Choroba Alzheimera – opieka domowa czy specjalistyczna?

Szacuje się, że dziś na świecie około 46 milionów ludzi żyje z Chorobą Alzheimera. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego liczba zdiagnozowanych przypadków w Polsce przekracza 300 tysięcy.

Obecnie populacja osób w wieku powyżej 65. roku życia w naszym kraju stanowi ok. 14,7%. W 2035 roku wzrośnie do 24,5%. A w 2050 roku – do ponad 30%. Oznacza to, że z uwagi na starzejące się społeczeństwo, w przeciągu trzydziestu kolejnych lat liczba chorych potroi się i wyniesie prawie 1 milion.

Czym jest Alzheimer?


Choroba Alzheimera należy do typu chorób otępiennych. Jest postępującym, neurodegeneracyjnym schorzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia procesów poznawczych i sprawia, że człowiek w konsekwencji staje się niezdolny do samodzielnego funkcjonowania.

Przyczyny Choroby Alzheimera

Najczęściej chorują osoby starsze, między 65. a 85. rokiem życia. Do czynników zwiększających prawdopodobieństwo choroby zalicza się między innymi:

  • wiek,
  • mutacje genetyczne,
  • uwarunkowania dziedziczne.

Jednak zdecydowana większość (ponad 90%) zachorowań to przypadki sporadyczne. Nie da się przypisać żadnej przyczyny. Uważa się, że na rozwój choroby mogą mieć również wpływ inne czynniki środowiskowe (mała aktywność społeczna, niski stopień edukacji) oraz zdrowotne. Wśród nich wymienia się:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • niewydolność serca,
  • cukrzycę typu 2, otyłość,
  • przebyte urazy głowy.

Nie określono jednak, które z nich bezpośrednio i w jakim stopniu przyczyniają się do rozwoju Choroby Alzheimera. Jej dokładna patogeneza nadal nie jest znana.

Objawy Choroby Alzheimera

Wyróżnia się trzy stadia choroby: wstępne, umiarkowane i zaawansowane. Początki zazwyczaj trudno zauważyć . Zarówno przez samego chorego, jak i najbliższych członków rodziny. Sporadyczne zapominanie wiązane jest zazwyczaj z podeszłym wiekiem. W stadium wstępnym dochodzi o zaburzeń tzw. pamięci świeżej. W tym czasie chory, kilkakrotnie w trakcie jednej rozmowy, może pytać o to samo. Zdarza mu się zapominać, gdzie położył klucze, nie pamięta, czy wykonał jakąś czynność. Na przykład zastanawia się, czy zjadł dziś śniadanie.

Postępowanie choroby

Pojawiają się pierwsze trudności z orientacją przestrzenną, które z czasem zaczynają się nasilać. Chory coraz częściej pozostawia rzeczy w niewłaściwym miejscu. Ma coraz większe problemy z ogólną koncentracją. Jednocześnie zdarza mu się natrętnie skupiać uwagę na jednym aspekcie czy przedmiocie. Pojawiają się trudności w wykonywaniu rutynowych, codziennych zadań. Pogarsza się samopoczucie, obserwuje się nagłe zmiany zachowania i osobowości chorego. Zdaje się być nieobecny. Ma zdecydowanie obniżony nastrój. Nie przejawia jakiejkolwiek inicjatywy, niechętnie się angażuje i zamyka się w sobie. Następuje ogólny spadek aktywności. W tym stadium mogą pojawić się już trudności z mową. Pacjentowi w trakcie rozmów zaczyna brakować słów, a wypowiedzi stają się zubożałe. Wraz z postępem choroby zaburzenia poznawcze pacjenta stają coraz bardziej dotkliwe.

Umiarkowane stadium choroby

W umiarkowanym stadium nasilają się problemy z pamięcią. Pacjentowi zdarza się już nie rozpoznawać bliskich. Zmiany w zachowaniu stają się dotkliwsze. Pojawiają się wybuchy agresji – niebezpieczne zarówno dla samego chorego, jak i jego otoczenia. Zauważa się również występowanie natręctw. Mogą to być kompulsywne napady jedzenia, próby żucia niejadalnych przedmiotów czy odwrócenie rytmu snu i czuwania. Pacjent przesypia całe dni, a w nocy wykazuje zwiększoną aktywność. Na tym etapie choroby mogą pojawić się również zaburzenia psychotyczne, jak omamy i urojenia.

Zaawansowane stadium choroby

Pacjent całkowicie traci zdolność samodzielnego funkcjonowania i wymaga stałej, całodobowej opieki. Nie ma z nim kontaktu, traci kontrolę nad własnym ciałem. Objawom towarzyszą trudności z nietrzymaniem moczu i stolca. Następuje zwiększenie napięcia mięśniowego i spowolnienie ruchowe. Chory nie jest w stanie samodzielnie jeść, ubrać się ani umyć. Wymaga karmienia i stałej pielęgnacji. Pojawiają się kłopoty z chodzeniem, przez co coraz rzadziej wstaje z łóżka. Nie tylko nie rozpoznaje już swoich bliskich, ale także własnego odbicia w lustrze.

Gdzie szukać pomocy?

Opieka nad osobą chorą na Alzheimera to ciężka, wymagająca poświęcenia praca. I chociaż bliscy starają się jak najdłużej sprostać potrzebom chorego, przychodzi moment, kiedy pomimo chęci, nie są w stanie zapewnić mu odpowiedniej, kompleksowej opieki. Warto wówczas zgłosić się po pomoc do specjalistycznej placówki. Rodziny długo wahają się z decyzją „oddania” bliskiej osoby do ośrodka.

Dorota Pohorecka-Kudra, Koordynator Oddziału Terapeutyczno-Opiekuńczego, LUX MED Tabita:

To zupełnie naturalna reakcja. Bliscy chorego obawiają się krytyki ze strony społeczeństwa. Wbrew krzywdzącej opinii niektórych osób, nie jest to zrzucenie balastu i pozbycie się problemu. To niezwykle trudna, ale jednocześnie bardzo racjonalna decyzja. Przychodzi taki moment, w którym rodzina nie ma już zasobów i możliwości, aby w pełni kompleksowo zajmować się chorym. Chciałabym tu podkreślić, że opieka nad takim pacjentem jest niezwykle obciążająca – fizycznie i psychicznie. I wiedzą o tym tylko ci, którzy tego doświadczyli. Rodzina pacjenta wymaga wsparcia osób specjalizujących się w opiece nad chorymi.

Opieka w specjalistycznym ośrodku

Chory, który trafia do ośrodka ma zagwarantowaną kompleksową, profesjonalną opiekę wykwalifikowanych lekarzy, pielęgniarek i terapeutów. Na wsparcie osoby chorej składa się nie tylko leczenie farmakologiczne i codzienna pielęgnacja. Dochodzi do nich także specjalistyczna rehabilitacja, której celem jest zapobieganie szybkiemu rozwojowi choroby.

Dorota Pohorecka-Kudra, Koordynator Oddziału Terapeutyczno-Opiekuńczego, LUX MED Tabita:

Nasi podopieczni mają możliwość uczestniczenia w różnego typu zajęciach aktywizujących i socjalizujących. Osoby przebywające pod naszą opieką codziennie uczestniczą w zajęciach: fizjoterapii, muzykoterapii, terapii sztuką (arteterapia), treningu funkcji poznawczych (mowy, pamięci, uwagi). Organizujemy także zajęcia terapeutyczne na świeżym powietrzu. Celem działań terapeutycznych jest wykorzystanie aktualnych możliwości osoby, co pozytywnie wpływa na nastrój i ogólne funkcjonowanie pacjenta. To niezwykle ważne, by w przypadku chorób z grupy otępiennych, działać na różnych płaszczyznach i to jest jedno z głównych założeń naszej placówki.

Czy można zapobiec Chorobie Alzheimera?

Z uwagi na niepotwierdzone bezpośrednie przyczyny rozwoju Choroby Alzheimera, nie sposób jest jednoznacznie stwierdzić, jak zapobiegać tej chorobie. Warto jednak w ramach profilaktyki pamiętać o zdrowym i aktywnym trybie życia. Bez używek, za to z dużą ilością sportu, zdrową dietą i aktywnościami, które zapewniają dodatkową stymulację mózgu.

informacja prasowa: M&CC
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH