Fot. PAP/P. Werewka

Upadek dla seniora to śmiertelne ryzyko

Seniorzy są szczególnie narażeni na upadki. Odmiennie niż u młodych, tego rodzaju wydarzenie może oznaczać bardzo poważne konsekwencje, a twardych danych dostarcza na to ostatni raport o sytuacji zdrowotnej ludzi w Polsce. Można ryzyko upadku zminimalizować – sprawdź, jak.

Niebezpieczne upadki zdarzają się co czwartej osobie we wczesnej starości, a po 80 r.ż.

Profesjonalizacja zawodu opiekuna osób starszych

Niemal 1/4 Polaków to osoby po 60. roku życia. W ciągu dekady w wiek senioralny wejdzie już co trzeci z nas. W 2050 roku aż 40% mieszkańców naszego kraju będzie seniorami.

Polska stanie się jednym z najstarszych społeczeństw europejskich. Europa będzie „najstarszym” kontynentem świata. Konsekwencja procesów demograficznych oznacza duże zmiany. Dotyczą one m.in.

Probiotyk – wybieram świadomie

Prawie 50 mln osób na świecie cierpi obecnie na demencję. Zgodnie z opinią ekspertów, liczba ta ma wzrosnąć do prawie 75 mln osób już w 2030 roku. Jak wynika z najnowszych badań, narzędziem pełniącym ochronną rolę w przebiegu zaburzeń poznawczych mogą być probiotyki.

Proces starzenia się przebiega indywidualnie u każdego z nas. U osób w wieku podeszłym notuje się wzrost zachorowania na choroby cywilizacyjne.

Aktywność seniora

Aktywność seniorów a zaćma – jak sobie z tym poradzić?

Współczesny senior postrzegany jest jako osoba aktywna, udzielająca się w społeczeństwie i życiu kulturalnym. Jak pokazują badania już 40 proc. osób w wieku 65+ chce rozwijać się na emeryturze. Jednak wciąż wiedza w temacie nie jest tak szeroka i nie rozwija się dynamicznie. Mimo że dla większości Polaków wzrok jest najważniejszym zmysłem (twierdzi tak aż 90 proc.

Aktywność fizyczna osób starszych

Aktywność fizyczna osób starszych

Aktywność fizyczna osób starszych to nieodłączny element ich dobrego samopoczucia i zdrowia. Rodzaj aktywności powinien być kwestią preferencji, ale także możliwości motorycznych. I tak dla niektórych wskazane będą codziennie spacery, dla innych zaś pływanie czy coraz bardziej popularny nordic walking. Ważna jest chęć i motywacja do działania, ale przede wszystkim świadomość dobroczynnego wpływu ruchu na jakość życia.

Nietrzymanie moczu przez seniorów

Nietrzymanie moczu – ten problem można rozwiązać

Nietrzymanie moczu to obok zakażeń układu moczowego najpowszechniejsza przypadłość z jaką zgłaszają się pacjentki do urologów. Problem dotyka co raz większą liczbę osób starszych, także mężczyzn. Choć to kwestia wstydliwa, to sposoby, by sobie z tym radzić i normalnie funkcjonować na co dzień. 

Jedziemy do sanatorium

Pobyt w sanatorium powinien być traktowany jako kontynuacja leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego, a głównym jego celem jest rehabilitacja, leczenie chorób przewlekłych lub profilaktyka, poprzez wykorzystanie naturalnych zasobów leczniczych.

Więcej informacji w poradniku **„Prawa pacjenta”** – pytaj w aptekach.

Geriatra pilnie poszukiwany

Geriatra pilnie poszukiwany

Nie jest to popularna specjalizacja w Polsce, mimo iż chorzy po 65. roku życia stanowią 40-50 proc. pacjentów w oddziałach wewnętrznych, neurologicznych oraz ortopedycznych. Pojęcie gerontologii pochodzi od greckiego słowa gerontos (starość). Do medycyny wprowadził je w 1903 roku Illia Miecznikow. Pojęcie to miało obejmować dziedziny nauki, które zajmują się starzeniem i starością. W 2004 roku Światowa Organizacja Zdrowia zdefiniowała geriatrię jako dziedzinę medycyny, która zajmuje się zdrowiem i chorobami oraz opieką i pomocą osobom w podeszłym wieku, zaś gerontologię określono jako wielodyscyplinarny kierunek naukowy dotyczący wszystkich aspektów starzenia się, w tym obejmujący czynniki: zdrowotne, biologiczne, socjologiczne, psychologiczne, ekonomiczne oraz środowiskowe.

Bóle kolan często dokuczają dojrzałym kobietom

Według najnowszych brytyjskich badań, ponad 60 proc. kobiet w średnim i starszym wieku cierpi na bóle kolan – informuje pismo „Arthritis & Rheumatism”.

Przeprowadzone analizy pokazały, że uporczywe bóle kolana lub obu kolan odczuwały częściej kobiety z nadwagą i otyłością, po urazie kolana oraz z potwierdzoną w badaniu radiograficznym chorobą zwyrodnieniową stawów (tzw. osteoartrozą).

Schorzenia neurologiczne wieku podeszłego

Schorzenia neurologiczne wieku podeszłego

Daleko nam jeszcze do krajów wysoko rozwiniętych z bardzo dobrą opieką zdrowotną, ale przeżywalność udaru wyraźnie wzrasta. W ostatnich latach relatywnie zwiększyła się liczba osób niepełnosprawnych po udarach mózgu, co – paradoksalnie – jest efektem postępu w medycynie. Diametralnie zmieniło się także postępowanie z pacjentami z udarem mózgu. Dawniej uważano, że taki pacjent musi spokojnie leżeć. Obecnie od pierwszej doby hospitalizacji jest on usprawniany. Jest to czynnik, który istotnie poprawia rokowanie, zmniejsza się liczba powikłań, co w konsekwencji skutkuje większą sprawnością i przeżywalnością.

Hiponatremia u osób w podeszłym wieku

To jedno z najczęściej spotykanych w praktyce lekarskiej zaburzeń gospodarki elektrolitowej. Ze względu na starzenie się społeczeństw i związane z wiekiem zmiany funkcji nerek, współistnienie rozmaitych chorób i stosowane leczenie, hiponatremia stanowi powszechny problem wśród pacjentów w podeszłym wieku.

tekst:
lek. med. Joanna Goździkiewicz,
prof. Michał Myśliwiec
Klinika Nefrologii i Transplantologii z Ośrodkiem Dializ, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Ćwiczenia odmładzają

Ćwiczenia fizyczne nie tylko poprawiają samopoczucie, ale i tkanka mięśniowa staje się dzięki nim młodsza – informuje pismo PLoS One.

Jak wynika z kanadyjskich badań, przeprowadzonych przez naukowców z McMaster University Medical Center w Hamilton, trening – zwłaszcza wytrzymałościowy – odmładza tkankę mięśniową u zdrowych osób w starszym wieku.

Naukowcy pobrali próbki mięśni uda od 25 kobiet i mężczyzn w wieku powyżej 65 lat, uczestniczących w treningach przez sześć miesięcy (dwa razy tygodniowo). Próbki te porównano z próbkami mięśni znacznie młodszych osób.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH