Badania przesiewowe kolejnym krokiem w walce z wirusowym zapaleniem wątroby

Szacuje się, że wirusowe zapalenia wątroby powodują rocznie śmierć blisko 1,4 mln ludzi na całym świecie. W 2016 roku Światowa Organizacja Zdrowia przyjęła globalną strategię, której celem jest eliminacja do 2030 roku WZW, jako światowego zagrożenia zdrowotnego. Aby to się udało niezbędne są skorelowane działania, tj. edukacja społeczeństw oraz szeroka diagnostyka, pozwalająca odnaleźć nieświadomie zakażonych.

Zagrożenie, jakim są wirusowe zapalenia wątroby, szczególnie typu B i C (odpowiedzialne za 96% wszystkich przypadków śmiertelnych) , przez długi czas było niedocenianie przez światowe organizacje zdrowotne. Na szczęście zmieniło się to na przestrzeni ostatnich lat. Obecnie WZW B
i WZW C stanowią jedno z największych wyzwań zdrowotnych na świecie, porównywalnych do takich jak: HIV, gruźlica, malaria. Z tego względu, co roku, 28 lipca, obchodzony jest Światowy Dzień WZW – jedna z ośmiu globalnych kampanii na rzecz zdrowia publicznego organizowana przez Światową Organizację Zdrowia. Jej celem jest zapewnienie możliwości edukacji, lepszego zrozumienia WZW oraz wzmocnienie środków zapobiegawczych i kontrolnych w państwach członkowskich.

Gotowy plan działania

W 2016 roku World Health Assembly przyjęło pierwszą globalną strategię, której wytyczne i zaplanowane działania mają na celu eliminację WZW, jako problemu zdrowia publicznego do 2030 r., w tym redukcję nowych zakażeń wirusowym zapaleniem wątroby o 90% i zmniejszenie liczby zgonów z powodu WZW o 65%. Przyjęły ją 194 kraje, w tym Polska.

Jak osiągnąć zakładane cele?

Główną bronią w walce z wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV) jest szczepionka. Jeśli jednak dojdzie do zakażenia, leczenie nie zawsze przynosi zadowalające efekty, stąd tak ważne są powszechne szczepienia prewencyjne. Sytuacja wygląda odwrotnie przy wirusowym zapaleniu wątroby typu C (HCV) – tutaj szczepionki jeszcze nie wynaleziono, natomiast istnieją bezpieczne, szybkie (trwające nawet 8 tygodni) i skuteczne niemal w 100% terapie. Największym wyzwaniem, jakie stoi teraz przed nami jest odnalezienie tych, którzy zostali zakażeni i o tym nie wiedzą.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie zakażonych HCV jest 71 mln osób. Około 399 tys. z nich umiera każdego roku w wyniku powikłań spowodowanych przewlekłym zakażeniem, tj. marskość wątroby czy rak wątrobowokomórkowy. Podsumowanie pierwszych lat funkcjonowania przyjętej przez WHO strategii, zaprezentowane podczas 72. Światowego Zgromadzenia Zdrowia 23 maja 2019 r., pokazuje, że jedynie 19% zakażonych HCV jest tego świadomych. Jak to możliwe? Wirus przez wiele lat, nawet 20-30, może żyć w naszym organizmie, stopniowo niszczyć wątrobę i nie dawać ŻADNYCH, nawet najmniejszych objawów. Czasami zdarzają się objawy grypopodobne, typu zmęczenie, stany podgorączkowe, bóle mięśni. Są one na tyle niecharakterystyczne, że mogą być mylone z wieloma innymi schorzeniami – mówi Barbara Pepke, lider Koalicji Hepatologicznej i prezes Fundacji Gwiazda Nadziei.

Kto powinien zrobić test?

Większość chorych nie wie nawet, kiedy została zakażona. Może się to bowiem zdarzyć podczas tak codziennych sytuacji, jak wizyta u fryzjera, kosmetyczki czy stomatologa. Wystarczy, że dojdzie do przerwania ciągłości skóry i kontaktu krwi z zakażoną krwią. Szczególnie czujne powinny być osoby, które:
• były wielokrotnie hospitalizowane;
• przechodziły transfuzje krwi przed 1992 r.;
• korzystały lub korzystają z usług kosmetyczki, fryzjera, tatuażysty;
• chodzą do stomatologa;
• przyjmują lub przyjmowały dożylnie narkotyki, nawet incydentalnie;
• utrzymują ryzykowne zachowania seksualne;
• mają podwyższone normy badań wątrobowych: ALP, AspAT, ALAT.

Wielu osobom wydaje się, że są zdrowi, tymczasem choroba przez wiele lat rozwija się w ich organizmie. Dowiadują się o niej przypadkowo, ale jeśli zdarzy się to odpowiednio wcześnie, mogą podjąć odpowiednie leczenie i w pełni wyzdrowieć. Mimo świetnych terapii eliminujących wirusa, jeżeli dojdzie do marskości czy raka wątrobowokomórkowego, efekty leczenia mogą nie być już tak zadowalające.

informacja prasowa: NewsrmTV 
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH