uraz kręgosłupa szyjnego

Uraz kręgosłupa szyjnego po wypadku komunikacyjnym

Podczas każdego wypadku, w którym dochodzi do silnego uderzenia lub szarpnięcia, istnieje ryzyko uszkodzenia mięśni i stawów. Jeśli przydarzą się urazy poszczególnych odcinków kręgosłupa, to może spowodować to upośledzenie funkcjonowania organizmu, w tym ból i uniemożliwienie wykonywania codziennych czynności. Wśród częstych urazów kręgosłupa jest tzw. odgięciowy uraz kręgosłupa. Dochodzi do niego często podczas stłuczki dwóch samochodów (gdy w tył naszego auta uderza inny pojazd). Na czym polega ta kontuzja i jak sobie z nią poradzić? 

Whiplash injury – na czym polega ten uraz kręgosłupa szyjnego?

W odcinku szyjnym kręgosłupa przebiega rdzeń kręgowy, który jest łącznikiem między mózgiem a resztą ciała. Wszelkie urazy tego obszaru (tzw. „whiplash”) mogą więc doprowadzać do zaburzeń w przekazie sygnałów nerwowych w naszym organizmie. Odcinek ten jest bardzo podatny na kontuzje, m.in. odniesione wskutek wypadków samochodowych, poślizgnięć czy upadków.

Whiplash powstaje poprzez gwałtowne zgięcie głowy do przodu, a następnie szarpnięcie do tyłu. To działanie, które zdarza się zazwyczaj podczas kolizji samochodowej – uderzenia w tył pojazdu. Ciało porusza się w stronę fotela, a głowa przesuwa się bardzo szybko do przodu, by po chwili raptownie odchylić się tyłu (to skutek “pociągnięcia” głowy przez ruch ciała).

Tego typu gwałtowne odgięcie głowy niesie właśnie ryzyko uszkodzenia kręgów szyjnych. Uraz kręgosłupa szyjnego może objąć ścięgna, mięśnie, dyski międzykręgowe, rdzeń kręgowy i nerwy w okolicy szyi. Ponadto może dojść do podwichnięcia kręgów, uszkodzenia więzadeł w tej okolicy, a także do różnego rodzaju złamań w obrębie kręgów.

Jednak whiplash to nie tylko domena wypadków samochodów. Uraz ten może pojawić się także podczas uprawiania sportów, takich jak: windsurfing, narty wodne, jazda konna, sporty walki oraz każde aktywności, które narażają nas na gwałtowne zmiany pozycji głowy względem tułowia.

Powikłania urazu kręgosłupa szyjnego

Odgięciowy uraz kręgosłupa szyjnego może powodować uszkodzenia w strukturze komórek, oraz zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego (w szczególności czuciowego i ruchowego). Konsekwencją tego może być wiele objawów, takich jak: zawroty głowy, oczopląs, problemy z równowagą, zmienne odczuwanie bólu. Oprócz wyżej wymienionych, najczęściej spotyka się: ból szyi, zawroty głowy, bóle ramion, pleców czy barków, a także światłowstręt, zmęczenie, zaburzenia pamięci, wzroku lub słuchu będących skutkiem fizycznego urazu lub przeżytego stresu urazowego

Jeśli zdarzyła nam się stłuczka, ale nie odczuwamy żadnych objawów, to warto skonsultować się z fizjoterapeutą. Zdarza się, że skutki pojawiają się nawet po kilku- kilkunastu dniach od wypadku.

uraz-odcinka-szyjnego-kregoslupa
zdj. prasowe

Leczenie urazu kręgosłupa szyjnego

Oczywiście wstępem jest bardzo dokładna diagnostyka stopnia uszkodzenia struktur tkankowych szyi, a zwłaszcza badanie układu nerwowego (tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny odc. szyjnego i inne badania zlecone przez chirurga urazowego lub neurologa). Wstępnie leczenie wiąże się często z podawaniem środków przeciwbólowych i rozluźniających mięśnie oraz z unieruchomieniem odcinka szyjnego specjalnym kołnierzem ortopedycznym. Po ustąpieniu ostrych dolegliwości można przystąpić do rehabilitacji. Obejmuje ona zarówno stosowanie zabiegów fizykalnych, jak i stopniowe wdrażanie ćwiczeń uszkodzonego odcinka oraz całej obręczy barkowej – komentuje Anna  Żelechowska, neurolog, specjalista rehabilitacji medycznej.

Leczenie fizjoterapeutyczne powinno skupić się na wzmacnianiu i rozciąganiu mięśni szyi. Specjaliści zalecają ćwiczenia funkcjonalne, dążące do poprawienia sprawności ruchowej, jak i reedukacji mięśni– mające na celu nauczenie prawidłowego skurczu.

Zazwyczaj podjęta rehabilitacja pozwala pacjentowi na powrót do pełni zdrowia. Warto jednak pamiętać, że to czasochłonny proces. Jeśli chcemy, by przyniósł odpowiednie rezultaty, musi potrwać co najmniej kilka tygodni.

Alternatywą do długiej rehabilitacji ruchowej jest innowacyjna terapia leczenia za pomocą rezonansu magnetycznego w systemie MBST.  Terapia ta powoduje regenerację mikrourazów kości, stawów i mięśni oraz redukcję bólu. Działanie rezonansu wpływa na zaburzone funkcje komórek lub grup komórek. Jest ono oparte na procesach metabolicznych i biofizycznych.

W tym celu w urządzeniu do terapii MBST wytwarzane jest pole elektromagnetyczne, działające na okolicę poddawaną leczeniu. Doprowadzana energia oddawana jest do otaczającej tkanki. Pole to oddziałuje na atomy wodoru, z których zbudowane są komórki. W efekcie dochodzi do aktywacji procesów metabolicznych w organizmie, które wyzwalają regenerację tkanek.

Co ciekawe, terapia MBST pomocna jest także w leczeniu wielu innych dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego, np. zerwań mięśni czy trudnych złamań, które bywają konsekwencją wypadków lub niefortunnych kontuzji.

Terapia rezonansem magnetycznym MBST®

Terapia rezonansem magnetycznym w systemie MBST® została opracowana przez lekarzy, fizyków, biologów i inżynierów. System terapii MBST® wykorzystuje technologię rezonansu magnetycznego w celu pobudzania procesów regeneracyjnych i uśmierzania bólu. Służy do regeneratywnej stymulacji komórek, czyli odbudowy tkanek utraconych czy uszkodzonych, odbudowy kości i chrząstek.

Zaawansowany system terapii rezonansem magnetycznym MBST® umożliwia skuteczne i niemające efektów ubocznych zabiegi w zakresie chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Dzięki temu możliwe jest efektywne leczenie m.in. przyczyn zwyrodnieniowych chorób stawów, urazów sportowych i powypadkowych, a także schorzeń kości i stawów (takich jak artroza czy osteoporoza). Ich celem jest utrzymanie zdrowia i jakości życia w zaawansowanym wieku.

Terapia za pomocą rezonansu jądrowego MBST® jest z sukcesem stosowana od 1998 r. przez lekarzy i terapeutów. Ponad 250 000 poddanych leczeniu pacjentów potwierdza skuteczność systemu terapeutycznego MBST®.


Źródło: informacja prasowa / mbst-terapia.pl 

4.5/5 - (12 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH