Stenty DES skracają terapie przeciwpłytkową

Kilka dni temu w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, po raz pierwszy w Polsce odbył się zabieg implantacji stentu uwalniającego lek (DES) używanego do leczenia dużych naczyń wieńcowych. Nowe rozmiary stentu DES (4,5 oraz 5,0 mm) to szansa na skuteczniejsze leczenie pacjentów ze zwężeniami w tętnicach wieńcowych oraz w żylnych pomostach aortalno-wieńcowych o średnicy ≥4,5 mm.
Zabieg stentowania prawej tętnicy wieńcowej z zastosowaniem stentu DES drugiej generacji odbył się w II Oddziale Klinicznym Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Wprowadzenie tego typu stentów uzupełnia ofertę o dotychczas niedostępne na rynku europejskim rozmiary, przeznaczone do leczenia zwężeń zlokalizowanych w tętnicach wieńcowych oraz w żylnych pomostach aortalno-wieńcowych o dużej średnicy (≥4,5 mm). Ich zastosowanie może być szczególnie korzystne u pacjentów ze zwężeniem pnia głównego lewej tętnicy wieńcowej, którzy coraz częściej poddawani są zabiegom PCI w zastępstwie stosowanego dotychczas leczenia kardiochirurgicznego (CABG). Połączenie większej elastyczności stentu oraz odpowiednio dobranej średnicy i długości zapewnia znakomite pokrycie blaszki miażdżycowej oraz optymalne rozprężenie i jego apozycję do ściany naczynia bez konieczności doprężania balonami o większej średnicy. Zwiększa to bezpieczeństwo zabiegu, minimalizuje ryzyko uszkodzenia struktury stentu i polimeru uwalniającego lek oraz ryzyko ewentualnych powikłań.

– Jeśli do leczenia inwazyjnego trafia pacjent, ze zwężeniem tętnicy wieńcowej o dużym wymiarze referencyjnym – np. w pniu głównym lewej tętnicy wieńcowej, skutki ewentualnych powikłań wynikających ze stosowania stentów przeznaczonych do leczenia mniejszych naczyń mogą być dramatyczne – tłumaczy prof. Jacek Legutko ze Szpitala Uniwersyteckiego
w Krakowie.

Ważnym atutem jest możliwość zaprzestania, w uzasadnionych klinicznie przypadkach, stosowania podwójnej terapii przeciwpłytkowej (DAPT) już po upływie jednego miesiąca od zabiegu implantacji – wyjaśnia prof. Dariusz Dudek – Kierownik II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Jest to niezwykle istotne szczególnie u pacjentów cechujących się zwiększonym ryzykiem wystąpienia powikłań krwotocznych w trakcie przedłużonego stosowania DAPT. Myślę tutaj przede wszystkim o pacjentach w wieku podeszłym, z niewydolnością nerek, po udarach mózgu, z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy w wywiadzie, czy też wymagających przewlekłego stosowania doustnej antykoagulacji. Wspomniana grupa chorych stanowi znaczący i systematycznie zwiększający się odsetek pacjentów, u których wykonywane są zabiegi PCI, szczególnie w ostrych zespołach wieńcowych. Dotychczas stosowaliśmy u nich klasyczne stenty stalowe (BMS), co wiązało się ze znacznie większym ryzykiem restenozy i konieczności wykonywania kolejnych zabiegów rewaskularyzacji w obserwacji odległej. Obecnie najlepszym sposobem leczenia tej grupy chorych wydaje się zastosowanie stentów DES drugiej generacji.
Tagi:

4.9/5 - (209 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH