Nos do kłopotów

Do naszych nosów dziennie docierają setki tysięcy zapachów, żeby zapamiętać jeden z nich, podobny do wielu innych, musi się zdarzyć coś nieprzyjemnego.

Jak informuje “Science”, naukowcy z USA wykazali, że jedno negatywne doświadczenie połączone z zapachem bardzo szybko uczy nas zapamiętać i rozróżnić ten zapach od innych podobnych.

Podczas badań, naukowcy prezentowali uczestnikom zestawy dwóch zapachów, które były niemalże identyczne i praktycznie niemożliwe do rozróżnienia. Następnie podczas prezentacji jednego z nich uczestnikom aplikowano łagodny wstrząs elektryczny.

Po otrzymaniu takiego negatywnego bodźca, osoby biorące udział w doświadczeniu nauczyły się odróżniać obydwa podobne zapachy. Zdaniem autorów pracy taki wynik dowodzi, że ludzki zmysł powonienia jest w stanie przystosować się i uczyć na podstawie doświadczeń emocjonalnych.

Zapachy, które były na początku niemożliwe do rozpoznania, stały się bardzo łatwe do odróżnienia po skojarzeniu jednego z nich z przykrym doświadczeniem.

Badacze odkryli też, że podczas zapamiętywania informacji o zapachu dochodzi do zmian w rejonie mózgu odpowiedzialnym za powonienie dzięki czemu rośnie wrażliwość na te zapachy, które mają dla nas duże znaczenie.

4.7/5 - (255 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH