uraz kręgosłupa szyjnego

Uraz kręgosłupa szyjnego po wypadku komunikacyjnym

Podczas każdego wypadku, w którym dochodzi do silnego uderzenia lub szarpnięcia, istnieje ryzyko uszkodzenia mięśni i stawów. Jeśli przydarzą się urazy poszczególnych odcinków kręgosłupa, to może spowodować to upośledzenie funkcjonowania organizmu, w tym ból i uniemożliwienie wykonywania codziennych czynności. Wśród częstych urazów kręgosłupa jest tzw. odgięciowy uraz kręgosłupa. Dochodzi do niego często podczas stłuczki dwóch samochodów (gdy w tył naszego auta uderza inny pojazd).

Kontuzja kolana

Kontuzja kolana – jak sobie z nią poradzić?

Dzisiejsze realia nie sprzyjają dbaniu o zdrowe stawy, silne mięśnie i kręgosłup. Siedzący tryb, brak aktywności fizycznej, nadwaga – to czynniki, które narażają nas na bóle mięśni i stawów każdego dnia. W konsekwencji często dochodzi m.in. do kontuzji kolan, które są istotnym elementem naszego ciała. Jak radzić sobie w sytuacji, gdy dopadnie nas kontuzja kolana?

Endoproteza stawu biodrowego

Endoproteza stawu biodrowego – rehabilitacja po operacji

Wszczepienie endoprotezy – to inaczej wstawienie jednego lub więcej sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu. Najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra lub złamania szyjki kości udowej. Endoproteza stawu biodrowego może pomóc w zwalczeniu dolegliwości bólowych i ograniczonej ruchomości. Jak się przygotować do takiego zabiegu? 

Rehabilitacja lecznicza: opracowaliśmy, a nie korzystamy

Mimo że to Polacy stworzyli nowoczesny model rehabilitacji, to paradoksalnie pacjenci w naszym kraju z niego nie korzystają – wynika ze wstępnych ustaleń Najwyższej Izby Kontroli (NIK).

Opracowany w Polsce, zatwierdzony przez WHO i przyjęty na całym świecie model nowoczesnej rehabilitacji leczniczej opiera się na czerech elementach. Rehabilitacja powinna być stosowana powszechnie, prowadzona w sposób ciągły i kompleksowy, a przede wszystkim zapoczątkowana możliwie szybko.

Mniej dźwigaj

Ok. 25 proc. pracowników w krajach Unii Europejskiej skarży się na bóle kręgosłupa, a 23 proc. – na bóle mięśni – poinformowano na konferencji otwierającej polską edycję europejskiej kampanii “Mniej Dźwigaj”.

Dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy-Państwowego Instytutu Badawczego (pełniącego rolę Krajowego Punktu Centralnego Agencji) Danuta Koradecka podkreśliła, że dolegliwości mięśniowo-szkieletowe stały się trzecią co do częstości przyczyną nieobecności w pracy z powodu choroby, tuż po chorobach układu krążenia oraz chorobach psychicznych.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH