HIV rutynowo

Należy wprowadzić rutynowe badania na obecność wirusa HIV dla kobiet w ciąży – zaproponowała w rozmowie z “Życiem Warszawy” rzecznik praw dziecka Ewa Sowińska z LPR. To reakcja rzecznika na przypadek Simona Mola – Kameruńczyka, który zaraził około 20 Polek wirusem wywołującym AIDS, dodaje dziennik. Kiedy kobieta przychodzi na badania ciążowe, powinna być badana na HIV, podobnie jak przeprowadza się jej badania poziomu hormonalnego i badania pępowiny. Wymagałoby to zmian w uregulowaniach, ale wydaje się, że właśnie przychodzi w Polsce na to czas. Rutynowe badania pozwoliłyby wykrywać HIV na wczesnym etapie – tłumaczy “ŻW” Wiesława Lipińska, rzecznik biura RPD.

Pomysł Sowińskiej wywołuje kontrowersje. “Dziś badania HIV wykonujemy w bardzo dyskretny sposób. Jeżeli wprowadzimy testy standardowe, to wyniki będą krążyły wszędzie – mówi “Życiu Warszawy” wiceminister zdrowia Bolesław Piecha. Tymczasem postulat pani rzecznik praw dziecka spotkał się z uznaniem szefowej Sejmowej Komisji Zdrowia Ewy Kopacz z PO, z zawodu lekarza.

“Jeżeli tylko znalazłyby się na takie badania środki w budżecie, bo przecież pacjentki nie powinny za nie płacić, to byłoby to jak najbardziej zasadne” – stwierdziła Ewa Kopacz.”ŻW” odnotowuje, że do około 70 procent zakażeń od matki dochodzi w trakcie porodu.

4.8/5 - (338 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH