HIV – Historie pacjentów

Opowieści siedmiorga bohaterów i bohaterek zakażonych HIV. Różni ich wiele, łączy choroba. Album „Pozytywy – Negatywy” pokazuje znaczący fragment wieloletniej historii walki z HIV/AIDS w Polsce.

Celem publikacji było pokazanie osobistej perspektywy pacjentów, by w ten sposób przywrócić chorobie ludzki wymiar. Bohaterowie i bohaterki albumu różnią się pod wieloma względami. Dzieli ich wiek, sytuacja rodzinna i zawodowa, staż pacjencki czy odwaga i bezpośredniość w mówieniu o zakażeniu. Niektórzy z nich nie decydują się pokazywać twarzy. Jednak zawsze pokazują siebie. Swoje nadzieje i oczekiwania, zmartwienia i niepokoje, plany i marzenia. Nie dają się wpisać w stereotypowe wyobrażenia o osobach zakażonych ani nie mieszczą się w języku opisu przypadków medycznych.

Zakażenie – koniec czy początek

Informacja o zakażeniu w różny sposób wpłynęła na życie bohaterów. Paradoksalnie, niejednokrotnie była impulsem do zmiany dotychczasowego stylu życia. Opowieści zgromadzone w albumie to często historie spektakularnych przemian. Wyjście z nałogu, poukładanie relacji z sobą samym i z bliskimi, rozpoczęcie działalności społecznej czy realizacji pasji. Przemian, które – co należy podkreślić – dokonywały się albo dzięki wsparciu innych, albo mimo jego braku.

HIV wciąż stygmatyzuje

Zebrane opowieści to również spory fragment wieloletniej historii medycznej i społecznej HIV/AIDS w Polsce. Jak w zwierciadle odbijają się w nich postawy społeczne względem osób zakażonych – od odrzucenia i agresji po zrozumienie i gotowość do udzielenia pomocy. Społeczna świadomość, z czym wiąże się zakażenie, nie rozwija się jednak tak szybko jak wiedza medyczna.

Postęp w leczeniu HIV

Niektórzy z bohaterów albumu leczą się od wielu lat. Pamiętają pierwsze terapie antyretrowirusowe. Wiązały się one z koniecznością zażywania wielu tabletek dziennie oraz uciążliwymi skutkami ubocznymi. Nowoczesne leczenie wymaga regularności i nie można go przerywać. Jednak praktycznie nie obniża komfortu życia. Co więcej, minimalizuje ryzyko przekazania wirusa innym. To sprawia, że osoby zakażone mogą być spokojniejsze o zdrowie bliskich.

Koalicja 1 Grudnia

Album powstał z inicjatywy Koalicji 1 Grudnia oraz firmy GILEAD Polska. Koalicję 1 Grudnia tworzy 15 organizacji pozarządowych działających na rzecz osób żyjących z HIV/AIDS na terenie całego kraju. Powstała w 2015 roku. Należą do niej: Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae”, Ogólnopolska Sieć Osób Żyjących z HIV/AIDS „Sieć Plus”, Stowarzyszenie Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z Nami”, Zjednoczenie „Pozytywni w Tęczy”, Stowarzyszenia Profilaktyki i Wsparcia w zakresie HIV/AIDS „Jeden Świat”, Stowarzyszenie Solidarni „PLUS”, Społeczny Komitet do Spraw AIDS, Fundacja Pomorski Dom Nadziei, Stowarzyszenie Wolontariuszy „Razem”, Stowarzyszenie „Da Du”, Stowarzyszenie „FAROS”, Stowarzyszenie „Pomoc Socjalna”, Fundacja Edukacji Społecznej, Stowarzyszenie Pozytywny Lublin, Stowarzyszenie Podwale Siedem.

Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH