Jak przetrwać okres pylenia?

Kończy się sezon pylenia brzozy, grabu i jesionu. W szczytowym okresie pylenia są dęby (obecnie szypułkowe). W pogodne dni w prawie całym kraju przewidywane jest wysokie i bardzo wysokie stężenie ich pyłku.

Pylenie rozpoczynają świerki. Nie stanowią one jednak zagrożenia dla alergików.

Pojawią się też pierwsze, pojedyncze ziarna pyłku traw. W pierwszych dniach maja stężenie pyłku traw będzie bardzo niskie i nawet u osób silnie uczulonych na ich alergeny nie powinny występować objawy chorobowe.

Alergia na pyłki najczęściej objawia się w postaci napadów kichania, swędzenia oczu, wodnistego kataru, chrypki, suchego kaszlu oraz uczucia wiercenia w nosie. Może się pojawiać nawet lekki stan podgorączkowy.

Aby zniwelować objawy alergiczne towarzyszące pyleniu roślin, należy przede wszystkim dążyć do ograniczenia kontaktu z pyłkami. W okresie największego pylenia zaleca się spędzanie czasu na świeżym powietrzu tylko rano po rosie albo deszczu. Po powrocie z miejsc, gdzie występuje największe pylenie, ważne jest opłukanie skóry, a także zmiana odzieży, w celu pozbycia się osiadających pyłków. Aby chronić oczy przed podrażnieniami, warto nosić okulary przeciwsłoneczne.

Jeśli jednak alergia utrudnia codzienne funkcjonowanie, należy zasięgnąć porady alergologa i zdecydować się na odczulanie.

(Źródło: alergen.info.pl, jaalergik.pl)

4.9/5 - (350 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH