Rusza pierwsze w Polsce badanie jakości życia chorych z chłoniakiem skórnym!

Chłoniak skórny T-komórkowy (CTCL) to rzadki i trudny w rozpoznaniu nowotwór złośliwy układu chłonnego. Jak wygląda życie z tą chorobą?

Choroba jest wywołana niekontrolowanym wzrostem limfocytów T umiejscowionych w układzie limfatycznym skóry. Pacjentów z chłoniakiem skórnym T-komórkowym jest niewielu. Rzadko słyszy się o chorobie i sytuacji życiowej tej grupy chorych. Zmienić to ma badanie dotyczące jakości życia polskich chorych z CTCL.

jak dbać o skórę

Jak dbać o skórę? Czy potrzebujesz jeszcze jednego kremu?

Czy potrzebujesz kolejnego kremu? Jak dbać o skórę? Jak dobrać odpowiednie dla siebie kosmetyki?

Większość kobiet ma tendencję do powiększania zasobności swoich kosmetyczek. Uwielbiają testować nowinki czy poszukiwać coraz to nowych specyfików, które poprawią stan cery i zatuszują niedoskonałości. Chętnie sięgają po kremy, maseczki, podkłady, pudry, toniki, pomadki, balsamy i wiele innych. Często kupujemy kosmetyki nieświadomie,

jak dbać o cerę

Jak dbać o cerę w mieście?

Życie w dużym mieście niestety nie sprzyja kondycji naszej cery. Czy wiesz dlaczego się tak dzieje? Duże miasta z reguły wiążą się z większymi możliwościami. Jest to jednak okupione ogromnymi zagrożeniami dla zdrowia. Stres, ciągły pęd i pośpiech, klimatyzacja oraz zanieczyszczone powietrze mają negatywny wpływ na nasz organizm, a co za tym idzie, także na wygląd naszej skóry.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci - jaki sport wybrać?

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – jaki sport wybrać?

Atopowe zapalenie skóry u dzieci (AZS) może negatywnie wpływać na ich funkcjonowanie w społeczeństwie. Np. może ograniczyć dziecku uprawianie ulubionych sportów. Dzieje się tak dlatego, że intensywne treningi czy chlorowana woda w basenie bardzo często nasila  zmiany na skórze. Jaką aktywność sportową wybrać dla dziecka i jakich zasad przestrzegać, kiedy nasza pociecha ma skórę skłonną do atopii?

Wyprysk na rękach i nogach

Wyprysk – co robić kiedy pojawi się na skórze?

Bardzo sucha i wrażliwa skóra może być jedną z wskazówek, że mamy problem o podłożu alergicznym. Przy kontakcie z silnym alergenem, zmiany mogą się nasilić i może pojawi się wyprysk. Co warto o nim wiedzieć i w jaki sposób się go pozbyć?

Grzybica stóp - jak ją pokonać?

Grzybica stóp – cierpi na nią prawie połowa Polaków!

Polska jest w niechlubnej czołówce, jeśli chodzi o występowanie grzybicy. Wg statystyk, ma ją już co piąty z nas. Powodem tego jest bagatelizowanie pierwszych objawów. Ważne, żeby wykryć grzybicę stóp jak najszybciej i zminimalizować szkody. Jakie są metody walki z grzybicą?

Łupież

Łupież

Łupież to dolegliwość polegająca na drobnopłatowym złuszczaniu w obrębie owłosionej skóry głowy. Badania dowodzą, że choroba ta występuje aż u połowy populacji.

W ogólnym pojęciu łupież powstaje w wyniku chorób skóry owłosionej, a choroby te prowadzącą do intensywnego złuszczania na powierzchni skóry głowy. Wyróżnia się kilka podtypów łupieżu, m.in. suchy, tłusty, łojotokowy, azbestowy, powstający w wyniku grzybicy skóry owłosionej czy łuszczycy. Z uwagi na różne podłoże patogenetyczne i odrębności kliniczne, każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia i leczenia.

Przyczyny

Wypadanie włosów

Wypadanie włosów

Pacjenci, którzy zauważają u siebie niepokojące zjawisko wypadania włosów szukają fachowej porady w apteki. Obecnie dostępny jest szeroki wachlarz produktów hamujących proces łysienia. Warto wiedzieć, co polecać pacjentom i w jakich przypadkach.

Wszy

Wszy

Wszy są postrzegane jako problem nie tylko zdrowotny, ale też społeczny, świadczący o braku higieny. Tymczasem wszawica jest chorobą pasożytniczą, która może dotknąć każdego. Nie powinna więc być powodem wstydu, a tym bardziej być ukrywana.

Kurzajki

Brodawki wirusowe, zwane potocznie kurzajkami, występują średnio u 7-10 proc. populacji. Są one spowodowane przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV, Human Papilloma Virus).

Zimowa pielęgnacja skóry

Zimowy czas to dla naszej skóry nie lada wyzwanie. Niekorzystnie działają na nią nie tylko zewnętrzne warunki atmosferyczne (mroźne powietrze, wiatr, niskie temperatury), ale też suche, ciepłe powietrze w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach o bardzo niskiej wilgotności. Te skrajne, zmienne czynniki wpływają na stan i kondycję skóry twarzy i ciała, która wymaga w tym czasie szczególnie starannej i odpowiedniej pielęgnacji.

Polscy dermatolodzy zwyciężyli w prestiżowym konkursie

Polscy dermatolodzy zwyciężyli w prestiżowym konkursie World Dermoscopy Championship, Vienna 2015. Lekarze z naszego kraju, pod kierownictwem dr med. Grażyny Kamińskiej-Winciorek, pokonali 30 drużyn z całego świata i wzbudzili uznanie jury odgadując 20 rozpoznań zmian skórnych w spektakularnym tempie.

Podczas tegorocznego Czwartego Światowego Kongresu Dermoskopii, który odbył się w Wiedniu w dniach 16-18 kwietnia, kilkadziesiąt drużyn specjalistów z całego świata podjęło rywalizację w najbardziej prestiżowym konkursie z dziedziny dermoskopii – Dermoscopy World Championship.

Czerwone wino pomaga w trądziku

Czerwone wino pomaga w walce z trądzikiem, wspomagając efekty jego terapii – twierdzą naukowcy z University of California w Los Angeles.

Siłą czerwonego wina jest duża zawartość przeciwutleniaczy, w tym resweratrolu. Składnik ten znajduje się również w jagodach, winogronach. Ma udowodnione działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz hamuje powstawanie zmian trądzikowych. Spożywanie go w połączeniu ze stosowaniem kosmetyków z nadtlenkiem benzoilu daje dobre efekty leczenia wyprysków na skórze.

Łuszczyca – charakterystyka i metody terapii

Wzrasta wykrywalność łuszczycy

W Polsce wzrasta wykrywalność łuszczycy – uważają dermatolodzy, którzy brali udział w konferencji dotyczącej leczenia tej choroby, która odbyła się w Olsztynie. Coraz więcej ludzi chce wyglądać dobrze i idzie do lekarza, by pozbyć się defektów skóry – tłumaczy dr Aneta Szczerkowska-Dobosz z Akademii Medycznej w Gdańsku.

Z doświadczenia lekarzy praktyków wynika, że ok. 80-90 proc. chorujących i leczących tę chorobę doświadcza jej łagodnego przebiegu, pozwalającego na w miarę normalne funkcjonowanie.

Zwróć uwagę na czerniaka!

Polacy są bardziej narażeni na zachorowanie na czerniaka, niż mieszkańcy Europy południowej. Aż 65% z nas powinna unikać słońca.

Wczoraj, 12 maja, rozpoczął się Tydzień Świadomości Czerniaka. To idealny moment, aby wrócić myślami do tej choroby, uświadomić sobie ryzyko i przypomnieć, jak się przed nim chronić. Tym bardziej, że lato pełne słońca już do nas biegnie.

Dermokosmetyki – upiększają i leczą

Dermokosmetyki w znacznym stopniu pomagają pacjentom z niedoskonałościami skóry i poprawiają komfort ich życia. Znajdują się one na pograniczu dwóch odmiennych grup – kosmetyków i leków, łącząc w sobie ich korzystne właściwości.

Obecne na rynku dermokosmetyki skierowane są do osób cierpiących na specyficzne schorzenia, takie jak: atopowe zapalenie skóry, egzema, łuszczyca, trądzik pospolity czy różowaty. Pomagają w pielęgnacji skóry kobiet w ciąży, dzieci, zapewniają fotoprotekcję, ale także służą pacjentom po radioterapii czy leczeniu sterydami.

Jak zredukować blizny?

Rozległe lub bardzo odróżniające się od reszty tkanek blizny mogą być przyczyną braku samoakceptacji u osób je posiadających. Dlatego, nawet jeśli nie można usunąć blizny, warto podjąć działania, aby stała się ona mniej widoczna.

Po każdym urazie związanym z przerwaniem ciągłości tkanek pozostaje nam ślad w postaci blizny. Znika ona po pewnym czasie albo zostaje widoczna do końca życia. Jest to ślad pozostający po naturalnym procesie gojenia rany.

40-60 proc. ludzi po czterdziestce zaatakowanych przez nużeńce

Od 40 do 60 proc. osób po 40. roku życia jest zaatakowanych przez nużeńce – niewielkie pajęczaki z rzędu roztoczy. Mogą one wywołać u ludzi chorobę skóry zwaną demodekozą (nużycą). Świadomość problemu wśród lekarzy i w społeczeństwie jest jednak mała.

Choć inwazja *nużeńca* nie daje czasem żadnych lub skąpe objawy, to potencjalnie demodekoza może być uciążliwa i groźna – przestrzega parazytolog prof. Krzysztof Solarz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH