Polscy dermatolodzy zwyciężyli w prestiżowym konkursie

Polscy dermatolodzy zwyciężyli w prestiżowym konkursie World Dermoscopy Championship, Vienna 2015. Lekarze z naszego kraju, pod kierownictwem dr med. Grażyny Kamińskiej-Winciorek, pokonali 30 drużyn z całego świata i wzbudzili uznanie jury odgadując 20 rozpoznań zmian skórnych w spektakularnym tempie.

Podczas tegorocznego Czwartego Światowego Kongresu Dermoskopii, który odbył się w Wiedniu w dniach 16-18 kwietnia, kilkadziesiąt drużyn specjalistów z całego świata podjęło rywalizację w najbardziej prestiżowym konkursie z dziedziny dermoskopii – Dermoscopy World Championship.

-Jesteśmy niezwykle dumni ze zwycięstwa. Pokonaliśmy 30 drużyn wybitnych dermatologów z całego świata rozpoznając kilkanaście zmian skórnych już po odkryciu pierwszego, spośród 9 elementów układanki. Mamy ogromną nadzieję, że zarówno czas jak i skuteczność rozpoznania nowotworów skóry będą się w Polsce zmieniać na korzyść pacjenta – mówiła dr med. Grażyna Kamińska-Winciorek, “kapitan” zwycięskiego zespołu dermatologów.

Podczas konkurencji, zespołom prezentowane były zmiany dermoskopowe przedstawione w formie puzzli. Na każdy obraz zmiany na skórze składało się 9 elementów układanki. Stopniowo odkrywane, jedno po drugim, z częstotliwością sekundy, oczekiwały na jak najszybsze rozpoznanie zanim obraz zmiany będzie kompletny.

Polska drużyna pod przewodnictwem dr med. Grażyny Kamińskiej-Winciorek wystąpiła w składzie: dr med. Monika Słowińska, dr hab. med. Elżbieta Kowalska-Olędzka i lek. Paweł Piłat. Dermatolodzy nie mieli sobie równych i jako pierwsi zdobyli wymaganą liczbę punktów, odgadując większość rozpoznań już po sekundzie.

-Zwycięstwo polskich dermatologów dowodzi, że mamy w kraju najlepszych specjalistów. Z roku na rok notujemy wzrost liczby zachorowań na czerniaka i inne nowotwory skóry, a wczesne rozpoznanie choroby to nawet 90 proc. szans na całkowite wyleczenie. Skuteczna i szybka diagnoza jest więc kluczowa dla powodzenia dalszego leczenia – podsumował prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w warszawskim Centrum Onkologii-Instytucie.

(Źródło: akademiaczerniaka.pl)

4.5/5 - (21 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH