Pierwsza polska przezskórna zastawka aortalna

Zwężenie zastawki aortalnej jest trzecią pod względem częstości chorobą serca w krajach rozwiniętych. W zaawansowanych przypadkach chory musi mieć zabiegowo wymienioną zastawkę.

Do tej pory pacjent miał wybór między tanim, ale wyczerpującym zabiegiem kardiochirurgicznym, a bezinwazyjnym, ale kosztującym krocie zabiegiem przezskórnego wszczepienia zastawki.

prof. dr hab. n. med. Paweł Buszman, Prezes Zarządu Rady Nadzorczej Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS)”

przeszczep serca blaski i cienie

Przeszczep serca – blaski i cienie

Przeszczep serca jest ratunkiem dla licznych pacjentów z nieodwracalnie uszkodzonym mięśniem sercowym. Jest ostatecznością, jeśli alternatywne metody leczenia nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Jest to zabieg skomplikowany i ryzykowny. Transplantacja serca niesie ze sobą za równo ryzyko operacyjne, jak i ryzyko wystąpienia powikłań. Z drugiej strony, jest jedyną szansą na życie. Budzi nadzieję fakt, iż dzięki szybkiemu rozwojowi medycyny,

Podwójny przeszczep u jednego pacjenta w Instytucie Kardiologii

W Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie przeprowadzono transplantację serca i nerki u 38-letniego pacjenta z przewlekłą, schyłkową niewydolnością serca i nerek. Operacja przeszczepienia nerki została wykonana w dziesiątej dobie po transplantacji serca.

Uruchomienie w Instytucie Kardiologii programu jednoczesnej transplantacji serca i nerki jest szansą dla pacjentów ze schyłkową niewydolnością serca, którzy z powodu schyłkowej niewydolności nerek nie mogli być zakwalifikowani do przeszczepienia serca,

Stenty DES skracają terapie przeciwpłytkową

Kilka dni temu w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, po raz pierwszy w Polsce odbył się zabieg implantacji stentu uwalniającego lek (DES) używanego do leczenia dużych naczyń wieńcowych. Nowe rozmiary stentu DES (4,5 oraz 5,0 mm) to szansa na skuteczniejsze leczenie pacjentów ze zwężeniami w tętnicach wieńcowych oraz w żylnych pomostach aortalno-wieńcowych o średnicy ≥4,5 mm.

Aspiryna poprawia wyniki operacji serca

Podawanie aspiryny przed operacją serca może być korzystne dla pacjenta – informuje pismo „Annals of Surgery”.

Jak wykazali specjaliści z Thomas Jefferson University oraz University of California Davis Medical Center (USA), u pacjentów, którym w ciągu pięciu dni poprzedzających operację podawano aspirynę, mniejsze jest ryzyko poważnych komplikacji, takich jak niewydolność nerek, długotrwały pobyt na oddziale intensywnej opieki medycznej czy nawet zgon (w ciągu 30 dni po operacji).

Sztuczne serce u dziecka

**8 września, w watykańskim szpitalu, przeprowadzono pierwszą na świecie operację polegającą na wszczepieniu stałego sztucznego serca dziecku.**

Małe urządzenie, które pełni funkcję serca, umieszczono w lewej komorze chorego organu i połączono z aortą zstępującą. Zasila je akumulator, który pacjent ma cały czas przy sobie. Przewód uruchamiający pompę został poprowadzony wewnątrz ciała chłopca i wychodzi za jego lewym uchem.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH