Pierwszy w Polsce przeszczep kości miednicy

Pacjent, któremu przed rokiem w szpitalu klinicznym Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie przeszczepiono miednicę, wrócił do pełnej sprawności fizycznej. Była to pierwsza tego typu operacja wykonana w Polsce. Szpital poinformował o tym dopiero teraz, ponieważ czekano aż przeszczep zostanie przyjęty.

Mężczyzna z przeszczepioną kością miednicy po dwóch tygodniach od operacji wyszedł z oddziału bez gipsu i zewnętrznych stabilizatorów, po ośmiu tygodniach odstawił kule i zaczął poruszać się samodzielnie, a po pół roku nastąpił już całkowity zrost przeszczepionej kości. „Po kilku miesiącach po operacji wrócił do pracy” – powiedział PAP dr n. med. Daniel Kotrych, jeden z lekarzy biorących udział w operacji, ortopeda z Kliniki Ortopedii i Traumatologii.

23-letni pacjent cierpiał na nowotwór i miał na miednicy guza wielkości główki noworodka. „Operacja polegała na wycięciu guza wraz z dużą częścią całego stawu biodrowego, prawie połowa kości miednicy została wycięta. Trzeba było wykonać rekonstrukcję miednicy, by mógł on normalnie funkcjonować i miał jak najmniejsze upośledzenie ruchu. (…) Zdecydowaliśmy, że najlepiej będzie, gdy mężczyzna otrzyma przeszczep lity, który maksymalnie odtworzy jego anatomię” – dodał dr Kotrych.

Lekarze dążyli do tego, aby uzyskać od dawcy fragment kości pasującej kształtem i rozmiarem do miednicy biorcy. Udało się uzyskać taką kość pochodzącą od zmarłego, który był w tym samym wieku co biorca. Ubytki kości można uzupełniać również specjalnymi endoprotezami, ale w przypadku tak dużego ubytku miednicy i dużych sił działających na nią, proteza mogłaby po kilku latach nie wytrzymać i ulec zniszczeniu. Poza tym koszt takich protez to kilkadziesiąt tysięcy złotych, wyjaśniał dr Kotrych.
Operacja trwała kilka godzin, oprócz dr. Kotrycha wzięli w niej udział prof. Andrzej Gusta i dr Bartosz Kruk.

W szczecińskim szpitalu istnieje zespół lekarzy, który pobiera do przeszczepów tkanki kostne od dawców. Jest to jedyny taki ortopedyczny zespół w kraju. Kieruje nim prof. Andrzej Bohatyrewicz, który jest również wiceprzewodniczącym Światowego Towarzystwa Ortopedycznego.

(Źródło: PAP)

4.3/5 - (349 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH