Alloplastyka – ratunek dla stawu

Alloplastyka – ratunek dla stawu

Jakie są przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów?

Większość zmian ma podłoże idiopatyczne, czyli nie wiadomo, jaka jest przyczyna ich powstawania. Istnieje kilka teorii: genetyczna, immunologiczna, zapalna, mechaniczna. Najbardziej prawdopodobna wydaje się teoria genetyczna.
Zmiany zwyrodnieniowe powstają też wskutek deformacji stawu. W przypadku stawu biodrowego może to być skutek rozwojowej dysplazji stawu, przebytego zapalenia (swoistego lub nieswoistego), urazów. Każda deformacja stawów przyczynia się do szybszego rozwoju zmian zwyrodnieniowych.

Apteka przyjazna niepełnosprawnym

Polscy niepełnosprawni w kolejkach

**Osoby niepełnosprawne w Polsce muszą miesiącami czekać na niezbędny sprzęt ortopedyczny – wózki inwalidzkie, protezy, kule. W tym czasie są skazani na niebyt, a ich stan znacznie się pogarsza. Najdłużej na sprzęt ortopedyczny trzeba czekać w województwie małopolskim, podkarpackim, pomorskim, lubelskim oraz kujawsko -pomorskim.**

W ramach ubezpieczenia zdrowotnego przysługuje nam refundacja przedmiotów ortopedycznych

Leczenie urazów mięśni

Leczenie urazów mięśni

Mięśnie osób prowadzących siedzący tryb życia nie są przyzwyczajone do długotrwałego wysiłku fizycznego. Kiedy idziemy na kilkugodzinny spacer po górach, następuje przeciążenie mięśni podudzia. A to powoduje obrzęk łydek. Krew żylna dobrze nie odpływa, mięśnie puchną, pojawia się ból z powodu przekrwienia. Wskutek przeciążenia dochodzi do tzw. przewlekłego zespołu przedziałów powięziowych. Objawia się to piekącym bólem. Najlepiej wówczas zastosować zimne okłady, odciążenie, uniesienie bolących nóg, by krew szybciej z nich odpływała. Jeśli dolegliwości są silne, można przez 2-3 dni stosować leki przeciwbólowe oraz miejscowo – maści przeciwbólowe.

Choroby stawów

Choroby stawów

Niektórzy uważają, że skoro prawie przez cały dzień nie ruszają się sprzed telewizora, to ich stawy nie są praktycznie używane. Myślą, że choroby stawów im nie grożą. Są w błędzie! Stawy lubią ruch, a szkodzi im nadwaga i urazy.

Choroba zawodowa farmaceuty

Choroba zawodowa farmaceuty

Jest wiele przyczyn bólów kręgosłupa. W przypadku zdrowej osoby, która nie ma żadnych poważnych zmian anatomicznych, najprawdopodobniej jest to tzw. zespół przeciążeniowy. Powstaje z biegiem lat, gdy obciążamy kręgosłup przez wiele godzin dziennie. Farmaceuta pracuje głównie w pozycji stojącej, a poza tym niejednokrotnie musi coś podnieść, przenieść, przesunąć.

Orteza zamiast gipsu

Orteza zamiast gipsu

Na urazy, stłuczenia i zwichnięcia narażony jest każdy z nas. Powodują one nie tylko dyskomfort i złe samopoczucie, ale zaniedbane mogą przerodzić się w poważne schorzenia. Dlatego warto odpowiednio zaopatrzyć kontuzjowaną część ciała, by powrót do pełnej sprawności był jak najszybszy.

Okiem fizjoterapeuty

Rozmowa z Piotrem Trochimczukiem, fizjoterapeutą z Centrum Medycyny Sportowej, członkiem misji medycznych na igrzyskach olimpijskich.

**Co to jest orteza?**

Najlepszy szpital monospecjalistyczny

Najlepszy szpital monospecjalistyczny

W Polsce kiedy po raz kolejny, wraz z gronem najbliższych współpracowników, odbierałem dyplom kapituły rankingu szpitali 2010 „Rzeczpospolitej”, utwierdziłem się w przekonaniu, że droga do sukcesu w medycynie nie może prowadzić na skróty.

Stopy pod lupą

Stopy pod lupą… haluksy

Kiedy palce przestają mieścić się w bucie, a każdy krok staje się udręką, pojawia się podejrzenie haluksów, nazywanych potocznie paluchami koślawymi. Są one wynikiem zaburzeń mięśniowo-więzadłowych prowadzących do trwałych deformacji w obrębie kości przodostopia.

Neuronawigacja

**Naprawy zwyrodnienia kręgosłupa lędźwiowego, dzięki wykorzystaniu neuronawigacji i elektronicznych znaczników w ciele pacjenta, dokonał w wojewódzkim szpitalu w Zielonej Górze dr Paweł Jarmużek.**

Kręgi precyzyjnie zespolił małą tulejką, wyposażoną w źródło światła. Przebieg zabiegu był kontrolowany za pomocą tomografu komputerowego, zainstalowanego na sali operacyjnej. Komputerowe przetwarzanie obrazów w trakcie operacji i zastosowanie znaczników w ciele pacjenta, pozwoliły na dokładną ocenę sytuacji, co ograniczyło powikłania pooperacyjne.

eRecepta na eZimę

Choć zi­mę ma­my na ra­zie wir­tu­al­ną, or­to­pe­dom nie gro­zi chy­ba bez­ro­bo­cie?

O nie. W gó­rach „za­dba­ją” o nas na pew­no nar­cia­rze, w mie­ście na na­szych po­ten­cjal­nych pa­cjen­tów nie­ustan­nie czy­ha ko­mu­ni­ka­cja, no i w koń­cu po­ja­wią się nie­od­śnie­żo­ne al­bo śli­skie uli­ce i chod­ni­ki, na któ­rych moż­na so­bie zro­bić krzyw­dę.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH