ból kręgosłupa_PAP

Kiedy boli kręgosłup, często boli też dusza!

Związki przyczynowo-skutkowe często nie są jeszcze znane, ale świadomość zagrożeń może pomóc w zachowaniu zdrowia. Fizjoterapeuci i psychoterapeuci nie mają złudzeń, że stan psychiki przekłada się na sylwetkę i ruch, a problemy emocjonalne i przewlekły stres skutkują bólem, także kręgosłupa.

Problem jest poważny – na całym świecie bóle krzyża dotykają ponad pół miliarda ludzi.

Bóle kręgosłupa

84% Polaków ma bóle kręgosłupa!

84 % Polaków uskarża się na ból kręgosłupa – wynika z najnowszego badania. Zaledwie połowa podejmuje leczenie. To błąd – alarmują specjaliści – gdyż niepodjęcie leczenia na czas prowadzi do niebezpiecznych konsekwencji, nawet do niedowładu. 

Bóle kolan często dokuczają dojrzałym kobietom

Według najnowszych brytyjskich badań, ponad 60 proc. kobiet w średnim i starszym wieku cierpi na bóle kolan – informuje pismo „Arthritis & Rheumatism”.

Przeprowadzone analizy pokazały, że uporczywe bóle kolana lub obu kolan odczuwały częściej kobiety z nadwagą i otyłością, po urazie kolana oraz z potwierdzoną w badaniu radiograficznym chorobą zwyrodnieniową stawów (tzw. osteoartrozą).

Medyczne walory temperatur kriogenicznych

Medyczne walory temperatur kriogenicznych

Temperatury niższe niż -100ºC coraz częściej są wykorzystywane w medycynie. Popularna jest zarówno kriochirurgia, jak i kriostymulacja, czyli krioterapia miejscowa oraz ogólnoustrojowa.

Leczenie bólu w dysfunkcji układu szkieletowego

Leczenie bólu w dysfunkcji układu szkieletowego

Ból ostrzega człowieka przed działaniem silnych bodźców zewnętrznych uszkadzających tkanki, a jednocześnie jest jednym z objawów choroby. Od prawidłowego rozpoznania przyczyn bólu zależy powodzenie terapii. Ból dotyczący narządu ruchu często prowadzi do dysfunkcji mięśniowo-stawowej i odwrotnie, dysfunkcja stawowo-mięśniowa prowadzi wtórnie do pojawienia się bólu. Przyczyn bólu jest bardzo dużo. Mogą to być: uraz, zmiany zwyrodnieniowe, zmiany zapalne, zmiany przeciążeniowe, zabieg operacyjny, choroby nowotworowe. Charakter bólu też może mieć różnorodny obraz.

Męska sprawa

Rak gruczołu krokowego to niekontrolowany rozrost chorobowo zmienionych komórek w obrębie tego gruczołu. Rak może szerzyć się przez ciągłość – czyli na otaczające gruczoł krokowy narządy oraz dając przerzuty odległe – do węzłów chłonnych, kości, płuc, wątroby.
Dane epidemiologiczne wskazują, że rak gruczołu krokowego zaliczany jest, zaraz po raku płuc, do najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn w Polsce. Najnowsze dane Krajowego Rejestru Nowotworów pokazują, że w Polsce rak prostaty dotyka ponad 8 tys. mężczyzn rocznie,

Na bóle stawów pracujemy sami

Na bóle stawów pracujemy sami

Najczęstszym powodem bólów kręgosłupa jest tzw. zespół przeciążeniowy. Powstaje z biegiem lat, gdy mamy nieprawidłowo obciążony kręgosłup przez wiele godzin dziennie. Wraz z wiekiem pojawiają się też bóle innych stawów. Są one zwykle związane z postępującymi zmianami zwyrodnieniowymi. Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyczy większości osób po 50. roku życia i może rozwijać się różnym tempie. Oprócz predyspozycji genetycznych na jej powstanie mają wpływ czynniki środowiskowe, takie jak: sposób odżywiania, nadwaga, czy też brak aktywności fizycznej. U młodszych osób przyczyną bólów może być młodzieńcze zapalenie stawów. Czasami zmiany zwyrodnieniowe rozwijają się jako następstwo przebytych urazów, złamań dostawowych. Jeżeli dochodzi do uszkodzenia chrząstki, która tworzy powierzchnie stawowe, pojawia się ból.

Cywilizacyjne uwarunkowania bólów kręgosłupa

Cywilizacyjne uwarunkowania bólów kręgosłupa

Człowiek podlega stałemu wpływowi środowiska, w którym żyje. Zmiany zachodzące w otoczeniu, związane z postępem cywilizacyjnym, prowadzić mogą do rozwoju wielu chorób. W obrębie narządu ruchu na pierwsze miejsce w tym zakresie wysuwają się zespoły bólowe kręgosłupa. Liczba ludzi cierpiących na bóle kręgosłupa stale się zwiększa wraz z zachodzącymi przemianami cywilizacyjnymi, poprawą standardu życia oraz spadkiem ogólnej aktywności fizycznej. Doniesienia naukowe sygnalizują, że skala tego zjawiska narasta i przybiera rozmiary epidemii. Problem ten pociąga za sobą poważne skutki ekonomiczne i socjalne. Bóle kręgosłupa stanowią więc nie tylko problem medyczny, ale również społeczny.

Przeciążenia układu ruchu

Przeciążenia układu ruchu

Długotrwałe siedzenie przed ekranem monitora często jest obowiązkiem, na który wzrost promocji aktywnego trybu życia nie ma bezpośredniego wpływu. Zarówno długotrwały brak aktywności, jak i zbyt intensywny trening fizyczny mogą skutkować dolegliwościami bólowymi w okolicach kręgosłupa, szczególnie w obrębie odcinka krzyżowo-lędźwiowego i nóg.

Podstępna osteoporoza

Podstępna osteoporoza

W ostatnich latach obserwuje się odwrót od zajmowania się problemem osteoporozy – coraz mniej jest w prasie artykułów na ten temat, brakuje akcji uświadamiających skalę problemu, inicjatywy nie wykazują również firmy produkujące leki na osteoporozę – tak,
jakby problem znikł.

Leczenie biologiczne w RZS – polskie realia

Leczenie biologiczne w RZS – polskie realia

Inhibitory TNF-a są stosowane w leczeniu u chorych na RZS, łuszczycowe zapalenie stawów i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Spośród tej grupy etanercept i adalimumab są stosowane także w leczeniu młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów, a infliximab oraz adalimumab stosuje się także w chorobie Crohna, czyli nieswoistym zapaleniu jelit. U chorych na RZS w przypadku niepowodzenia terapii lekiem blokującym TNF-a, czyli lekiem pierwszego rzutu, możemy zastosować lek biologiczny o innym mechanizmie działania, i tu mamy do wyboru trzy preparaty: rytuksymab, abatacept lub tocilizumab.

Choroba zawodowa farmaceuty

Choroba zawodowa farmaceuty

Jest wiele przyczyn bólów kręgosłupa. W przypadku zdrowej osoby, która nie ma żadnych poważnych zmian anatomicznych, najprawdopodobniej jest to tzw. zespół przeciążeniowy. Powstaje z biegiem lat, gdy obciążamy kręgosłup przez wiele godzin dziennie. Farmaceuta pracuje głównie w pozycji stojącej, a poza tym niejednokrotnie musi coś podnieść, przenieść, przesunąć.

Ból w kręgu

Ból w kręgu

Regularna gimnastyka i aktywny wypoczynek pomagają utrzymać nasz kręgosłup w doskonałej kondycji. Niestety uświadamiamy sobie tę prawdę dopiero wtedy, gdy zaczyna łupać nas w krzyżu.

Postaw stawy na nogi

Postaw stawy na nogi

Ból stawu świadczy zwykle o jego uszkodzeniu i jako sygnał ostrzegawczy ma dla organizmu ogromne znaczenie. Chory – oszczędzając bolący staw – zapobiega większym zniszczeniom na skutek zbytniego obciążenia.
Ból stawów – o czym nie każdy wie – może być spowodowany nieprawidłową pracą połączenia stawowego wynikającą np. z wadliwej budowy. Taki wadliwy staw nie jest pełnowartościowy i bezwzględnie trzeba go oszczędzać.

Uwaga na „cudowne” środki na bóle stawów

Uwaga na „cudowne” środki na bóle stawów

W przypadku siłowni pamiętajmy, że dążenie do zbudowania za wszelką cenę dużej masy mięśniowej może prowadzić do inwalidztwa. Lepiej więc nie stosować na własną rękę rozmaitych „cudownych” środków, nie mówiąc już o środkach anabolicznych, które mogą prowadzić do inwalidztwa oraz trwałych problemów ze zdrowiem.

Ból mięśni

Ból mięśni, ból stawów

Bóle mięśniowe i stawowe są bardzo powszechną dolegliwością. Szczególnie dokuczliwe są one dla osób starszych, choć często uskarżają się na nie także ludzie młodzi.
Bóle mięśniowe i stawowe są bardzo powszechną dolegliwością dotykającą w mniejszym lub większym stopniu niemal wszystkich ludzi. Szczególnie dokuczliwe są one dla osób starszych, choć często uskarżają się na nie także ludzie młodzi, np. uprawiający sport.

Neuronawigacja

**Naprawy zwyrodnienia kręgosłupa lędźwiowego, dzięki wykorzystaniu neuronawigacji i elektronicznych znaczników w ciele pacjenta, dokonał w wojewódzkim szpitalu w Zielonej Górze dr Paweł Jarmużek.**

Kręgi precyzyjnie zespolił małą tulejką, wyposażoną w źródło światła. Przebieg zabiegu był kontrolowany za pomocą tomografu komputerowego, zainstalowanego na sali operacyjnej. Komputerowe przetwarzanie obrazów w trakcie operacji i zastosowanie znaczników w ciele pacjenta, pozwoliły na dokładną ocenę sytuacji, co ograniczyło powikłania pooperacyjne.

Masaż szczęścia

Masaż szczęścia

Zimą cierpimy z braku słońca. Dają o sobie znać przemęczenie i stres. Pomocny może się wtedy okazać egzotyczny masaż. Masaż Oranui to nie tylko ulga dla zmęczonego ciała, ale też prawdziwa uczta dla ducha.

Postępowanie w nagłych wypadkach

Postępowanie w nagłych wypadkach

Jeżeli jesteś świadkiem wypadku, nie stój bezczynnie czekając na pomoc. Może ona nadejść zbyt późno. Nie bój się, że zrobisz poszkodowanemu krzywdę – złamane żebra można wyleczyć, natomiast niedotlenienie mózgu prowadzi do śmierci. W medycynie ratunkowej funkcjonuje termin „złotej godziny”, który wbrew nazwie nie ogranicza się tylko do 60 minut. Na ten termin składają się wszystkie czynności, które należy wykonać, by pomóc poszkodowanemu do momentu udzielenia mu właściwej i decydującej pomocy medycznej przez wyspecjalizowanych lekarzy. Pamiętaj, każda pomoc się liczy!

Leki nie zastąpią ruchu

Czy ból towarzyszy wszystkim chorobom reumatycznym?

Niestety tak, choć jego nasilenie jest zmienne, biorąc pod uwagę ogół chorób reumatycznych. Ból może nas ostrzegać przed czymś złym, na przykład przed sparzeniem, gdy dotykamy gorącego garnka. Natomiast w przebiegu chorób reumatycznych jest skutkiem destrukcji tkanek. Wówczas uwalniają się mediatory zapalenia, które są jednocześnie mediatorami bólu. Drażnią one znajdujące się w tkankach receptory, które przekazują informację o uszkodzeniu do centralnego układu nerwowego.

Mniej dźwigaj

Ok. 25 proc. pracowników w krajach Unii Europejskiej skarży się na bóle kręgosłupa, a 23 proc. – na bóle mięśni – poinformowano na konferencji otwierającej polską edycję europejskiej kampanii “Mniej Dźwigaj”.

Dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy-Państwowego Instytutu Badawczego (pełniącego rolę Krajowego Punktu Centralnego Agencji) Danuta Koradecka podkreśliła, że dolegliwości mięśniowo-szkieletowe stały się trzecią co do częstości przyczyną nieobecności w pracy z powodu choroby, tuż po chorobach układu krążenia oraz chorobach psychicznych.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH