowego człowieka cały czas odbywają się procesy naprawcze polegające na usuwaniu uszkodzonych komórek i zastępowaniu ich nowymi. Jak wspomniałem, chrząstka jest odżywiana przez płyn stawowy i ma zbitą strukturę, więc z konieczności proces jej naprawy będzie wolniejszy niż tkanek dobrze ukrwionych. Żeby zminimalizować utratę funkcji stawu, w przypadku dłuższego bólu czy przebytego urazu, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Oprócz leczenia operacyjnego można zastosować leczenie zachowawcze wspomagające procesy naprawcze oraz rehabilitację. Na rynku dostępne są preparaty mogące przyspieszyć te procesy. Bardzo złym sposobem „leczenia” przy długotrwałych dolegliwościach stawowych jest niwelowanie bólu silnymi środkami przeciwbólowymi i niekontrolowane obciążanie chorego stawu. Pamiętajmy, że stawy stanowią funkcjonalną całość i uszkodzenie jej części może później doprowadzić do poważnych i trudnych do wyleczenia dolegliwości.

Niestety, leku, który leczyłby cały uszkodzony staw, na razie nie ma. Im wcześniej zauważymy, że nasze stawy niewłaściwie działają, tym większe mamy szanse na zahamowanie choroby.


Leczenie chirurgiczne
Chory staw można leczyć chirurgicznie przez wprowadzenie w miejsce uszkodzonej chrząstki stawowej, własnej chrząstki wyhodowanej w laboratorium. Na razie jest to metoda droga i dlatego rzadko stosowana. Można też połączyć przerwane elementy stawu lub wstawić jego protezę.

4.5/5 - (166 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH