Walka z nowotworem. Dowiedz się, jak zminimalizować ryzyko zachorowania

Do 2025 roku zachorowalność na raka wzrośnie o jedną czwartą, co stanie się główną przyczyną zgonów w Polsce. Jakie czynniki ryzyka determinują wystąpienie choroby?

Pomimo licznych debat oraz kampanii społecznych nawołujących do profilaktyki przeciwnowotworowej, wielu Polaków wciąż nie zdaje sobie sprawy, że ma realny wpływ na to, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby.

Czynniki ryzyka, czyli co?

Światowa Organizacja Zdrowia wymienia cztery kluczowe czynniki decydujące o zdrowiu. Są to styl życia, środowisko, geny oraz opieka zdrowotna. Pierwszy z nich stanowi aż 50 proc. Oznacza to, że pielęgnując zdrowe nawyki, mamy większą szansę na zminimalizowanie ryzyka zachorowania.

Palenie papierosów

Jak pokazuje raport NIK czynnikiem ryzyka, który w najwyższym stopniu zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby nowotworowej, jest palenie tytoniu. Nałóg ten przyczynia się do śmierci co piątego Polaka. Niestety konsekwencje uzależnienia dotykają nie tylko samych palaczy, ale również osoby przebywające w ich bliskim otoczeniu. Dym papierosowy, oddziałujący niemal na każdy narząd wewnętrzny, staje się przyczyną szeregu nowotworów. Szczególnie raka płuc po raka przełyku czy trzustki. Także nadużywanie alkoholu sprzyja rozwojowi komórek nowotworowych, zwłaszcza w obrębie wątroby.

Polacy są jednak coraz bardziej świadomi zagrożeń wynikających z nadużywania tych substancji. Jak pokazują wyniki tegorocznego badania Nationale-Nederlanden, ponad 60 proc. ankietowanych deklaruje, że chcąc uchronić się przed chorobą, nie spożywa alkoholu w nadmiarze oraz nie pali tytoniu.

Nadwaga

Jeszcze innym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych jest otyłość. Liczba osób borykających się z nadwagą w ciągu ostatnich 20 lat wzrosła trzykrotnie. Dane są alarmujące, jednak należy pamiętać, że na pojawienie się choroby mają wpływ niewłaściwa dieta i brak aktywności fizycznej. Są to czynniki, które można w prosty sposób kontrolować. Nieprzestrzeganie zasad prawidłowego odżywiania w dłuższej perspektywie może skutkować zachorowaniem na raka żołądka, jelita grubego czy nerek.

Elżbieta Kozik, prezes zarządu Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny:

Dane poparte licznymi analizami jednoznacznie wskazują na zależność między aktywnością fizyczną a ograniczeniem ryzyka zachorowania na wiele typów nowotworów. Nawet 30 minut treningu dziennie wpływa korzystnie na nasz organizm. Poprawia się nie tylko kondycja czy sylwetka, ale przede wszystkim zwiększa odporność organizmu na zachorowania.

Zwiększony odsetek zachorowań na nowotwory to także wynik czynników, na które człowiek ma pośredni wpływ. Mowa tu o zanieczyszczeniu powietrza. I choć w większości przypadków jest ono generowane przez spaliny samochodowe, gazy przemysłowe czy pyły z elektrowni, to niemały udział w jego powstaniu mają substancje, które wytwarzają się podczas palenia w domowych piecach grzewczych. Niestety mogą one, podobnie jak dym tytoniowy, powodować nowotwór płuc.

Profilaktyka pierwotna nowotworów

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór, musi zadziać się kilka rzeczy. Przede wszystkim warto utrwalać prawidłowe wzorce zdrowego stylu życia. Wsparciem w tym zakresie powinny być instytucje państwowe. To właśnie w ich gestii leży budowanie społecznej świadomości oraz promowanie działań profilaktycznych, w tym m.in. regularnego udziału w badaniach, które pozwalają diagnozować nowotwory. Warto pamiętać, że wykrycie nowotworu we wczesnej, zwykle bezobjawowej fazie rozwoju, daje dużą szansę na wyleczenie.

Profilaktyka finansowa

Innym działaniem, które może wesprzeć nas w sytuacji, gdy pojawi się choroba – jest profilaktyka finansowa. Watro zapoznać się z ofertą polis na wypadek zachorowania na choroby nowotworowe. Ich zakres zazwyczaj obejmuje wsparcie na etapach rozpoznania choroby i jej leczenia. Osoby, które zdecydują się rozszerzyć swoje ubezpieczenie, mogą liczyć nie tylko na wypłatę pieniędzy w przypadku zdiagnozowania choroby, ale przede wszystkim na doraźną pomoc specjalistów na kolejnych etapach leczenia. To niewątpliwie przydatna opcja, biorąc pod uwagę, że leczenie onkologiczne zwykle trwa wiele lat i wiąże się z dużym nakładem finansowym.

Joanna Walczuk, menadżer ds. produktów Nationale-Nederlanden:

Wyniki najnowszego badania Nationale-Nederlanden pokazują, że Polacy za największą korzyść polisy na wypadek nowotworu uznają wsparcie finansowe dla rodziny. Na drugim miejscu wskazują pieniądze na leczenie i powrót do zdrowia, a także dostęp do najlepszego zespołu medycznego. Niemniej ważna jest dla nich pomoc w codziennym funkcjonowaniu poprzez rehabilitację, wsparcie psychologa czy transport.

4.02 – Światowy Dzień Walki z Rakiem

O zdrowiu i zabezpieczeniu na wypadek wystąpienia choroby, warto pomyśleć szczególnie w Światowym Dniu Walki z Rakiem. Na tę okazję wiele placówek daje możliwość skorzystania z bezpłatnych badań. W przestrzeni publicznej pojawiają się stoiska edukacyjne. Tam, przy wsparciu specjalistów, każdy będzie mógł nauczyć się, jak wykonywać podstawowe badania oraz jak często kontrolować stan zdrowia.

informacja prasowa: Clear Communication Group sp. z o.o.
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH