Szanowni Państwo,
Ze względu na epidemię, ulegnie zmianie termin XVII Gali Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, planowanej pierwotnie na 16 kwietnia 2020.
O nowym terminie i miejscu dorocznej ceremonii, poinformujemy najszybciej jak będzie to możliwe.
Za niedogodności przepraszam, za zrozumienie dziękuję
Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody

Nastoletnia depresja

W 2017 roku w Polsce 730 młodych osób podjęło próbę samobójczą. Aż 116 z nich zakończyło się śmiercią. To statystyki, które najdotkliwiej obrazują skalę problemu, jakim jest depresja wśród osób młodych – nastolatków.

W tym wieku depresja jest tym bardziej niebezpieczna, bo często niewidoczna dla najbliższego otoczenia. Mylimy ją z buntem czy złym zachowaniem.

Echolaser zniszczy raka?

Rozmowa z prof. Wojciechem Witkiewiczem, chirurgiem, angiochirurgiem, transplantologiem, dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Ponad rok temu w wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu przeprowadzono trzy operacje echolaserem. zoperowano guzy wątroby, prostaty oraz tarczycy. Czym operacje echolaserem różnią się od wykonywanych w sposób tradycyjny?

Echolaser jest urządzeniem zarejestrowanym w Unii Europejskiej, wykorzystywanym przez szpitale w europie.

Kwas masłowy pomocny w chorobach jelit

ROZMOWA Z PROF. DR HAB. GRAŻYNĄ RYDZEWSKĄ, PREZESEM POLSKIEGO TOWARZYSTWA GASTROENTEROLOGII, KIEROWNIKIEM KLINIKI GASTROENTEROLOGII Z PODODDZIAŁEM LECZENIA NZJ, CSK MSWIA W WARSZAWIE.

Co to jest kwas masłowy i jaka jest jego rola w organizmie?

Kwas masłowy to jeden ze średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych; jest naturalnie produkowany przez bakterie występujące w jelicie grubym.

Chcemy leczyć mądrze za te same pieniądze

Z PROF. GRAŻYNĄ RYDZEWSKĄ, PREZESEM POLSKIEGO TOWARZYSTWA
GASTROENTEROLOGII, KIEROWNIKIEM KLINIKI GASTROENTEROLOGII
Z PODODDZIAŁEM LECZENIA NZJ, CSK MSWIA W WARSZAWIE,
ROZMAWIA KATARZYNA PINKOSZ.

Czy są już pierwsze doświadczenia związane z opieką koordynowaną nad pacjentami z chorobami zapalnymi jelit?

Na razie nie, ponieważ nie pojawiło się jeszcze rozporządzenie prezesa NFZ w tej sprawie.

Technologia 5G – co powinniśmy o niej wiedzieć

Rozmowa z prof. dr. hab. n. med. Aleksandrem Sieroniem, doktorem
h.c. multi, Kierownikiem Dyscypliny nauk O zdrowiu uniwersytetu
Jana Długosza W Częstochowie, Krajowym Konsultantem W Dziedzinie Angiologii

Rozwój sieci 5G staje się faktem. Budzi olbrzymie nadzieje i stwarza niewyobrażalne szanse, a jednocześnie wywołuje kontrowersje i opór społeczny. Co już wiemy o tej technologii?

Zioła w pulmonologii

Z dr. Krzysztofem Błechą, internistą, specjalistą rehabilitacji medycznej, członkiem Sekcji Fitoterapii PTL, rozmawia Katarzyną Pinkosz.

Uważa się, że zioła mogą sprawdzać się pomocniczo w infekcjach górnych dróg oddechowych. A w leczeniu infekcji dolnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie płuc, czy schorzeń przewlekłych, jak astma czy POChP?

Oczywiście, że zioła są pomocne w leczeniu tych schorzeń.

nowotwór

Rewolucja w leczeniu nowotworów

Dr hab. n med. Radosław Mądry, ginekolog onkolog, kierownik Oddziału Ginekologii Onkologicznej w Szpitalu Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej i przewodniczący grypy ds. raka jajnika.

Diagnostyka molekularna i leki związane z określonymi mutacjami genetycznymi zmieniły sytuację w całej onkologii, także w raku jajnika. Od dłuższego czasu potrafimy zidentyfikować grupę chorych,

Fiordy po arabsku

Opowieści o tutejszych wilkach morskich były inspiracją do napisania historii Sindbada Żeglarza. Starożytni Rzymianie nazwali te ziemie Arabia Felix, czyli Arabia Szczęśliwa. Do dziś Oman to ostoja spokoju i tradycji, kraj ten jednak coraz szerzej otwiera się na turystów.

Niewiele mniejszy od Polski, choć zamieszkały jedynie przez około 5 milionów mieszkańców Oman leży na południowo-wschodnich krańcach Półwyspu Arabskiego.

smog

Jak trują nas spaliny samochodowe

Rozmowa z alergologiem, dr. n. med. Piotrem Dąbrowieckim z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie

O zanieczyszczeniu środowiska, smogu powodującym zatrucie powietrza mówi się coraz głośniej. Już kilka lat temu w rankingu najbardziej istotnych czynników wpływających na stan zdrowia człowieka Światowa Organizacja Zdrowia degradację powietrza uwzględniła na siódmym miejscu.

Nasza firma trochę inaczej patrzy na świat medycyny

Z Oliverem Koehncke, dyrektorem generalnym Behringer Ingelheim Polska, rozmawia Paweł Kruś.

Objęcie refundacją trzech leków z grupy flozyn to wspaniała wiadomość dla pacjentów z cukrzycą typu 2, którzy wielokrotnie apelowali o dostęp do nowoczesnych leków przeciwcukrzycowych. Jak zmieni się teraz ich sytuacja?

Refundacja flozyn stanowi przełom w leczeniu chorych na cukrzycę typu 2.

Złoty Otis z Diamentami 2019. Programy profilaktyczne nagrodzone

Dwa programy profilaktyczne dotyczące cukrzycy: (Razem ścigamy się z cukrzycą” i “Dłuższe życie z cukrzycą”) oraz dwa dotyczące raka jelita grubego („Badamjelito.pl” i “Servier – wyłącz raka”) oceniło w tym roku jury Nagrody Złoty OTIS z Diamentami. Nagrody wręczał marszałek Senatu Tomasz Grodzki wraz z wiceminister zdrowia Józefą Szczurek-Żelazko, senator Alicją Zając, posłanką Barbarą Dziuk, posłem Tomaszem Latosem.

Złoty Otis z Diamentami 2019. Programy profilaktyczne nagrodzone – film

Dwa programy profilaktyczne dotyczące cukrzycy: (Razem ścigamy się z cukrzycą” i “Dłuższe życie z cukrzycą”) oraz dwa dotyczące raka jelita grubego („Badamjelito.pl” i “Servier – wyłącz raka”) oceniło w tym roku jury Nagrody Złoty OTIS z Diamentami. Nagrody wręczał marszałek Senatu Tomasz Grodzki wraz z wiceminister zdrowia Józefą Szczurek-Żelazko, senator Alicją Zając, posłanką Barbarą Dziuk,

Nagrody Złoty Otis z Diamentami 2019 rozdane!

4 programy profilaktyczne: “Razem ścigamy się z cukrzycą” (NovoNordisk Polska), “Dłuższe życie z cukrzycą” (Boehringer Ingelheim Polska), „Badamjelito.pl” (Johnson & Johnson Polska) i “Servier – wyłącz raka” Servier Polska otrzymały nagrody Złoty Otis z Diamentami 2019. Nagrody wręczał marszałek Senatu Tomasz Grodzki wraz z wiceminister zdrowia Józefą Szczurek-Żelazko,

Immunoterapia szansą dla wielu chorych na raka płuca

Rozmowa z prof. Joanną Chrostowską-Wynimko, kierownikiem Zakładu Genetyki i Immunologii Klinicznej Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Eksperci nie mają wątpliwości, że w terapii raka płuca, podobnie jak w kilku innych rodzajach nowotworów, w ostatnich latach dokonał się ogromny przełom, który zresztą nadal ma miejsce. A jeszcze nie tak dawno leczenie ograniczało się głównie do interwencji chirurgicznej i bardzo toksycznej chemioterapii.

Leki zmieniły sytuację chorych na mukowiscydozę

Rozmowa z dr n. med. Krystyną Popławską, konsultantem
Chorób Płuc Wieku Dziecięcego i Mukowiscydozy Dzieci i Dorosłych
na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji.

Minęło 30 lat od odkrycia genu CFTR kodującego białko tworzące kanał chlorkowy w błonie komórkowej. Mutacje tego genu są przyczyną rozwoju mukowiscydozy.

Najgroźniejsze choroby płuc

Choroby rzadkie: nie aż tak rzadkie jak sądzimy

Z dr hab. n. med. Elżbietą Radzikowską z III Kliniki Chorób Płuc
i Onkologii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc rozmawia Katarzyna Pinkosz.

Jak często występują rzadkie choroby płuc i jakim wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia są ich diagnostyka oraz leczenie?

Choroby rzadkie to takie, w przypadku których częstość zachorowań wynosi poniżej 1/2000.

Stosowanie opioidów w bólu przewlekłym nienowotworowym

70-80 proc. chorych na raka płuca jest obecnie diagnozowanych przez pneumonologów

prof. Paweł Śliwiński | KIEROWNIK II KLINIKI CHORÓB PŁUC W INSTYTUCIE GRUŹLICY I CHORÓB PŁUC, PREZES POLSKIEGO TOWARZYSTWA CHORÓB PŁUC

Pomysł powstania Lung Cancer Units to niezmiernie cenna inicjatywa. Z punktu widzenia pneumonologa uważam, że powinniśmy dążyć do opieki onkologicznej opartej na tzw. onkologii narządowej. Mam świadomość, że nie wszyscy podzielają taki punkt widzenia;

Cukrzyca pod kontrolą

Flozyny na listach refundacyjnych

Od listopada do refundacji wchodzą flozyny. Będą mogli otrzymać je pacjenci z cukrzycą typu 2, nieskutecznie leczeni metforminą i pochodnymi sulfonylomocznika. Na refundację tych leków środowisko ekspertów i pacjentów czekało od lat. O komentarz poprosiliśmy wiceministra Macieja Miłkowskiego, odpowiedzialnego za refundację leków.

Flozyny mogą znacząco opóźnić przyjmowanie insuliny,

Gdy zdarzy się błąd

Błędy w sztuce lekarskiej

Z prof. dr. hab. n. med. Aleksandrem Sieroniem, dr. hc. multi. z Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, wieloletnim kierownikiem Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Bytomiu, Krajowym Konsultantem w dziedzinie angiologii, rozmawia Paweł Kruś.

„Błąd medyczny” to tytuł wykładu prof. Aleksandra Sieronia
inaugurującego rok akademicki 2019/2020 na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im.

Zioła w cukrzycy i nefrologii

Z DR. KRZYSZTOFEM BŁECHĄ, SPECJALISTĄ REHABILITACJI
MEDYCZNEJ, CZŁONKIEM SEKCJI FITOTERAPII PTL, ROZMAWIA KATARZYNA PINKOSZ.

Jakie jest miejsce ziołolecznictwa w leczeniu cukrzycy?

Klasyczne leki przeciwcukrzycowe. Są bardzo efektywne, jednak większość z nich stymuluje wydzielanie insuliny, a największym problemem cukrzycy typu 2 nie jest zbyt mała ilość insuliny, tylko insulinooporność. Stymulowanie trzustki do wydzielania insuliny nie zawsze jest najlepszym sposobem leczenia,

Ziołolecznictwo sprawdza się w praktyce kardiologicznej

Z DR. KRZYSZTOFEM BŁECHĄ, INTERNISTĄ, SPECJALISTĄ REHABILITACJI
MEDYCZNEJ, CZŁONKIEM SEKCJI FITOTERAPII PTL, ROZMAWIA KATARZYNA PINKOSZ.

Wielu lekarzy z dużym dystansem podchodzi do medycyny naturalnej, uważając, że to metody niesprawdzone i nie jest to medycyna oparta na faktach. Jakie powinno być miejsce ziołolecznictwa w medycynie?

Naturalne metody leczenia, w tym ziołolecznictwo,

Jesień w dobrej formie, czyli rady jak się nie dać przeziębieniu

Jesień da się lubić. Pod warunkiem, że przywitamy ją w dobrej kondycji. Sprawdzone domowe sposoby na wzmocnienie odporności uzupełnione skuteczną suplementacją zapewnią energię przez cały sezon. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach i regularności.

  1. Sen
    Odpowiednia dawka snu działa regeneracyjne, pomaga organizmowi walczyć z infekcjami i wzmacnia organizm. Oprócz odpowiednio długiego snu,

Coraz większe możliwości leczenia chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów

Światowy Dzień Reumatyzmu przypadający na 12 października to okazja, aby zwrócić uwagę na fakt, że mamy coraz większe możliwości leczenia dla osób ze zdiagnozowanym reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), aby mogły żyć w jak najmniejszym stopniu ograniczone w chorobie. Farmakoterapia to część sukcesu. Liczy się kompleksowe podejście do pacjenta.

Według raportu „Codzienność z RZS”,

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH