radioterapia onkologiczna

Radioterapia onkologiczna – dostęp do leczenia

Radioterapia jest metodą leczenia, której potrzebuje coraz więcej pacjentów. Jednak dostęp do niej jest ograniczony dla dużego grona pacjentów. Mazowiecki oddział NFZ ogłosił konkurs na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej właśnie w zakresie radioterapii. Przystąpiły do niego dwa podmioty, jeden z Warszawy, drugi zaś z Otwocka. Owe podmioty otrzymały kontrakty na realizację usług, co jest zgodne z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia oraz raportem,

choroby nowotworowe w ciąży

Choroby nowotworowe w ciąży – groźne mity

Choroby nowotworowe w Polsce, każdego roku są diagnozowane u około 250-500 kobiet w trakcie ciąży lub po roku od jej rozwiązania. Co gorsza, lekarze z czasem obserwują stały wzrost zachorowań. Niektórzy z nich niestety bagatelizują symptomy, jakimi są guzy u kobiet w ciąży uważając je za związane ze zmianami zachodzącymi w gruczołach piersiowych i przygotowaniem do laktacji.

dawca szpiku

Dawca szpiku – kto może nim zostać? Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku

13 października to Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku. Wiele osób zdecydowało się oficjalnie zarejestrować jako dawca szpiku i komórek macierzystych. Dlatego w tym dniu szczególnie doceniamy gest osób, które zdeklarowały chęć pomocy chorym na nowotwór krwi. Możemy się tylko domyślać jakie emocje im towarzyszą w związku z tym faktem. Duma, radość, ale też oczekiwanie i niepokój związany z niewiedzą czy stan zdrowia pozwoli pomóc,

prostata

Prostata – objawy i leczenie raka stercza

Prostata, a konkretnie rak prostaty, jest zaraz po nowotworach płuc, najczęstszą przyczyną zgonów wśród mężczyzn mieszkających w krajach Unii Europejskiej (raport OECD Health at a glance: Europe 2016). Ogólnie, nowotwory są drugą, po chorobach układu krążenia, przyczyną zgonów wśród całego społeczeństwa krajów UE. Listopad na całym świecie jest uznawany za miesiąc solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego.

rzuć palenie

Rzuć palenie, a unikniesz nowotworów i chorób serca

Badania pokazują, że w Polsce aż 50% nałogowych palaczy deklaruje, że chciałoby rzucić palenie w przyszłości. Rzecz jasna, jak potwierdzają specjaliści, najlepszym rozwiązaniem jest całkowita rezygnacja z nałogu. Niestety, znaczna część prób zerwania z tytoniem kończy się niepowodzeniem. Czy istnieją zatem zastępniki, które pomogą zniwelować ryzyko chorób wywoływanych paleniem, takich jak choroby serca i naczyń,

białaczka ratunek dla chorych

Białaczka – ratunek i nadzieja dla chorych

Nowotwory należą do chorób rzadkich. Jednak w ciągu ostatnich kilkunastu lat obserwujemy wzrost zachorowalności na nie. Ten wzrost jest ponad dwukrotny! Tylko w Polsce rocznie na nowotwory zapada ok 2000 pacjentów. Duży procent tej grupy, to osoby dotknięte białaczką szpikową oraz ostrą białaczką limfoblastyczną. Dzięki postępowi medycyny i wprowadzaniu coraz bardziej innowacyjnych terapii, białaczka może być kontrolowana nawet przez kilkanaście lat,

rak-jelita-grubego-informacje

Rak jelita grubego – co warto wiedzieć

Rak jelita grubego to realne zagrożenie, które rośnie w ogromnym tempie. Rusza ogólnopolska akcja „Servier – wyłącz raka”, która ma na celu uświadomienie zagrożenia związanego z nowotworami jelita grubego. Oto co warto wiedzieć na temat czynników ryzyka oraz profilaktyki. 

Rak jelita grubego – zachorowalność

Nowotwór jelita grubego plasuje się w Polsce na drugim miejscu pod względem częstotliwości występowania nowotworów u kobiet.

wszystkie rece na poklad profilaktyka nowotworowa

Piknik Profilaktyki Nowotworowej w Kołobrzegu „Wszystkie ręce na pokład”

„Wszystkie ręce na pokład” to inicjatywa mająca na celu promocję profilaktyki onkologicznej poprzez żeglarstwo. W  jej ramach żaglowiec „Pogoria” wraz z załogą pacjentów onkologicznych na pokładzie weźmie udział w ostatnim etapie regat The Tall Ship Races, a następnie zawita do Kołobrzegu, gdzie w dniach 9-10 sierpnia 2017 r. odbędzie się Piknik Profilaktyki Nowotworowej. Liderem akcji jest Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Rakiem Jajnika Niebieski Motyl.

Ziarnica złośliwa 2016 – koniec gehenny

Ziarnica złośliwa 2016 – koniec gehenny. Podziękowanie dla Ministerstwa Zdrowia.

W listopadzie 2013 roku  napisałem tekst „Częścią tego świata jestem, Panie”, o chorej na ziarnicę złośliwą Agacie Samockiej. Dziewczyna przeżyła dlatego, że stała się pół Włoszką i dzięki temu, na Sycylii, otrzymała nowoczesną jednorazową terapię brentuximabem vedotin. Wcześniej, w Polsce, leczono ją nieskutecznie przez sześć lat,

HIFU – najnowsza metoda leczenia mięśniaków.

###Bez znieczulenia, krwi, blizn i konieczności pobytu w szpitalu!

EvaClinic z Warszawy jest pierwszym szpitalem w Europie, który od kilku tygodni przeprowadza termiczne usuwanie mięśniaków. Urządzeniem Alpinion Alpius 900, wartości około dwóch milionów euro, dysponuje nowy właściciel kliniki firma „Arion Szpitale”. Podczas zabiegu pacjentki są monitorowane „na żywo”. Siedzący obok lekarz widzi na monitorze postęp w termicznym koagulowaniu mięśniaka.

– To całkowicie bezpieczny zabieg – mówi doktor Waldemar Wierzba, dyrektor kliniki.

Rak żołądka – problem nieznany

###15 grudnia br. odbyła się konferencja pt. „Rak żołądka – problem nieznany”. W spotkaniu udział wzięli: dr n. med. Piotr Warczyński – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia RP; prof. nadzw. dr hab. n. med. Lucjan Wyrwicz – Pełnomocnik Dyrektora ds. Kształcenia Przeddyplomowego, Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie; dr hab. n. med. Tomasz Olesiński – Klinika Gastroenterologii Onkologicznej, Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie; dr n. med. Agnieszka Kolasińska-Ćwikła – Klinika Onkologii, Centrum Onkologii-Instytut im.

Dzień Świadomości Nowotworów Neuroendokrynnych

10 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Świadomości Nowotworów Neuroendokrynnych – NET. Do tej pory w Polsce odnotowano ponad 2 tysiące zachorowań na ten typ nowotworu. Według ekspertów przypadków choroby jest zdecydowanie więcej – wielu pacjentów jest niezdiagnozowanych i niewłaściwie leczonych na pospolite choroby układu pokarmowego. Postawienie diagnozy trwa obecnie od 5 do 7 lat. Aby poprawić czas rozpoznania i dać pacjentom szansę na odpowiednie leczenie, stowarzyszenia pacjentów i eksperci przypominają o tej wciąż nieznanej chorobie.

Mammografia – nowe możliwości

Gęste utkanie gruczołu piersiowego znacznie utrudnia wykrycie zmian patologicznych, a zwłaszcza na ich bardzo wczesnym etapie. Wyjaśnia to przyczyny późnego wykrywania nowotworów i występowania nowotworów, które stwierdzono pomiędzy badaniami przesiewowymi.

Jedz zdrowo, unikniesz nowotworu

Ryzyko zachorowania na nowotwory można zmniejszyć. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia aż 1/3 nowotworów można zapobiec. Sposobem na to jest prewencja pierwotna, czyli zmiana sposobu życia na zdrowszy i aktywniejszy, zanim jeszcze pojawią się jakiekolwiek symptomy choroby.

Zapobiegnij rakowi prostaty

Każdego roku u ponad 10 tysięcy mężczyzn w Polsce wykrywa się nowotwór gruczołu krokowego. Śmiertelność wynikająca z tej choroby jest w naszym kraju bardzo wysoka i stale rośnie.

Występowanie chorób nowotworowych to w ostatnich latach zjawisko znacznie przybierające na sile. W przypadku raka prostaty, czyli jednego z najczęstszych męskich nowotworów, w ostatniej dekadzie nastąpiło niemal podwojenie liczby zachorowań. Każdego roku z powodu tylko tej choroby umiera około 4 tys. mężczyzn. To niemal połowa ze wszystkich zachorowań.

Pakiet onkologiczny przepakować!

Polskie Towarzystwo Onkologiczne (PTO) i inne towarzystwa onkologiczne opracowały w 2014 roku strategię walki z rakiem. Do tej pory nie została ona przyjęta i wprowadzona przez rząd. W styczniu 2015 r. wdrożony został tzw. pakiet onkologiczny, który miał poprawić sytuację pacjentów onkologicznych. Ostatnio wprowadzone zmiany nadal nie rozwiązują problemów, z jakimi borykają się szpitale. Pacjenci onkologiczni już zbyt długo czekają na poprawę systemu diagnostyki i leczenia. Poprawa tego systemu powinna znaleźć się wśród priorytetów nowego rządu.

Odżywianie w chorobie nowotworowej

Osoby z chorobą nowotworową bardzo często tracą na wadze. Brak łaknienia to następstwo zmian zachodzących w chorym organizmie. Należy szybko zareagować ponieważ spadek wagi niejednokrotnie nie pozwala na prawidłowe leczenie (przeprowadzenie operacji
czy zastosowanie chemio- czy radioterapii), jak również sprawia, że pacjenci częściej narażeni są na infekcje i powikłania pooperacyjne.

Zmiany w kompleksowym leczeniu raka piersi

AMAZONKI proszą Ministra Zdrowia o zmiany w nowym projekcie rozporządzenia, dotyczącego kompleksowego leczenia raka piersi.
 
Wbrew światowym i europejskim rekomendacjom nowy projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia, wprowadzający zasady kompleksowego leczenia raka piersi zabiera pacjentkom szanse na leczenie blisko domu, w  sieci wyspecjalizowanych ośrodków, tzw. Breast Units.
.

Kangurki przed obiektywem – sesja zdjęciowa dzieci ze stomią

Urocze baletnice, skaterzy i piłkarze, a jednocześnie młodzi stomicy – kolejna sesja zdjęciowa zrealizowana w ramach kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię” rozprawia się z mitem, że stomia dotyka tylko dorosłych i jest przeszkodą w realizacji marzeń.
Stomia jest nie tylko skutkiem nowotworów i chorób układu pokarmowego – odpowiadają za nią także powikłania i wady rozwojowe, które są częstą przyczyną jej wyłonienia u najmłodszych pacjentów. Ze względu na wzrost zachorowań na choroby układu pokarmowego, problem stomii dotyczy osób w coraz młodszym wieku.

Przybywa zachorowań na czerniaka

###We wszystkich grupach wiekowych w Polsce, także wśród osób młodych, przybywa zachorowań na czerniaka – alarmują eksperci. Tydzień Świadomości Czerniaka będziemy obchodzić od 25 do 29 maja.

Otyłości nie traktujemy poważnie

###Co czwarty badany nie ma świadomości, jak poważną chorobą jest otyłość, a brak motywacji uważa za największą barierę w walce z nią – wynika z badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie Gaca System.

Test z krwi pomoże wykryć raka jajnika

###Regularne testy z krwi mogą bardzo wcześnie wykryć raka jajników. Do takiego wniosku doszli brytyjscy naukowcy po wielu latach badań.

Takie testy mogą wykryć 86 proc. przypadków nowotworu, zanim chorobę zdiagnozuje się tradycyjnymi metodami – twierdzą naukowcy z uniwersytetu University College London.

To bardzo ważne odkrycie, ponieważ nowotwory jajników są często wykrywane bardzo późno, kiedy choroba jest już w zaawansowanym stadium. Objawy takiego raka, czyli ból brzucha, wzdęcia i uczucie wypełnionego żołądka, są bowiem częste w innych dolegliwościach i diagnozy bywają mylne.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH