Do naszych nosów dziennie docierają setki tysięcy zapachów, żeby zapamiętać jeden z nich, podobny do wielu innych, musi się zdarzyć coś nieprzyjemnego.
Jak informuje “Science”, naukowcy z USA wykazali, że jedno negatywne doświadczenie połączone z zapachem bardzo szybko uczy nas zapamiętać i rozróżnić ten zapach od innych podobnych.
Podczas badań, naukowcy prezentowali uczestnikom zestawy dwóch zapachów, które były niemalże identyczne i praktycznie niemożliwe do rozróżnienia. Następnie podczas prezentacji jednego z nich uczestnikom aplikowano łagodny wstrząs elektryczny.
Po otrzymaniu takiego negatywnego bodźca, osoby biorące udział w doświadczeniu nauczyły się odróżniać obydwa podobne zapachy. Zdaniem autorów pracy taki wynik dowodzi, że ludzki zmysł powonienia jest w stanie przystosować się i uczyć na podstawie doświadczeń emocjonalnych.
Zapachy, które były na początku niemożliwe do rozpoznania, stały się bardzo łatwe do odróżnienia po skojarzeniu jednego z nich z przykrym doświadczeniem.
Badacze odkryli też, że podczas zapamiętywania informacji o zapachu dochodzi do zmian w rejonie mózgu odpowiedzialnym za powonienie dzięki czemu rośnie wrażliwość na te zapachy, które mają dla nas duże znaczenie.