Marek Włodarczyk – ambasador akcji SERVIER DLA SERCA
Rozmowa z Markiem Włodarczykiem, ambasadorem XVI edycji ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej SERVIER DLA SERCA.
Czy w kwestii zdrowia Marek Włodarczyk zawsze trzyma rękę na pulsie?
Staram się. Dbam o zdrową dietę, regularnie ćwiczę – oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Chociaż nie przepadam za gotowaniem, zdecydowanie wolę aktywność fizyczną. Uprawiam wiele sportów, bo po prostu sprawia mi to przyjemność.
Katarzyna Urbańska: Edukujemy i zachęcamy do profilaktyki
– Podstawowym celem naszej kampanii jest edukacja w zakresie czynników ryzyka chorób układu krążenia oraz wynikających z nich zagrożeń, a także podkreślanie roli i promowanie badań profilaktycznych – mówi Katarzyna Urbańska, dyrektor ds. komunikacji i spraw zewnętrznych w Servier Polska.
SERVIER DLA SERCA – Nagroda Zaufania Złoty OTIS 2023 za 20 lat kampanii społecznej (2003–2023)
To raczej rzadkość,
Mamo, tato, dbajmy o serce! Ogólnopolska kampania profilaktyczno-edukacyjna
Mamo, tato, dbajmy o serce! – tym hasłem podczas ogólnopolskiej akcji profilaktyczno-edukacyjnej SERVIER DLA SERCA organizatorzy zachęcają do wspólnego zatroszczenia się o serce.
Program edukacyjny Mamo, tato, dbajmy o serce! dotyczący profilaktyki chorób układu krążenia – skierowany do dzieci szkół podstawowych – jest prowadzony w ramach ogólnopolskiej kampanii SERVIER DLA SERCA.
Udar doktor Marii
Lekarze zrobili wszystko, by uratować jej życie.
Po osiemdziesiątce, życie wyznaczają pogrzeby rówieśników, tak myślała doktor Maria wieczorem, po letnim, ciężkim dniu.
Zaczęła go w pracy, mimo osiemdziesięciu dwóch lat, nadal orzekała w ZUS na Senatorskiej i miała dzięki temu ogromną motywację, by wstawać wcześniej, starannie się ubierać i przez pięć dni w tygodniu spieszyć się na tramwaj,
Polska Orkiestra Lekarzy z koncertem w Filharmonii w Szczecinie
W najbliższą niedzielę, 22 października, Polska Orkiestra Lekarzy zagra na estradzie Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie. Zespołowi złożonemu z ponad 50 lekarzy i przedstawicieli zawodów medycznych z całej Polski będą towarzyszyć Chór Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i Chór Izby Lekarskiej REMEDIUM, a całością zadyryguje Paweł Kapuła. Dochód ze sprzedaży biletów wesprze Zachodniopomorskie Centrum Onkologii i zostanie przeznaczony na zakup sondy do aparatu USG o bardzo wysokiej rozdzielczości,
Mindgram ze wsparciem psychologicznym w obliczu wojny w Ukrainie
W reakcji na wojnę w Ukrainie, Mindgram organizuje serię bezpłatnych spotkań z ekspertami z zakresu psychologii, które rozpoczną się 25 lutego. Wyjaśnią oni m.in. jak rozmawiać z dziećmi o wojnie oraz jak poradzić sobie ze stresem wynikającym z aktualnej sytuacji politycznej w Europie. Mindgram uruchomił także dedykowaną, publiczną infolinię, umożliwiającą uzyskanie bezpłatnego wsparcia w języku ukraińskim,
Zakrzepowa plamica małopłytkowa (TTP) – choroba nasza i naszych bliskich
Już od dziś, osoby chorujące na zakrzepową plamicę małopłytkową (TTP) mają swoją wspólną przestrzeń. Grupa Wsparcia dla chorych na TTP została stworzona przez i dla pacjentów oraz ich bliskich. Głównym celem grupy jest wymiana informacji, poszerzanie wiedzy na temat choroby, nowoczesnego leczenia, podniesienie jakości życia pacjentów z TTP, a przede wszystkim wzajemne wsparcie. Wsparcia udzieliło Stowarzyszenie Hematoonkologiczni.
Nie samą farmacją człowiek żyje
Czasem trzeba się poruszać, stąd mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa na “I Mistrzostwa Polski Farmaceutów w Siatkówce Plażowej”, które odbędą się 21.08.2021r w Warszawie na terenie Monta Beach Volley Club przy ul. Zaruskiego 12.
Organizatorem wydarzenia jest Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie przy wsparciu sponsorskim Hurtap SA, Cosmedica.pl oraz Mediq Pharm a w fachowe nagrody rzeczowe zwycięzców poszczególnych kategorii zaopatrzy 3PG właściciel portalu opieka.farm.
Jaskra nie śpi!
V edycja akcji społecznej „Polscy Okuliści Kontra Jaskra” w ramach Światowego Tygodnia Jaskry w tym roku odbędzie się w dniach 7-13 marca 2021 roku.
Czym jest Światowy Tydzień Jaskry?
To międzynarodowa inicjatywa lekarzy okulistów, której celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie wiedzy o jaskrze oraz efektywniejsze diagnozowanie choroby we wczesnych stadiach jej rozwoju.
Podolog pilnie poszukiwany
W Polsce każdego roku wykonuje się ok. 9 tys. zabiegów amputacji stopy – tzw. stopy cukrzycowej, będącej powikłaniem cukrzycy. Ta liczba nie musiałaby być tak dramatycznie wysoka, gdyby chorzy, niezależnie od dostępu do diabetologa, mieli również dostęp do chirurgów podologów, lekarzy zajmujących się leczeniem schorzeń stóp. Tylko że, póki co, takich specjalistów u nas jeszcze nie ma.
E-recepta, dodatkowe funkcjonalności w czasie pandemii.
W obliczu nasilającej się pandemii COVID-19, powodującej trudności w zapewnieniu opieki nad pacjentami niecovidowymi (szczególnie pacjentami z chorobami przewlekłymi),istnieje ogromna potrzeba rozwinięcia narzędzi z zakresu e-zdrowia, które wsparłyby pacjenta na jego ścieżce terapeutycznej.
E-recepta począwszy od stycznia 2020 roku stanowi obowiązkową, powszechną formę recepty. Jej wprowadzenie było bez wątpienia osiągnięciem, ograniczającym negatywne skutki lockdownu dla pacjentów,
Dapagliflozyna zarejestrowana w Unii Europejskiej do leczenia niewydolności serca
Dapagliflozyna jest pierwszym inhibitorem SGLT2 zatwierdzonym w UE do stosowania w niewydolności serca z obniżoną frakcją wyrzutową lewej komory serca u dorosłych pacjentów.
Dapagliflozyna została zatwierdzona w Unii Europejskiej (UE) do leczenia objawowej, przewlekłej niewydolności serca ze zmniejszoną frakcją wyrzutową (HFrEF) u osób dorosłych z cukrzycą typu 2 i bez cukrzycy (T2D).
Niewydolność serca (HF) jest zagrażającą życiu chorobą przewlekłą,
„Razem zadbajmy o piękno i zdrowie„
Różowa wstążeczka to symbol profilaktyki raka piersi, jednej z najbardziej znanych na świecie kampanii związanych ze zdrowiem. Jak ocenia jej potrzebę i skuteczność posłanka Barbara Dziuk, od wielu lat działająca na rzecz zdrowia, zresztą nie tylko kobiet?
– Ta akcja liczy sobie …30 lat. Jestem jej inicjatorką od prawie 20 lat. Dzięki tej akcji,
XVII edycja Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” – kameralnie i serdecznie
Na początku września Kapituła Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” podjęła decyzję, że tradycyjna wielka Gala zostanie zamieniona na dwa mniejsze spotkania. Laureaci zostaną uhonorowani statuetkami podczas kameralnych spotkań, zaplanowanych na 8 i 22 października 2020, w hotelu Sheraton, w Warszawie..
Na przełomie lutego i marca byliśmy w ferworze przygotowań do Gali Nagrody Zaufania „Złoty OTIS 2020”.
Prof. Krzysztof Tomasiewicz: Monitorujmy stan pacjenta, podając chlorochinę i inne leki w COVID
Po zmniejszeniu dawki chlorochiny nie obserwowaliśmy u naszych pacjentów żadnych działań niepożądanych – mówi prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych UM w Lublinie.
Jakie doświadczenie ma prowadzona przez Pana klinika, jeśli chodzi o leczenie COVID-19?
Leczyliśmy ponad 100 pacjentów objawowych z rozpoznanym zakażeniem SARS-CoV-2. Każdy z naszych pacjentów na wstępie dostawał chlorochinę oraz lopinawir z rytonawirem,
Polski lek na koronawirusa: To lek do badań klinicznych, Biomed daje technologię
To lek do klinicznych badań niekomercyjnych, pieniądze pochodzą z grantu Agencji Badań Medycznych. Lek ma być bezpieczny i skuteczny: zapewnia to sprawdzona i ugruntowana technologia wytwarzania – mówi Artur Bielawski, dyrektor ds. produkcji Wytwórni Surowic i Szczepionek BIOMED
Biomed ma dostarczyć lek do badania, jednak przez kilka tygodni produkcja nie mogła ruszyć z powodu zamieszania z osoczem.
Ruszają prace nad polskim lekiem na COVID! W ciągu kilku dni ministerstwo pokonało bariery niemożności kilku instytucji
Żyjemy w czasach, w których wyjątkowo potrzebne są autorytety, a te autorytety po kolei upadają. W medycynie nie budują ich sprzeczne rekomendacje WHO w sprawie leków w COVID-19, czy wycofania publikacji z renomowanych pism medycznych.
Oczywiście, do dezinformacji przyczyniają się w dużej mierze media, pisząc co chwila o przełomowym leku, by po kilku dniach dementować własne artykuły.
Bezpłatne badania USG dla tysiąca kobiet w Polsce, warsztaty edukacyjne: coraz szerszy zasięg kampanii BreastFit
Nawet kilka miesięcy trzeba czekać w publicznych placówkach na badanie USG. Obecna sytuacja epidemiczna dodatkowo negatywnie wpływa na czas oczekiwania na badanie, dlatego w ramach kampanii „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa” przeprowadzone zostaną badania USG piersi dla 1000 Polek, które mają utrudniony dostęp do badań.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet.
Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego – ankieta dla lekarzy
Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego (www.ptsr.org.pl) to ogólnopolska organizacja, która od 30 lat działa na rzecz osób z SM i ich bliskich. Zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o wypełnienie ankiety, która dotyczy zachorowań na COVID-19 wśród osób ze stwardnieniem rozsianym. Nasza ankieta jest częścią inicjatywyCOVID-19 & MS: Global Data Sharing Międzynarodowej Federacji Stwardnienia Rozsianego (MSIF).
Artyści dla Niepełnosprawnych
Fundacja Pomóż Innym wraz ze współorganizatorem Fundacją Polonia Union, partnerami: Fundacją Pomocna Dłoń, Fundacją Emario Arcus, Światowym Kongresem Polaków organizuje koncert charytatywny na rzecz osób niepełnosprawnych, a zatytułowany Artyści dla Niepełnosprawnych.
Koncert odbędzie się dnia 12 września 2019 r. o godzinie 18.00 w Sali Koncertowej imienia Witolda Lutosławskiego Polskiego Radia przy ul. Modzelewskiego 59 w Warszawie.
W Polsce od 7 lat nie został zrefundowany ani jeden lek przeciwcukrzycowy!
Obecnie uważa się, że w cukrzycy typu 2 kluczowe jest nie tylko profilaktyka tej choroby i leczenie skoncentrowane na unormowaniu poziomu cukru w organizmie ale przede wszystkim – zapobieganie powikłaniom tej choroby, przede wszystkim o charakterze sercowo-naczyniowym – stanowiących 80% powikłań cukrzycy.
Takie zalecenie znalazło się między innymi w świeżo opublikowanym raporcie (lipiec 2019) „Zapobieganie i leczenie powikłań sercowo-naczyniowych w cukrzycy typu 2 – perspektywa polskiego pacjenta” opublikowanym przez koalicję organizacji pacjenckich „Serce dla Cukrzycy”.
Badania przesiewowe kolejnym krokiem w walce z wirusowym zapaleniem wątroby
Szacuje się, że wirusowe zapalenia wątroby powodują rocznie śmierć blisko 1,4 mln ludzi na całym świecie. W 2016 roku Światowa Organizacja Zdrowia przyjęła globalną strategię, której celem jest eliminacja do 2030 roku WZW, jako światowego zagrożenia zdrowotnego. Aby to się udało niezbędne są skorelowane działania, tj. edukacja społeczeństw oraz szeroka diagnostyka, pozwalająca odnaleźć nieświadomie zakażonych.
Mądra i precyzyjna diagnostyka onkologiczna u dzieci to lepsze zdrowie dorosłych
Czy nowotwory dziecięce różnią się od tych, które występują u dorosłych?
W Polsce u dzieci notuje się około 1100 – 1200 nowych zachorowań na nowotwory rocznie, podczas gdy u dorosłych nowe zachorowania to ok. 160 000 przypadków każdego roku. Nowotwory występujące u dorosłych i dzieci to najczęściej inne schorzenia. U dorosłych najczęściej występują nowotwory powstałe z tkanki nabłonkowej,