PZU Zdrowie uruchomiło nową placówkę medyczną w Warszawie przy ul. Puławskiej 145

PZU Zdrowie jest jednym z kluczowych operatorów medycznych w Polsce.

Obsługuje pacjentów posiadających produkty zdrowotne PZU (ubezpieczenia, abonamenty, medycynę pracy), jak również chcących kupić usługi indywidualnie i pacjentów NFZ. Oprócz współpracy z ponad 2100 placówkami partnerskimi w 500 miastach w Polsce,

Irena Rej

Leki w Polsce są pod dobrą kontrolą – rozmowa z Ireną Rej, prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wstrzymaniu obrotu części leków na nadciśnienie zawierających walsartan.

Prawdopodobnie substancja pochodząca od chińskiego dostawcy była zanieczyszczona. Oficjalne ostrzeżenie wydała w tej sprawie Europejska Agencja Leków. Taka sprawa to wypadek przy pracy czy największa afera ostatnich lat,

Wycofanie z obrotu części leków z walsartanem

Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) na początku lipca 2018 r. zdecydował o wycofaniu z aptek i hurtowni części leków na nadciśnienie zawierających substancję czynną walsartan, których substancja aktywna pochodziła od chińskiego producenta Zheijang Huahai Pharmaceuticals.

Europejska Agencja Leków (EMA) zawiadomiła o potencjalnym zagrożeniu poprzez system Rapid Alert.

POLSCY OKULIŚCI KONTRA JASKRA

II edycja ogólnopolskiej akcji bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku jaskry

Ruszyła rejestracja gabinetów okulistycznych chcących wziąć udział w drugiej edycji ogólnopolskiej akcji „Polscy okuliści kontra jaskra”, która w tym roku odbędzie się w dniach 11-17 marca.

aed

AED, czyli jak uratować życie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia

AED, czyli automatyczny defibrylator zewnętrzny może obsługiwać każdy, nawet osoby bez specjalistycznego szkolenia. Może on uratować życie poszkodowanemu w przypadku nagłego zatrzymania krążenia spowodowanego migotaniem komór. Reanimacja nie wymaga specjalistycznego przygotowania, ale według ekspertów kardiologii i ratownictwa medycznego,

Podwójny przeszczep u jednego pacjenta w Instytucie Kardiologii

W Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie przeprowadzono transplantację serca i nerki u 38-letniego pacjenta z przewlekłą, schyłkową niewydolnością serca i nerek. Operacja przeszczepienia nerki została wykonana w dziesiątej dobie po transplantacji serca.

Uruchomienie w Instytucie Kardiologii programu jednoczesnej transplantacji serca i nerki jest szansą dla pacjentów ze schyłkową niewydolnością serca,

Bezsenność

Jest to problem, który dotyka coraz większej liczby osób. Objawia się nie tylko złą jakością snu, ale też utrudnia lub wręcz uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie. Dotyka pacjenta 24 godziny na dobę.

Rak jelita grubego: coraz częstszy u młodych

Wzrasta liczba zachorowań na raka jelita grubego u osób młodych – alarmują specjaliści. Do 2020 roku częstość występowania raka jelita grubego u osób w wieku 20-34 lata wzrośnie o 37,8 proc., zaś w 2030 roku ten wzrost wyniesie aż 90 proc. – podają naukowcy z University of Texas na łamach „Journal of the American Medical Association”.

Z kolei u pacjentów w wieku powyżej 50 lat do 2020 roku u liczba zachorowań na raka jelita grubego spadnie o 23,2 proc., zaś do roku 2030 o 41,1 proc. To zaskakujące, ponieważ do tej pory ten typ nowotworu dotykał głównie osoby starsze.

19 maja: Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita

Po raz czwarty w Polsce obchodzony był Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita. Obchody tegorocznego Światowego Dnia NZJ chorzy zrzeszeni w Towarzystwie „J-elita” przeprowadzili 18 maja w Krakowie i Warszawie.

O chorobach z grupy nieswoistych zapaleń jelita społeczeństwo niewiele wie, choć co roku w Polsce rozpoznaje się je u kilku tysięcy osób. Do tej grupy schorzeń należą choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Kosmetyki do pielęgnacji stóp

Gama obecnie dostępnych na rynku produktów do pielęgnacji i higieny stóp powinna zadowolić nawet najwybredniejsze osoby. W aptekach i drogeriach znajdziemy marki specjalizujące się w tego typu produktach.

Jednym z najczęstszych problemów kosmetycznych związanych ze stopami jest szorstka skóra. Aby skutecznie pozbyć się zrogowaceń, należy zastosować terapię keratolityczną. Najczęściej stosowanymi substancjami są mocznik, kwas salicylowy i mlekowy. Istotny jest jednak nie tylko dobór składnika, ale także jego stężenie.

Droga do siebie

**XIX Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego**

10 października po raz dziewiętnasty obchodzony będzie Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. To dobra okazja, by dowiedzieć się więcej na temat chorób psychicznych oraz bliżej przyjrzeć się problemom tej grupy pacjentów, przełamując tabu zaburzeń, które ich dotykają.

Aspiryna na raka

Badania międzynarodowego zespołu naukowców kierowanego przez prof. Johna Burna z Instytutu Genetyki Człowieka na Uniwersytecie Newcastle dowodzą, że **dzienna dawka aspiryny może zapobiegać rakowi jelita grubego u nosicieli mutacji będącej podłożem zespołu Lyncha.**

**Stanowi on 5 proc. wszystkich przypadków raka okrężnicy.**
Kwas acetylosalicylowy należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych uznanych przez WHO za jeden z najlepszych środków do stosowania na pierwszym stopniu przeciwbólowej drabiny analgetycznej.

Badania obowiązkowe

Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za pobyt i leczenie chorego w szpitalu tylko wtedy, jeśli przyjęty pacjent zostanie odpowiednio przebadany.

– Chcemy wyeliminować sytuacje, w których pacjent jest przyjmowany do szpitala bez określonych powodów medycznych lub źle diagnozowany, zapowiada na łamach “Życia Warszawy” Jacek Paszkiewicz, prezes NFZ.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH