HIV i AIDS na instagramie

Edukatorki seksualne z Grupy Ponton stworzyły graficzną kampanię edukacyjną o HIV/AIDS. Jej celem jest szerzenie rzetelnej oraz przystępnej wiedzy na temat wirusa.

Akcja odbędzie się na Instagramie Grupy – @grupaponton. Niebawem w przestrzeni publicznej zaroi się od wlepek prezentujących tematy związane z profilaktyką HIV.

Akcja potrwa do końca kwietnia. W tym czasie,

HIV – Historie pacjentów

Opowieści siedmiorga bohaterów i bohaterek zakażonych HIV. Różni ich wiele, łączy choroba. Album „Pozytywy – Negatywy” pokazuje znaczący fragment wieloletniej historii walki z HIV/AIDS w Polsce.

Celem publikacji było pokazanie osobistej perspektywy pacjentów, by w ten sposób przywrócić chorobie ludzki wymiar. Bohaterowie i bohaterki albumu różnią się pod wieloma względami. Dzieli ich wiek,

HIV i AIDS w Polsce

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny od początku epidemii zdiagnozowano 21 459 zakażonych. Na AIDS zachorowało 3457 zachorowań na AIDS. Statystycznie każdego dnia 3 osoby dowiadują się o zakażeniu HIV.

Od początku epidemii HIV i AIDS w 1985 roku do 28 lutego 2017 r. zmarło 1362 chorych. Dla porównania – w Hiszpanii,

Mobilny punkt serwisu redukcji szkód FES

Problem zakażeń HIV i HCV wśród osób przyjmujących substancje psychoaktywne drogą iniekcji (tj. robiąc sobie zastrzyk) to w Polsce temat bardzo aktualny. W dalszym ciągu mamy problem z popularyzacją idei testowania się w kierunku HIV. Choć popularność heroiny maleje, na rynku pojawiają się wciąż nowe substancje, w tym stymulanty, z których część przyjmowana bywa dożylnie (np.

Szczepienia ochronne

Szczepienia ochronne

Lista chorób zakaźnych, którym można zapobiegać poprzez szczepienia, stale się wydłuża. Część szczepień realizowana jest w ramach obowiązkowego kalendarza szczepień. Natomiast szczepienia zalecane poszerzają zakres ochrony dzieci i dorosłych.

Podstawą realizacji szczepień ochronnych w Polsce jest Program Szczepień Ochronnych (PSO). PSO na dany rok ogłasza Główny Inspektor Sanitarny w formie komunikatu w dzienniku urzędowym ministra zdrowia, w terminie do dnia 31 października poprzedniego roku. W PSO wymienione są szczepienia obowiązkowe dzieci i młodzieży według wieku (kalendarz szczepień), szczepienia obowiązkowe osób narażonych w sposób szczególny na zakażenie oraz szczepienia zalecane.

Łódź: pierwszy w Polsce bank komórek jajowych

Klinika Salve Medica tworzy w Łodzi pierwszy w kraju bank komórek jajowych. Mimo że w Polsce brakuje uregulowań prawnych dotyczących ich dawstwa, jest ono zgodne z dyrektywami Komisji Europejskiej. Właśnie na prawo unijne powołują się łódzcy lekarze.

1 grudnia: Światowy Dzień AIDS

W Polsce każdego roku wykrywa się około 800 zakażeń HIV; od początku epidemii w 1985 r. odnotowano ich blisko 15 tys.; szacuje się jednak, że co najmniej drugie tyle Polaków żyje z HIV, nie wiedząc o tym – podaje Krajowe Centrum ds. AIDS.

„Mija 30 lat walki z epidemią HIV/AIDS na świecie. W wielu krajach sytuacja jest ustabilizowana, można zaobserwować pozytywne efekty tam, gdzie jeszcze niedawno sytuacja była dramatyczna” – mówił wiceminister zdrowia Adam Fronczak na konferencji prasowej w przededniu Światowego Dnia AIDS.

Bezpieczna podróż w tropiki

Bezpieczna podróż w tropiki

Polacy coraz chętniej podróżują do egzotycznych krajów. Żeby jednak wymarzone wakacje nie zamieniły się w koszmar, warto wiedzieć, na co zaszczepić się przed wyjazdem. Z danych Warszawskiego Instytutu Turystyki wynika, że w roku 2010 prawie 7,1 mln Polaków wyjechało z kraju w celach turystycznych. Coraz częściej udajemy się do krajów tropikalnych. Jak wynika z danych Międzywydziałowego Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, u 60-70 proc. turystów powracających z wakacji występują różnego rodzaju objawy chorobowe. Około 5 proc. podróżujących wymaga konsultacji lekarskiej, a 1 proc. z nich hospitalizacji. Według badań przeprowadzonych w latach 2008-2010, spośród 210 polskich podróżników tylko 42 proc. korzystało z jakiegoś rodzaju poradnictwa medycznego przed wyjazdem. Jedynie co piąty stosował chemioprofilaktykę malarii. Można więc powiedzieć, że często na własne życzenie zapadamy na którąś z egzotycznych chorób.

Antykoncepcja nastolatków

Antykoncepcja nastolatków

Dane porażają: wśród dzieci do 15. roku życia współżycie seksualne rozpoczęło 27 proc. chłopców i 16 proc. dziewcząt. W grupie 17-18-latków inicjację ma już za sobą 40 proc. chłopców i 32 proc. dziewcząt. W niektórych szkołach kwitnie nie tylko rynek
dopalaczy i narkotyków, ale też środków antykoncepcyjnych.

Jak chronić się przed HIV?

Używanie prezerwatyw, profilaktyczne podawanie leków antyretrowirusowych po ryzykownym kontakcie seksualnym i testowanie w kierunku zakażenia HIV – te trzy zasady powinien znać każdy. Zwłaszcza teraz, gdy zaczynają się wakacje

Konkurs Pozytywnie Otwarci

Zakażenia HIV najczęściej wykrywa się dziś w Polsce u osób utrzymujących ryzykowne kontakty seksualne. Wbrew obiegowym opiniom, mogą to być zarówno mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami, jak i osoby heteroseksualne. Przy czym o ile MSM są zwykle świadomi ryzyka i częściej się badają, o tyle liczba osób heteroseksualnych, które wiedzą o tym, że są zakażone, jest wciąż alarmująco niska. Nieświadomie przekazują one wirusa innym lub umierają z powodu AIDS.

Edukacja seksualna - "Ponton"

Edukacja seksualna – “Ponton”

Ponton to grupa wolontariuszy, którzy zajmują się edukacją seksualną. Działamy przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Doradzamy w sprawach dojrzewania, antykoncepcji, zdrowia. Prowadzimy poradnictwo e-mailowe, telefoniczne, zajęcia w szkołach, a także organizujemy happeningi.

Choroby Czarnego Lądu

Choroby Czarnego Lądu

Przeciętny Amerykanin czy Europejczyk wysiadający z klimatyzowanej kabiny samolotu, którym przybył do afrykańskiego kraju, nie może oprzeć się wrażeniu, że znalazł się w świecie opuszczonym przez Boga…

Receptory chemokinowe

**Nadzieję na skuteczną walkę z wirusem HIV naukowcy upatrują w badaniach genetycznych.**

Część populacji ma mutacje w genach kodujących receptory chemokinowe, które nie pozwalają na przyłączenie do nich wirusa. Naukowcy pracują nad stworzeniem takiego systemu, który ma całkowicie zablokować produkcję receptorów chemokinowych. W tym celu wprowadza się do prekursorowych komórek krwiotwórczych geny, które kodują specjalny rodzaj kwasów nukleinowych, zwanych shRNA. Wstępne wyniki tych badań są bardzo obiecujące. (aw)

Ważny test

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne apeluje, by każdy ginekolog miał obowiązek zaproponować ciężarnej kobiecie testy na obecność wirusa HIV. Badanie, a później leczenie mogłoby uchronić przed zakażeniem ich dzieci.

Jak donosi “Dziennik” PTG chce, by brak poinformowania pacjentki o możliwości przeprowadzenia testu uznawany był za błąd w sztuce lekarskiej.

HIV atakuje

Tak wielu zakażonych wirusem HIV osób nie odnotowano od co najmniej trzech lat. I nie jest to kompletna lista – alarmuje “Życie Warszawy”.

W styczniu w całym kraju wirusa HIV odkryto u 94 osób. Na Mazowszu najwięcej, padł rekord – 26 nowych zakażeń. Nie było dotąd aż tak wielu zgłoszeń – dwa przypadki w grudniu 2006 roku, w listopadzie trzy, wcześniej cztery, góra sześć. Według comiesięcznych raportów Państwowego Zakładu Higieny, tak dużej liczby nowych zakażonych nie odnotowano od ostatnich trzech lat!

HIV rutynowo

Należy wprowadzić rutynowe badania na obecność wirusa HIV dla kobiet w ciąży – zaproponowała w rozmowie z “Życiem Warszawy” rzecznik praw dziecka Ewa Sowińska z LPR. To reakcja rzecznika na przypadek Simona Mola – Kameruńczyka, który zaraził około 20 Polek wirusem wywołującym AIDS, dodaje dziennik.

Kiedy kobieta przychodzi na badania ciążowe, powinna być badana na HIV, podobnie jak przeprowadza się jej badania poziomu hormonalnego i badania pępowiny. Wymagałoby to zmian w uregulowaniach, ale wydaje się, że właśnie przychodzi w Polsce na to czas.

Wyczuć HIV

Nowy, wysokoczuły test na obecność wirusa HIV, pozwala także zidentyfikować jego szczep, a co za tym idzie, przewidzieć, jakie leki będą skuteczne – informuje pismo “Nature Methods”.

Test oparty na fluorescencyjnych znacznikach opracowali naukowcy z Duke University Medical Center. Jest tysiąc razy czulszy niż obecnie używane metody, wykrywa na podstawie oznaczania genu proteazy poszczególne mutacje wirusa HIV i może pomóc naukowcom w zrozumieniu, w jaki sposób wirus zdobywa odporność na leki. Dzięki temu powinno być możliwe opracowanie skuteczniejszych niż dotąd terapii.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH